Doba nawiedzenia była dla parafian czasem powierzenia i zawierzenia najlepszej z Matek, Tej, która widzi wszystko, a także najlepiej wie, czego potrzebuje każdy z nich. W tym duchu wierni pragną naśladować Maryję i zakochać się w Jej cnotach: cichości, pokorze, dobroci, miłosierdziu, życzliwości i przebaczeniu. Pragną też przedstawić Jej wszystkie sprawy, własną codzienność, radości i smutki, a przede wszystkim za Jej przykładem wytrwać na drodze wiary.
Otwieramy przed Tobą nasze serca
– Kochana Mamo, jesteśmy razem, my, parafianie z Koziegłów, Wojsławic, Rosochacza i Gęzyna, aby radować się Twoją obecnością pośród nas. Dziś to Ty pielgrzymujesz do nas, pragniesz nasze serca napełnić radością, mocą i wiarą, abyśmy w dzisiejszym świecie, pełnym niebezpieczeństw, zagrożeń i niewiadomych, nabrali pewności, dokąd zmierzać – tymi słowami ze wzruszeniem powitał Maryję w znaku cudownej ikony ks. Daniel Kusa, administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koziegłowach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Cieszymy się i pragniemy zaprosić Cię na każdy dzień życia do naszych serc, domów, małżeństw, rodzin, miejsc pracy i ławek szkolnych. Pragniemy zaprosić Cię, byś była z nami w każdej sytuacji. Maryjo, bądź z nami nieustannie. Otwieramy przed Tobą nasze serca. Potrzebujemy Cię. Nie wyobrażamy sobie przyszłości bez Twojej obecności i Twojego Syna, a naszego Pana, w naszym życiu. Bez słuchania Ciebie, która ciągle wskazujesz na Jezusa, dzisiejszy wieczór i każdy kolejny dzień nie ma sensu – kontynuował kapłan. Przypomniał również, że parafia przygotowywała się przez wiele miesięcy na odwiedziny Czarnej Madonny.
Co jest fundamentem życia?
Nawiedzenie poprzedziły misje, prowadzone przez o. Mateusza Walczaka, paulina z Leśniowa. Były one okazją do modlitwy, refleksji i zastanowienia się nad tym, co powinno być fundamentem życia, a także szczególnym czasem przygotowania serca, aby Chrystus, na którego zawsze wskazuje Maryja, był prawdziwie Panem i Królem życia każdego z parafian.
Nauki misyjne i wieczorne Apele Jasnogórskie wierni przeżywali w różnych miejscach parafii, takich jak: kościół parafialny w Koziegłowach, kościół św. Barbary w Koziegłowach, kościół filialny w Gęzynie, cmentarz w Koziegłowach oraz przy krzyżu misyjnym. W ten sposób wspólnota pragnęła zaprosić Maryję i Jej Syna do każdego zakątka parafii i każdego serca. W tym czasie każdego dnia można była skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Szczególnym dniem do nawrócenia się na drogę Bożą była misyjna środa. Misje odbyły się w czasie szczególniej łączności ze zmarłymi, czyli w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Dlatego wierni prosili Maryję o wstawiennictwo u Boga za braćmi i siostrami, którzy już zakończyli ziemską pielgrzymkę, za zmarłymi, którzy uczestniczyli w poprzedniej peregrynacji.
Pierwszy pielgrzym nadziei
Reklama
Maryja została uroczyście przywitana 9 listopada na rynku w Koziegłowach. Drogę do świątyni rozświetlały świece i pochodnie. Trasę procesji przygotowali i zabezpieczyli strażacy ochotnicy z Koziegłów, Wojsławic, Rosochacza i Gęzyna. W sobotni wieczór Mszy św. na powitanie Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. – Dziś dużo mówimy o nadziei, ponieważ mamy jubileusz 2025 r. Papież Franciszek chce nam przypomnieć, że mamy być pielgrzymami nadziei. Pierwszym pielgrzymem nadziei jest Matka Boża, która pielgrzymuje w tym obrazie tyle lat. Po raz drugi przemierza całą Polskę po to, aby przynieść nadzieję – powiedział w homilii hierarcha. I wyjaśnił: – Taką nadzieją jest Jezus Chrystus, a światłem jest nasza wiara, Kościół, nasza miłość wzajemnie do siebie i Ojczyzny. Jest teraz taka pora roku, że idziemy na powitanie Maryi w mroku. W różnych problemach, mrokach, cierpieniach Maryja chce nam powiedzieć, kto jest sensem i światłem życia.
Po uroczystej Liturgii przez całą noc i niedzielę wierni spotykali się z Maryją oraz zawierzali Jej siebie, swoje trudności i radości, własne rodziny oraz parafię, Kościół i Ojczyznę.
Świadectwa wiernych
– Jestem administratorem parafii od trzech miesięcy i wszystko jest nowe: nowe doświadczenia i duże pragnienia. Z bijącym sercem oczekujemy na prawdziwe odnowienie relacji z Maryją i Jej Synem – tak o przygotowaniu i dobie nawiedzenia mówił ks. Kusa. Tym wielkim pragnieniem jest m.in. to, aby Maryja, podobnie jak nawiedziła św. Elżbietę, podczas peregrynacji w tej wspólnocie umocniła wiarę, nadzieję, miłość i radość w sercach, które dzisiaj tak często są przepełnione lękiem i niepokojem o przyszłość własną i bliskich, aby cała wspólnota stała się rodziną Bożą.
To pragnienie duszpasterza realizują parafianie. Na przykład p. Maria powiedziała: – Bardzo przeżywamy nawiedzenie Matki Bożej w naszej parafii. Do tego wydarzenia przygotowywałam się przez udział w misjach oraz sakrament pokuty i pojednania. Modlę się na różańcu w intencjach dzieci i wnuków. – Modlimy się z wielką ufnością do Matki Przenajświętszej i zawierzamy Jej nasze rodziny. Róże różańcowe (w parafii jest ich sześć) modlą się przede wszystkim w intencji dzieci i rodziców. Zawierzamy Matce Bożej każdego dnia swoje rodziny i widzimy wielką opiekę Maryi nad naszymi rodzinami, że Ona czuwa nad nami. Od lat ufamy Matce Bożej, a Ona nas wspiera i obdarza łaskami. Bez Niej nie dałoby się żyć – przyznała p. Agata. Pani Maria natomiast wyjaśniła, kiedy modlitwy są wysłuchane: – Zawszę, jak się modlę, to mam nadzieję, że zostanę wysłuchana. Tak było już wielokrotnie. Nigdy nie zapomnę o cudzie, który się zdarzył 15 sierpnia. Modlę się z mocnym pragnieniem w sercu i silną wiarą, bez żadnych wątpliwości. – Pochodniami oświetlamy drogę, którą przybędzie Maryja do naszego kościoła. Wystrój kościoła i otoczenia rynku został wykonany przez członków Akcji Katolickiej. Przez cały rok członkowie Akcji Katolickiej modlą się przez wstawiennictwo Maryi i pielgrzymują na Jasną Górę. Raz w tygodniu ktoś uczestniczy w Apelu Jasnogórskim. Ja – jako prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej – raz w miesiącu modlę się na Jasnej Górze, aby oddać Matce Bożej naszą parafię pod opiekę – opowiadał p. Jerzy.
Na marginesie warto wspomnieć, że na terenie parafii znajduje się Farma św. Marii Magdaleny, czyli minizoo. Integruje się ona z różnymi grupami szkolnymi i religijnymi, współpracuje z parafią oraz organizuje m.in. pikniki, pieczonki czy zajęcia edukacyjne.