Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Śladami Męczeństwa i Miłości

W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii, połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego. Było to wydarzenie, które wykracza poza ramy zwykłych obchodów odpustowych. To moment, w którym historia i duchowość parafii splatają się z życiem i świadectwem jednego z jej dawnych kapłanów, który stał się symbolem heroicznej wiary i miłości bliźniego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Sól

Joanna Ferens

Procesja z relikwiami bł. ks. Zygmunta Pisarskiego

Procesja z relikwiami bł. ks. Zygmunta Pisarskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust ku czci św. Michała Archanioła jest co roku szczególną okazją do zatrzymania się w codziennym biegu i spojrzenia w stronę duchowej opieki, jaką niesie ten potężny Archanioł. Odpust to moment głębokiego dziękczynienia za tę nieustanną opiekę, ale w tym roku to dziękczynienie nabrało jeszcze większego znaczenia. Św. Michał – patron walki ze złem, codziennie przyciąga spojrzenia wiernych z ołtarza głównego, przypominając, że to Bóg jest naszą siłą i schronieniem. To on prowadzi nas przez życie, oferując swoją pomoc w walce z pokusami i trudnościami – tłumaczył proboszcz ks. Krzysztof Jankowski. – Dzień parafialnego odpustu to w ciągu całego roku moment wyjątkowy, w którym pragniemy powiedzieć za naszym Patronem: „Któż jak Bóg”. To on, Książę Zastępów Niebieskich, jest naszą podporą, opiekunem i wraz z nim w tej naszej niewielkiej, solskiej parafii idziemy przez życie. Dlatego dziś, w czasie uroczystości odpustowych, chcemy mu za to w sposób szczególny podziękować i prosić, aby nadal wstawiał się za nami, pomagał nam w walce z zasadzkami złego ducha i był naszą obroną – powiedział.

Reklama

Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonał biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Mariusz Leszczyński, który także odprawił sumę odpustową i wygłosił okolicznościową homilię, w której zwrócił szczególną uwagę na wyjątkową postać św. Michała Archanioła. – Św. Michał Archanioł ma biografię inną niż święci i błogosławieni ludzie, a wśród nich wspominany dzisiaj bł. ks. Zygmunt Pisarski. Michał Archanioł jest bowiem aniołem. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o naszym patronie, to trzeba otworzyć nie tyle księgi biograficzne, encyklopedie albo słowniki, lecz Pismo Święte. Czytamy w nim już w jego pierwszej księdze, w Księdze Rodzaju, że na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Dalej zaś, że do istnienia powołał świat widzialny, ziemię i byty niewidzialne, czyli świat duchów, a w tym świecie aniołów. Michał Archanioł istnieje więc od początku stworzenia jako wódz hufców anielskich, którym przewodzi w walce z Lucyferem i z innymi zbuntowanymi przeciwko Bogu aniołami. Dzisiejsze święto jest więc pochwałą zwycięstwa Michała Archanioła nad złem, wierności Bogu nad niewiernością i służby nad zdradą. Walka szatana z Bogiem Stwórcą trwa nieprzerwanie przez całe dzieje ludzkości, także w naszych czasach. Dlatego też prosimy Cię Święty Michale Archaniele, ucz nas wierności Bogu, broń przed złem, czuwaj nad małżeństwami i rodzinami naszymi, nad wspólnotami kapłańskimi i zakonnymi, nad Kościołem i Ojczyzną, nad każdym z nas, abyśmy żyjąc w duchu wiary katolickiej dostąpili kiedyś zbawienia – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Leszczyński mówił także o ekshumacji i rekognicji kanonicznej szczątków bł. ks. Pisarskiego, przy której był obecny. – Pewnego dnia kwietniowego w 2019 r. dokonała się ta rekognicja. Cały dzień, od rana do wieczora czuwaliśmy, kontemplowaliśmy przy tych relikwiach. Co najbardziej mnie wzruszyło i moją uwagę zwróciło jak otworzyliśmy trumnę, to krzyżyk, który miał na piersiach ten zmarły śmiercią męczeńską kapłan. Uwagę moją zwróciło jednak to, że ten krzyżyk leżał Panem Jezusem, tą pasyjką do serca. I to było niezwykle wymowne – podkreślił.

Reklama

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego to nie tylko upamiętnienie postaci historycznej. To przypomnienie o wartościach, które ks. Zygmunt uosabiał — o odwadze, bezkompromisowości w miłości do Boga i bliźniego, nawet za cenę własnego życia. Jego męczeńska śmierć, wynikająca z odmowy wydania innych na śmierć, stawia go w szeregu tych, którzy żyli w pełni zgodnie z ewangelicznym przykazaniem miłości. Dla nas, współczesnych, to przesłanie jest jak kompas moralny, prowadzący nas w codziennych wyborach. Ks. Zygmunt Pisarski, pierwszy wikariusz w Soli, mimo że pełnił posługę tutaj przez krótki czas, pozostawił po sobie trwały ślad. Tutejsi parafianie darzyli go wielkim szacunkiem i uznaniem. Był nie tylko wybitnym kapłanem, ale i społecznikiem, angażującym się aktywnie w życie miejscowej społeczności. Jego życie, choć zakończone tragicznie, stało się triumfem miłości i odwagi.

– Relikwie, które od teraz będą obecne w naszej parafii, staną się dla wszystkich przypomnieniem, że świętość nie jest zarezerwowana dla wybranych, ale możliwa dla każdego, kto w codziennym życiu podąża za Chrystusem – podkreślał ks. Jankowski. – Ten błogosławiony kapłan jest chlubą Kościoła, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ale przede wszystkim chlubą naszej parafii. Choć był u nas krótko, to całym swoim życiem i męczeńską śmiercią pokazał nam, jak powinniśmy w życiu realizować przykazanie miłości bliźniego. Relikwie pierwszego solskiego wikariusza będą od dnia dzisiejszego dla nas przykładem i wzorem do rozwoju życia duchowego. Dowodem na uświęcanie się w codzienności, wierności swoim ideałom, wiernej miłości do Chrystusa i drugiego człowieka – powiedział.

– Bł. ks. Zygmunt Pisarski zapisał się również w historii jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Soli – wyjaśniał Jan Małysza, naczelnik OSP Sól. – Mamy dzisiaj przepiękną uroczystość, uroczystość odpustową, ale też rangi dodaje wprowadzenie relikwii ks. Zygmunta Pisarskiego, błogosławionego przez Jana Pawła II, który był w naszej jednostce tutaj w OSP w Soli, był wiceprezesem i członkiem zarządu w latach 1927-28. Bardzo to nobilituje jednostkę, bo pewnie niewiele jednostek z terenu nawet Polski, ma w swoich szeregach błogosławionego, który nosił mundur tej jednostki, który był w tej jednostce, który służył tutaj dla tej społeczności na początku swojej drogi kapłańskiej. Jest przepięknym wzorem dla strażaków i też tym, że oddał życie, poświęcił się dla społeczności – zaznaczył.

Bł. ks. Zygmunt Pisarski staje się dla nas symbolem pojednania, człowiekiem, który w obliczu niewyobrażalnego zła postawił na miłość i wierność Ewangelii. Jego relikwie to nie tylko przedmioty czci, ale dowód, że świętość może zakiełkować w każdym miejscu i w każdym czasie. A w tej niewielkiej parafii w Soli, gdzie patronuje św. Michał Archanioł, przykład ks. Zygmunta nabiera szczególnego znaczenia, przypominając, że walka o dobro nie zawsze jest łatwa, ale zawsze możliwa z Bożą pomocą. W dniu odpustowych uroczystości, kiedy modlitwy parafian złączyły się z uroczystym odśpiewaniem koronki uwielbienia Boga za wstawiennictwem św. Michała Archanioła i hymnu Te Deum, można było odczuć nie tylko radość z wprowadzenia relikwii, ale także nadzieję, że bł. ks. Zygmunt będzie nie tylko patronem, ale i orędownikiem w codziennej walce o wiarę, miłość i jedność.

2024-10-08 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jordania: kard. Parolin konsekrował nowy kościół w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem

2025-01-10 20:09

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Jordania

Jordan

Grażyna Kołek/Niedziela

W Al-Maghtas na jordańskim brzegu Jordanu, czczonym jako miejsce chrztu Jezusa, został poświęcony 10 stycznia nowy kościół katolicki. Uroczystości z okazji dorocznej pielgrzymki jordańskich katolików na uroczystość Chrztu Pańskiego, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W kazaniu wygłoszonym wobec kilku tysięcy wiernych wezwał do uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i podkreślił ważną rolę chrześcijan w tworzeniu sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa w ogarniętym konfliktem regionie, poinformował portal Vatican News.

Uroczystość poświęcenia, w której uczestniczyli m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa oraz liczni biskupi, przebiegała też znakiem solidarności Kościoła powszechnego ze wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie. „Moja dzisiejsza obecność tutaj powinna być widocznym znakiem jedności całego Kościoła” - powiedział kard. Parolin. Podkreślił, że tutejsi chrześcijanie mają szczególne powołanie: „być nasieniem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: W momencie chrztu św. rozbłysło w nas światło!

2025-01-10 12:50

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy». Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały». Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie on swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».
CZYTAJ DALEJ

Bp Ireneusz Pękalski w 25. rocznicę sakry biskupiej: wszystkim z serca dziękuję!

2025-01-11 20:05

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

- Dnia 8 stycznia w Jubileuszowym Roku Pańskim 2000 otrzymałem w tej Bazylice Archikatedralnej święcenia biskupie. Po dwudziestu pięciu latach, w tej samej świątyni i także w Roku Jubileuszowym sprawuję tę Mszę Świętą dziękczynną za dary otrzymane od Boga w minionych latach posługi biskupiej. Wszystkim z serca dziękuję! - mówił bp Ireneusz Pękalski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję