Reklama

Niedziela Wrocławska

Zawierzyli synod Maryi

Wierni i duchowieństwo archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowali na Jasną Górę. W tym roku Matce Bożej zawierzony został synod diecezjalny, a pielgrzymi modlili się także w intencji osób, które ucierpiały w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku.

Niedziela wrocławska 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Apel Jasnogórski poprowadził bp Maciej Małyga

Apel Jasnogórski poprowadził bp Maciej Małyga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka odbywała się pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Na samym początku wszyscy modlili się na wałach jasnogórskich, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczył ks. Mariusz Bąkowski, proboszcz parafii NMP Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy, a rozważania przygotował bp Jacek Kiciński, klaretyn. Potem wszyscy udali się do bazyliki, gdzie konferencję o Synodzie Archidiecezji Wrocławskiej wygłosiły: Adriana Kwiatkowska oraz s. Maria Czepiel, elżbietanka. We wstępie do Mszy św. w bazylice, przewodniczący liturgii bp Maciej Małyga zachęcił do duchowej łączności pomiędzy wszystkimi archidiecezjanami, zarówno tymi, którzy pozostali w domach, czy łączą się duchowo z Lewina Brzeskiego, Wawrzeńczyc i innych miejsc, czy też z tymi modlącymi się w katedrze wrocławskiej razem z metropolitą wrocławskim.

Reklama

Biskup Małyga homilię rozpoczął od zachęty do ucieszenia z faktu, że wspólnie, jako archidiecezja wrocławska możemy się modlić i być razem. Czytana Ewangelia pokazywała wspólną drogę Jezusa i Jego przyjaciół. – Znamy dokładnie ich imiona. Za każdym z nich kryje się osobista historia. Podobnie jest z nami. To nasze osobiste “tak”, które powiedzieliśmy Jezusowi, a to miejsce, Jasna Góra jest przestrzenią, w której to “tak” chętniej mówimy – mówił bp Maciej. Na zakończenie Mszy św. bp Kiciński odczytał „Akt zawierzenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W słowie apelowym, przy obrazie Pani Jasnogórskiej, bp Maciej podkreślił, że gdy objawia się chwała Chrystusa, to dzieją się dobre rzeczy. – Kto chwałę Jezusa rozpozna, ten staje się wierny. Urzędnik stał się człowiekiem, człowiek stał się ojcem – mówił biskup i dodał, że poznając dobrze Chrystusa, zaczyna się realizacja Jego misji, która jest współdzieleniem swojego życia z innymi. – O to prosimy dla nas, dla naszego Kościoła, Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, ale także dla tych niezliczonych spraw, które mamy w swoich sercach, a które ty Maryjo znasz i które Tobie zawierzamy.

Po Apelu Jasnogórskim rozpoczęło się czuwanie przy obrazie Matki Bożej prowadzone przez wspólnotę Lew Judy, a następnie Różaniec prowadzili ojcowie franciszkanie. Pielgrzymka zakończyła się Pasterką Maryjną, której przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Wrześniowa pielgrzymka wiernych z archidiecezji wrocławskiej odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku, na pamiątkę ślubowań złożonych w roku milenijnym na Jasnej Górze.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idziemy, bo chcemy dziękować

Z żoną pielgrzymujemy od 18 lat. Tutaj się poznaliśmy i w tym roku na Jasnej Górze obchodzimy 12. rocznicę ślubu – powiedział pielgrzym w drodze do Matki Bożej.

Na Jasną Górę dotarły piesze pielgrzymki z całej archidiecezji łódzkiej. Kilka tysięcy pielgrzymów dziękowało za miniony rok i prosiło za wstawiennictwem Matki Bożej o potrzebne łaski na kolejne miesiące dla siebie i swoich rodzin. – Wspólnota nie zawsze jest taka kolorowa! Są momenty, kiedy mówimy – jak na tej pielgrzymce – dobrze nam tu być! Niektórzy – mając tak piękne doświadczenie Kościoła mówią, że żyją od pielgrzymki do pielgrzymki. Mamy piękne doświadczenie Kościoła pielgrzymującego, ale mamy również doświadczenie Kościoła, które jest trudnym doświadczeniem wspólnoty, która cię jakoś uciska. Słyszymy o Kościele różne, prawdziwe rzeczy – czy czasem łatwo się przyznać do tego, że jestem z Kościoła? Z trudnego – jak wszyscy mówią – Kościoła łódzkiego? We wszystkich tych sytuacjach, z którymi nam trudno być w Kościele, z którymi nam trudno się utożsamić, kiedy nam trudno się w nich odnaleźć, to słyszymy to słowo – ale Bóg, który cię powołał, jest wierny, to znaczy, że cię nie zawiedzie. Możesz się na Nim oprzeć, bo to On cię trzyma w tej wspólnocie. Bóg cię nie zawiedzie w Kościele! – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Prace Nikifora w Muzeum Archidiecezjalnym

2026-06-25 11:58

Maciej Rajfur

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim otwarto wyjątkową wystawę prac Nikifora Krynickiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców malarstwa naiwnego w Polsce i na świecie. Ekspozycję „Nikifor – fenomen samorodnego talentu” uroczyście zainaugurował metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił, że sztuka Nikifora wciąż prowokuje do pytań o granice między twórczością a odrzuceniem społecznym

Witając gości, ks. Łukasz Piłat podkreślił znaczenie przemian, jakie przeszło Muzeum Archidiecezjalne: –  Dzięki wielkim staraniom księdza arcybiskupa Józefa te budynki, w których się znajdujemy, bo muzeum to jest kilka budynków z różnych epok czasowych. Doświadczyły one wielkiego remontu, przebudowy i rozbudowy, co nabrało takiego blasku, można powiedzieć, już na wysokich standardach europejskich - zaznaczył ks. Piłat, dodając: -  Znalazło się też miejsce na tę wystawę wyjątkową. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję