Tegorocznym laureatem został Ośrodek Wychowawczy im. Świętej Siostry Faustyny w Krakowie (dawniej „Dom Miłosierdzia”), który rozpoczął działalność w Łagiewnikach w 1891 r., kontynuując pracę wychowawczą wśród dziewcząt rozpoczętą w Warszawie w 1862 r. przez m. Teresę Potocką. Dziś w ośrodku młode dziewczęta, często pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych i zmagające się z poważnymi problemami emocjonalnymi, odnajdują zrozumienie, wsparcie oraz bezpieczną przestrzeń do rozwoju. Praca z nimi opiera się na indywidualnym podejściu, zrozumieniu ich potrzeb oraz tworzeniu warunków sprzyjających odbudowie zaufania i poczucia własnej wartości.
Świadectwo troski
– Tegoroczna edycja nagrody to wyraz wielkiego uznania i szacunku dla wyjątkowych postaw, niezłomnej pracy oraz czynienia wymiernego dobra – stwierdził gospodarz gali Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego, zaznaczając: – Jestem głęboko przekonany, że działalność tej placówki, prowadzona w duchu wartości chrześcijańskich, zasługuje na najwyższe wyróżnienie za wkład w kształtowanie dziewcząt, które napotkały na swojej drodze trudności życiowe i wychowawcze. To placówka, która stanowi świadectwo autentycznej troski o wychowanie, oparte na prawdzie, miłości i szacunku do drugiego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Laudację wygłosił przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, który m.in. poinformował, że do tegorocznej edycji nagrody spłynęło 21 zgłoszeń, spośród których kapituła jednogłośnie wybrała Ośrodek Wychowawczy im. Świętej Siostry Faustyny. Nagrodę – statuetkę oraz symboliczny czek na kwotę 390 tys. zł – odebrały: s. Miriam Janiec, przełożona generalna Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przedstawicielki kadry pedagogicznej ośrodka i jego dyrektor s. Klara Domańska, która powiedziała: – Pragnę wyrazić przeogromną radość i wdzięczność za przyznanie naszemu ośrodkowi tak prestiżowej nagrody. To dla nas ogromny zaszczyt, że dzieło, które prowadzimy, które jest towarzyszeniem młodym dziewczynom w ich wzroście duchowym i ludzkim, zostało tak nagrodzone przez województwo małopolskie.
Życzenia
– Jestem zaszczycony faktem, że właśnie Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II w Krakowie jest realizatorem tej wyjątkowej, prestiżowej nagrody – przyznał ks. Sebastian Kozyra, dyrektor instytutu. Przypomniał, że nagroda jest nazywana „małopolskim Noblem” i dodał: – Jesteśmy z niego dumni i ze wszystkich nagrodzonych kolejnych edycji. Tegorocznym laureatkom życzył: – Niech wymagania, stawiane podopiecznym, przynoszą oczekiwane rezultaty, zgodnie z tym, co powiedział św. Jan Paweł II, że młodych pociągają wymagania i wysokie ideały.
W gali, zorganizowanej w Filharmonii Krakowskiej, uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego, korpusu konsularnego, rektorzy krakowskich i małopolskich szkół wyższych oraz kapłani i siostry zakonne z archidiecezji krakowskiej. Nagroda Veritatis Splendor (w tłumaczeniu z łaciny – „Blask Prawdy”) jest przyznawana przez samorząd województwa małopolskiego i służy upamiętnieniu zasług Jana Pawła II w dziedzinie dialogu między kulturami. Pozwala docenić tych, którzy aktywnie działają w duchu jego nauki: angażują się w pracę na rzecz drugiego człowieka, szukają dróg dialogu między ludźmi i kulturami, są otwarci na różnorodność, zwalczają stereotypy.