Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krypta pod Kaplicą Cudownego Obrazu

Na Jasnej Górze od 1 listopada otwarta jest zabytkowa krypta w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W XVII-wiecznej krypcie w niszach wykutych w skale, w trzydziestu sześciu wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli mnisi paulińscy. Będzie można ją nawiedzać przez cały listopad.

Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z nazwiskami ostatnich pochowanych w niej zakonników. Spoczywają tam zarówno generałowie zakonu i przeorzy Jasnej Góry, jak i zwykli zakonnicy. – To właśnie tym mnichom zawdzięczamy Jasną Górę w jej obecnym kształcie – zauważa rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. Krypta to miejsce skłaniające nas do refleksji. Może być ona atrakcją turystyczną i zaciekawić historycznie, ale to przede wszystkim szczególne miejsce pamięci i modlitwy, o czym nie możemy zapominać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W krypcie, na wprost wejścia, znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak przypomina, że gdy wchodzi się do krypty, warto przypomnieć sobie łacińską maksymę memento mori. Każdy z nas kiedyś umrze, dlatego musimy pamiętać o przemijalności, a naszym celem jest niebo.

Reklama

Jasna Góra od początku istnienia pełniła funkcję nekropolii. Tu grzebano zakonników, duchownych i świeckich zasłużonych dla kraju i sanktuarium. Krypt na Jasnej Górze jest kilka, istnieje co najmniej osiem wejść do jasnogórskich krypt zarówno w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, jak i bazylice. Te krypty nie są jednak udostępniane dla pielgrzymów.

Kaplica Świętych Relikwii

W jednej z bocznych kaplic – kaplicy Świętych Relikwii można się modlić tylko raz w roku. Wejście do niej, całkiem niepozorne, umiejscowione jest tuż pod kaplicą Najświętszego Serca Pana Jezusa, w bocznej nawie bazyliki. Schodząc kilkoma schodami, wkraczamy do niewielkiego pomieszczenia kryjącego dziesiątki mniejszych i większych pudełeczek, szkatułek i skrytek (relikwiarzy), w których złożone są materialne znaki obecności i życia świętych. Ci, którzy zdecydują się wejść do kaplicy Relikwii, mogą spotkać świętych, zarówno tych sprzed wieków – np. św. Walentego, męczennika z III wieku uznawanego za patrona zakochanych – jak i bardziej współczesnych, np. św. Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze, czy św. Jana XXIII. Nie brakuje również tak popularnych w ostatnich latach – Marii Egipcjanki i św. Charbela.

Reklama

Dla wszystkich niedowiarków pozostają życiorysy i historyczne opracowania. Wczytując się w nie, dowiemy się, że ok. 130 osób spośród zaliczanych w poczet świętych pielgrzymowało na Jasną Górę. Dla wielu z nich Maryja była szczególną Przewodniczką, Matką i Towarzyszką Życia, także w chwilach zmagań, w niełatwej nieraz służbie dla bliźnich i ojczyzny, a nawet w czasach niewoli i totalitaryzmu. Tutaj szczególnie wyróżniają się, bliscy naszym sercom, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II, bł. Stefan Wyszyński czy bł. Jerzy Popiełuszko.

Tak jak Jasna Góra nie przestała się rozwijać w czasach średniowiecza, tak w Kościele ciągle przybywa świętych i błogosławionych. Ojcowie i bracia paulini, pozostając otwartymi na współczesne wydarzenia, troszczą się, aby kaplica Świętych Relikwii „nie straciła kontaktu z rzeczywistością”. Można tutaj znaleźć relikwie nastoletniego Włocha bł. Carla Acutisa, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji, św. Joanny Beretty Molli, która bardziej niż własną wygodę, a nawet życie, ukochała swoje dzieci. Nie brakuje też świętych z „naszego podwórka”, są m.in. relikwie Siostry Faustyny, Urszuli Ledóchowskiej, o. Honorata Koźmińskiego, bp. Józefa Sebastiana Pelczara i br. Alberta Chmielowskiego.

Kaplica Świętych Relikwii jest ogólnodostępna tylko jeden jedyny dzień – 1 listopada. Jeśli jednak ktoś nie zdąży przybyć tu w dniu Wszystkich Świętych, bez problemu może „rzucić okiem” na kaplicę, ponieważ wejście do niej to nie lite drzwi, a krata, przez którą można spojrzeć „w stronę nieba”. Kaplica to nie jedynie magazyn do przechowywania relikwii, bo jak wiadomo, nie do nich się modlimy; to tylko symbole przypominające nam, że wywyższeni na ołtarze byli tak samo z krwi i kości jak my. Dlatego każdy z nas ma takie same szanse, by zostać świętym.

2024-10-29 13:49

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 74 tys. pieszych pielgrzymów w mijającym roku

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Jasna Góra News

W 2022 r. na Jasną Górę przyszło aż 265 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 74 tys. pątników. Dotarło też 271 grup rowerowych i 24 biegowych. Tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę było wielkim błaganiem o pokój, zwłaszcza dla Ukrainy, by zatrzymać wojnę modlitwą - mówiono dziś podczas konferencji prasowej podsumowującej rok na Jasnej Górze.

Wskazywano, że wśród intencji pątnicy modlili się o Kościół, o ożywienie wiary, miłość w rodzinach, o pokój i o solidarność z sąsiadami z Ukrainy. W niemal wszystkich tegorocznych pielgrzymkach uczestniczyli Ukraińcy. Szli uchodźcy, ale również i ci, którzy specjalnie na czas rekolekcji w drodze opuścili Ukrainę, jak księża czy siostry zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika? Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję