Reklama

Niedziela Małopolska

Jezuita Wyklęty

Nie modlimy się za ks. Gurgacza, on jest w niebie, tylko o jego beatyfikację – mówił o. Jerzy Pająk, kapucyn.

Niedziela małopolska 39/2024, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Wieczorek

Uczestnicy rocznicowych uroczystości

Uczestnicy rocznicowych uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie obchodzono w poniedziałek 16 września 75. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN).

Patriota

Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, został stracony po pokazowym procesie w więzieniu Montelupich. Wyrok na 35-letnim kapłanie wykonano 14 września 1949 r. przez rozstrzelanie „strzałem katyńskim”, w tył głowy. Kapłan został zrehabilitowany 20 lutego 1992 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najważniejszym punktem uroczystości patriotycznych była sprawowana w kościele Miłosierdzia Bożego, na Osiedlu Oficerskim, Msza św. w intencji m.in. wyniesienia Niezłomnego kapelana na ołtarze. Eucharystię celebrował ks. prof. Józef Krzywda, misjonarz św. Wincentego a Paulo, kapelan Instytutu Świętej Jadwigi Królowej Polski. A homilię wygłosił ks. prof. Henryk Majkrzak, sercanin, który nawoływał: – To postać niezwykle ciekawa w historii walki Polaków o wolność. Nie zapominajmy o nim! Przypomniał także, że na grobie kpt. Gurgacza są wyryte słowa: „Starty dla Boga i ojczyzny”. Oprawę muzyczną Eucharystii uświetnił chór „Jadwiżańskie echo Fatimy” pod dyrekcją Teresy Zaremby-Piwowarskiej.

Reklama

– To już jest 12 rok, kiedy organizuję Mszę św. za ks. Władysława Gurgacza – mówi Niedzieli Irena Kopf, prezes Instytutu Świętej Jadwigi Królowej Polski, organizator wydarzenia. Zaznacza: – W naszej parafii Miłosierdzia Bożego, na os. Oficerskim co roku były sprawowane Msze św. w intencji kapelana Gurgacza, organizowane przez red. Danutę Suchorowską-Śliwińską razem z dr Barbarą Niemiec. Kiedy p. Danuta zmarła, postanowiłam kontynuować tę tradycję, za zgodą ówczesnego proboszcza, ks. prał. Zygmunta Koska. Ksiądz Gurgacz był wielkim patriotą i jest mi bliski. Staram się propagować jego życie, postawę wśród młodzieży

Kapelan Niezłomny

Uczestnicy Mszy św. po jej zakończeniu wysłuchali słów przesłanych przez abp. Marka Jędraszewskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Uroczystość kontynuowano przy grobie ks. Gurgacza na Cmentarzu Rakowickim, w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-63, gdzie złożono zidentyfikowane szczątki jezuity. Podczas spotkania modlitwę za dusze śp. żołnierzy poległych w walce o niepodległość Polski oraz za żyjących weteranów poprowadził ks. Józef Krzywda. – Ostatnia uroczystość, dotycząca o. Władysława Gurgacza na Hali Łabowskiej, otwarła przed moimi oczami nowy świat – powiedział przy grobie Niezłomnego jezuity o. Jerzy Pająk, kapucyn, kapelan Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. I podkreślił: – Nie modlimy się za ks. Gurgacza, on jest w niebie, tylko o jego beatyfikację! Chodzi o to, by jak najszybciej rozpocząć proces beatyfikacyjny!

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk patriotycznych. Wśród gości była obecna m.in. delegacja Solidarności oraz licealiści z Centrum Edukacyjnego Radosna Nowina 2000 w Piekarach k. Krakowa. Patriotyczne wydarzenie zakończyło odśpiewanie Roty, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie ks. Władysława Gurgacza.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardzo tęsknię

Niedziela małopolska 45/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

S. Bożena Najbar

Na misjach kapłan szczególnie uświadamia sobie, że ma być świadkiem – zaznacza ks. Dziedzic

Na misjach kapłan szczególnie uświadamia sobie, że ma być świadkiem – zaznacza ks. Dziedzic

To wspólne dzieło całego Kościoła – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Tadeusz Dziedzic.

Maria Fortuna-Sudor: Co sprawiło że 50 lat temu, 14 października 1973 r. pierwsi księża diecezjalni z archidiecezji krakowskiej wyjechali na misje? Ks. Tadeusz Dziedzic: W latach 1972-79 trwał Synod Duszpasterski diecezji krakowskiej. Wśród wypracowanych dokumentów był także ten pt. „Działalność misyjna”. Czytamy w nim, że głoszenie Ewangelii jest poczuciem wdzięczności za dar wiary, którą ponad 1000 lat temu przynieśli misjonarze, i że powinniśmy czerpać doświadczenie z okresu międzywojennego, kiedy Kraków był prężnym ośrodkiem formowania misyjnego misjonarzy i centrum wydawnictw misyjnych. Synod wezwał, aby ożywić ducha misyjnego. I gdy jeszcze trwał, kard. Wojtyła zwrócił się do kapłanów diecezjalnych z apelem, aby podjęli posługę w krajach misyjnych oraz na Wschodzie. Pierwsi misjonarze wyjechali 14 października 1973 r. do Tanzanii. Od tego czasu nieprzerwanie, przez 5 dekad nasi księża diecezjalni głoszą Ewangelię na misjach.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Świat bardzo potrzebuje orędzia nadziei, miłości i pokoju Chrystusa

2026-06-21 12:22

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Głoszenie Ewangelii jest przede wszystkim dzieleniem się doświadczeniem osobistego spotkania z Jezusem i przekazywaniem innym owoców kontemplacji – wskazał Leon XIV przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Dodał, że wszyscy możemy kontemplować, powierzając Bogu w milczeniu nasze radości i troski oraz przeglądać z Nim nasze życie.

Papież wskazał, że głoszenie Słowa Bożego jest przede wszystkim dzieleniem się osobistym, wyjątkowym dla każdego spotkaniem z Nim. Podkreślił, że siła apostolatu, niezależnie od metod i narzędzi, opiera się na działaniu Ducha Świętego w nas i na autentyczności naszej odpowiedzi. Przywołał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił o przekazywaniu innym owoców kontemplacji.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję