Reklama

Niedziela Legnicka

Służył, dopóki starczyło sił

15 sierpnia, kiedy radowaliśmy się świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotarła wieść o śmierci śp. ks. prał. Franciszka Krosmana. Był najstarszym kapłanem seniorem w diecezji, został bowiem odwołany do wieczności w 95. roku życia i 69. roku kapłaństwa.

Niedziela legnicka 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Archiwum parafii:

Msza św. żałobna w Jeleniej Górze

Msza św. żałobna w Jeleniej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości pożegnania zostały zaplanowane na 18 sierpnia w Legnicy i Jeleniej Górze, a pogrzeb na 19 sierpnia w Jeleniej Górze.

Pierwsza Msza św. żałobna

W niedzielne popołudnie, 18 sierpnia, w Godzinie Bożego Miłosierdzia, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy została odprawiona pierwsza żałobna Msza św. W gronie kilkunastu księży liturgii przewodniczył wikariusz generalny ks. prał. Robert Kristman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapraszając do wspólnej modlitwy, zwrócił uwagę, że śmierć ks. Krosmana wypadła w szczególnym dniu, w święto Wniebowzięcia NMP. Obecna zaś Msza św. sprawowana jest w niedzielę, jako dzień pamiątki Zmartwychwstania Chrystusa. Sprawowana przy ołtarzu, za którym zmarły stał przez 69 lat, sprawując Najświętszą Ofiarę. Wcześniej, w dniu święceń, leżał krzyżem przed ołtarzem, podczas modlitwy do Ducha Świętego, kiedy podejmował decyzję o służeniu Bogu i ludziom jako kapłan. Teraz podobnie leży przed ołtarzem, ale już tylko jego ciało, bo dusza odeszła i stanęła przed Bogiem. Dlatego tą modlitwą wszyscy zgromadzeni chcą upraszać dla niego Bożego miłosierdzia i radości wiecznej w niebie.

Reklama

Homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Roman Raczak. Przypomniał wydarzenie z 2010 r., kiedy śp. ks. Franciszek po odejściu na emeryturę i widząc taką potrzebę, zadeklarował pomoc w tej parafii, dopóki wystarczy mu sił i zdrowia. Wypełniał tą posługę przez 12 lat, dopiero ostatnie lata były dla niego czasem utraty sił i zdrowia i musiał pozostać w Domu Księży Emerytów. Właśnie za ten czas jego kapłańskiego posługiwania, za postawę, mądrość życia, pokorę, dziękował ks. Roman, tym samym wyjaśniając, dlaczego modlitwa odbywa się w tym kościele i w tej parafii. Zapowiedział też ofiarowanie Mszy św. gregoriańskiej za jego duszę w styczniu przyszłego roku.

Druga Msza św. żałobna

Tego samego dnia, kilka godzin później, po przewiezieniu trumny z ciałem zmarłego, w godzinach wieczornych, w bazylice świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, w której zmarły był proboszczem przez 35 lat, została odprawiona druga Msza św. żałobna, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Leopold Rzodkiewicz, a homilię wygłosił ks. Marcin Uryga, dyrektor Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Wszystkich powitał proboszcz parafii ks. Bogdan Żygadło, podkreślając, że wszyscy, którzy przybyli na wieczorne czuwanie i modlitwę, chcą powiedzieć swemu księdzu: „Do zobaczenia w Domu Ojca”. I zaprosił do tej wspólnej modlitwy, która odbyła się w gronie ponad 20 księży.

– W naszym przeżywaniu śmierci zawsze na pierwszy plan wysuwa się odejście, a Pan Jezus mówi, że przyjdzie powtórnie i zabierze nas do Siebie. Majestat umierania jest połączony z majestatem spotkania. My przeżywamy odejście, a zmarły – przejście. My – rozstanie, a on – spotkanie – mówił kaznodzieja, ks. Marcin. Przywołał też moment jego śmierci, kiedy otoczony grupą księży w swoim pokoju, podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia odszedł do Pana. Przypomniał też drogę jego życia i swoje osobiste z nim relacje. – Niech dobry Bóg będzie dla niego miłosierny, łaskawy, niech otworzy swoje miłosierne ręce i przyjmie go do Siebie – mówił ksiądz dyrektor.

Pogrzeb

Reklama

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w jeleniogórskiej bazylice 19 sierpnia. W gronie zgromadzonych wiernych, wśród których byli włodarze miasta, przedstawiciele władz i delegacje różnych środowisk, siostry zakonne, prawie 40 koncelebransów uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Mszę św. pogrzebową poprzedziły mowy pożegnalne, w których przypominano, w jaki sposób zapisał się w pamięci osób, historii parafii i miasta. Głos zabrali: przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Jeleniogórskiego, pochodzący z parafii ks. prof. Paweł Bortkiewicz, w imieniu pracujących tu księży – ks. Jerzy Żytowiecki, prezydent miasta oraz grono parafian i przyjaciół.

Długa droga życia

Homilię wygłosił ks. dr Mariusz Majewski, który przez 2 lata był wikariuszem w tej parafii i współpracownikiem zmarłego. – „Pragnąłbym, na ile mi sił starczy, swoją pracą choć w części spłacić dług wdzięczności: Bogu – za życie i kapłaństwo, a przełożonym – za ich cierpliwość i życzliwość względem mnie” – tymi słowami, zaczerpniętymi z życiorysu zmarłego, rozpoczął homilię ks. Mariusz. Przywołał w niej jego drogę życia i liczne wyzwania duszpasterskie, przed którymi stawał, m. in. jako proboszcz tej parafii w latach 1970 – 2005.

– W niełatwych czasach ks. Franciszek Krosman dał się poznać jako człowiek wielkiej odwagi, wierny wyznawanym wartościom, gotowy podjąć wszelkie ryzyko dla dobrej sprawy. Miał szacunek i autorytet wśród księży i wiernych, ale także u władz – mówił kaznodzieja.

Jako senior

Reklama

Przypomniał, że ostatnie lata życia ksiądz prałat spędził w Domu Księży Emerytów Legnicy, ale włączał się także jako pomoc w pracę duszpasterską. Kiedy siły już zaczynały opuszczać, znalazł w gronie kapłańskim tego domu swojego „Anioła stróża” w osobie ks. Jana, któremu podczas tej uroczystości również złożono podziękowania.

Przemienienie

Kaznodzieja nawiązał też do znajdującego się w głównym ołtarzu obrazu, ukazującego Przemienienie Pańskie. – Chrystus w białej szacie, promieniujący światłem, przemienia się i ukazuje uczniom, że prawdziwie jest Bogiem, że: On jest Drogą i On jest Prawdą, i On jest Życiem! – mówił ks. Majewski – Drodzy! Ilekroć przyjdziecie do tej świątyni, patrzcie na ten ołtarz. Odczytujcie to, co jest w nim zapisane. Wchodźcie w tajemnicę nieba, do którego jesteśmy powołani.

Podziękowania i pogrzeb

Po Mszy św. pogrzebowej słowa podziękowania pod adresem wszystkich obecnych złożył obecny proboszcz parafii ks. Bogdan Żygadło, zapowiadając także w tej parafii Mszę św. gregoriańską za zmarłego.

Po obrzędach ostatniego pożegnania trumna z ciałem ks. Krosmana została przewieziona na jeleniogórski stary Cmentarz Komunalny i złożona w grobowcu wraz ze zmarłym poprzednikiem ks. prał. Dominikiem Kostialem.

Zmarłego kapłana polecamy pamięci modlitewnej.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl i profilu FB Niedzieli legnickiej.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł pasterz nasz

Niedziela sosnowiecka 46/2020, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

uroczystości pogrzebowe

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu

Ks. prał. Stefan Wyporski (1954-2020)

Ks. prał. Stefan Wyporski (1954-2020)

To ogromna strata dla Kościoła sosnowieckiego. 30 października, po długiej chorobie, w sosnowieckim hospicjum, w 66. roku życia i 39. roku kapłaństwa odszedł ks. prał. Stefan Wyporski – proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 listopada. Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego przewodniczył w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu bp Grzegorz Kaszak. Homilię wygłosił ks. kanclerz Mariusz Karaś. Natomiast liturgii pogrzebowej w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach przewodniczył bp Antoni Długosz. Trumnę z ciałem zmarłego złożono w grobie na cmentarzu w Żarkach.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».
CZYTAJ DALEJ

Oni już wyciągają do nas ręce

2024-11-10 14:27

Magdalena Lewandowska

Pod pomnikiem złożono też symboliczne białe róże.

Pod pomnikiem złożono też symboliczne białe róże.

Na cmentarzu parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu modlono się w intencji dzieci utraconych i ich rodziców.

Uroczystościom przy pomniku poświęconym dzieciom nienarodzonym przewodniczył bp Maciej Małyga. – Ci, których na jakiś czas utraciliśmy, oni już żyją w Bogu. Ponieważ te dzieci odeszły bez żadnego zła, w całkowitym dobru, to mamy pewność wiary, że nic im nie brakuje i tylko my jesteśmy obarczeni tęsknotą, bólem i pragnieniem spotkania. Dla tych, którzy są w Bogu, nie ma czasu oczekiwania. Przeżywają to tak, jakby już wyciągali do nas ręce i zapraszali do spotkania, które nastąpi w domu naszego Ojca – mówił bp Małyga. Przypomniał, że nie ma potrzeby modlić się za dzieci nienarodzone, bo one dostąpiły już Nieba: – Ale chcemy za nie w modlitwie dziękować i prosić w intencji zbolałych rodziców. Powierzamy Bogu ich żal, tęsknotę i cierpienia, które przeżywają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję