Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobni do Chrystusa

– Tutaj wszyscy stajemy się równi, dla wszystkich jest miejsce na Jasnej Górze – podkreślają ci, którzy na co dzień zmagają się z ubóstwem, kryzysem bezdomności, oraz ci, którzy niosą im pomoc. Szczególny apel, by chrześcijanie nie tracili zmysłu miłosierdzia, a w polskiej przestrzeni nie zabrakło tych, którzy służą potrzebującym, towarzyszy obchodom Światowego Dnia Ubogich. Od lat organizowane są przez Caritas Polska pielgrzymki osób w kryzysie bezdomności. To czas modlitwy za wszystkie osoby w kryzysach życiowych i o to, by nie zabrakło „pomocnych dłoni”, bo „modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5). Jasnogórskie spotkania są też zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa.

Reklama

Pomysł na te spotkania zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50-lecia Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia: by „dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby (...) nie było głodnych, bezdomnych i płaczących”. Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymują tutaj także pieszo. Pomagają osobom z niepełnosprawnościami, na wózkach, np. w czasie Pieszej Pielgrzymki Świata Osób Słabych i Ubogich organizowanej przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. – Nawet jeśli nie masz domu, masz Matkę – powtarzane są słowa nieżyjącego już podopiecznego Fundacji św. Barnaby, p. Mirka, który swoje nawrócenie „wychodził na Jasnej Górze”. Siostra Milena Banach, „józefitka od bezdomnych”, przypomina jego ostatnie słowa: „Jeżeli miałbym być do kogoś podobny, to tylko do Chrystusa”. Opiekujący się bezdomnymi zwracają uwagę na zamykanie tych osób w stereotypach, które stają się dla nich rodzajem więzienia. Jeśli słyszysz, że jesteś „lumpem, kloszardem, menelem”, to po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć i zaczyna ci brakować sił, by pokazać, że prawda jest inna, że każdy ma swoją godność – stwierdzają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko chleb, choć tygodniowo do potrzebujących trafia pół tysiąca bochenków, ale i podstawowe produkty żywnościowe zapewnia podopiecznym Jasnogórski Punkt Charytatywny. W ciągu roku inicjuje on także różne akcje pomocowe. Jak zauważa o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, nasilenie potrzeb i liczba osób przychodzących do punktu zmieniają się w zależności od pory roku. Tygodniowo ze wsparcia jasnogórskiego punktu korzysta teraz ok. 200 osób. Utrzymywany jest on z funduszy Jasnej Góry – władze klasztoru przeznaczają potrzebne stypendium na rzecz potrzebujących pomocy. – Darczyńcami są wszyscy pielgrzymi odwiedzający sanktuarium, ponieważ środki na utrzymanie i klasztoru, i wszystkich instytucji podległych Jasnej Górze pochodzą od wiernych. Tak więc każdy, kto tu przyjeżdża, jest poniekąd darczyńcą Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego – wyjaśnia zakonnik i wszystkim wyraża wdzięczność.

Powrót do źródeł

Na Jasnej Górze odbyły się paulińskie rekolekcje zakonne pn.: „By przypatrzeć się swojemu powołaniu…”. Uczestniczyli w nich ojcowie i bracia z Polski i zagranicy. Nauki głosił ks. dr Marek Jarosz, sekretarz zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. – Musimy stale dbać, by nasz charyzmat płonął. Powinien on być wzmacniany do pełnienia woli Bożej, która czasami stoi w poprzek naszym ludzkim oczekiwaniom – powiedział rekolekcjonista.

Ojciec Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika i organizator rekolekcji, podkreślił, że dzisiejsze niełatwe czasy nawołują do jeszcze głębszej modlitwy, zawierzania Bogu i otwartości na człowieka. – Widzimy, co się dzieje na świecie. Jest napięcie i niepewność, co będzie, dlatego potrzeba ludzi mocnych i silnych, którzy będą pokazywać, że jest nadzieja w Jezusie – tłumaczył o. Dec. Ojciec Dominik Partyka z Ostrawy zwrócił uwagę, że coroczne rekolekcje są dla niego „powrotem do źródeł” i do miejsca, gdzie kształtowało się także jego powołanie. Zauważył, że takie ćwiczenia duchowe pozwalają zakonnikom zastanowić się, co można ulepszyć w ich posłudze, by umacniać się w Bożym Miłosierdziu i uczyć się takiej miłości do bliźniego i współbrata w powołaniu. Stosownie do przepisów konstytucji zakonnych paulini spotykają się na 6-dniowych rekolekcjach raz w roku.

2024-11-12 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Internetowa platforma streamingowa europejskich sanktuariów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

internet

koronawirus

BOŻENA SZTAJNER

Internetowa platforma streamingowa europejskich sanktuariów SanctuaryStreaming.eu powstała z inicjatywy Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Obejmuje 28 miejsc pielgrzymkowych z 17 państw, w tym: Lourdes, Loreto, Fatimę, Altötting, Walsingham, Einsiedeln, Torreciudad i inne. Z Polski są to: Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska i Niepokalanów.

Jej celem jest ułatwienie katolikom modlitwy w czasie ograniczenia dostępu do kościołów, związanego z pandemią koronawirusa. Jednocześnie ma pomóc Europejczykom wzrastać w duchu solidarności.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Grodowcu

2026-06-21 18:36

[ TEMATY ]

Grodowiec

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Karolina Krasowska

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu po raz pierwszy odbył się dziś Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność organizatorom za dzieło warsztatów muzycznych oraz dzisiejszy festiwal. Zwrócił uwagę na jego ewangeliczny wymiar. - To, co czyniliście przez ten rok, to jest ta wielka formuła przyznania się do Chrystusa, dla którego czci i chwały również podejmowaliście ten trud, dla którego czci i chwały przychodzimy dzisiaj tutaj, aby razem z Jego Matką uwielbić też Ojca, Syna i Ducha Świętego – mówił bp Lityński. Modlitwa pieśnią jest taką formą uwielbienia Boga. Ale jest też formą bardzo szeroko pojętej integracji, budowania więzi, wspólnoty ponad granicami parafii czy diecezji – zauważył. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję