Reklama

Kościół

Wybudujmy ten kościół

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia na świecie dedykowana polskiej błogosławionej – Mariannie Biernackiej, która została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 r., oddając życie za ciężarną synową.

Niedziela Ogólnopolska 35/2024, str. 28-29

[ TEMATY ]

Kościół

archiwum parafii

Bp Aleksander Kaszkiewicz. Obok (z lewej) proboszcz parafii ks. Jerzy Martinowicz

Bp Aleksander
Kaszkiewicz. Obok
(z lewej)
proboszcz
parafii
ks. Jerzy
Martinowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia jest młodziutka – powstała pod koniec 2019 r., a 3 lata później parafianie zaczęli budować świątynię, która ma się stać miejscem szczególnej modlitwy za rodziny. Obecnie trwa montowanie dachu i choć jest to bardzo kosztowna inwestycja, miejscowa wspólnota chciałaby ukończyć pracę jeszcze w tym roku, żeby uchronić ściany kościoła przed zniszczeniem. Montaż wymaga jednak nie tylko wyższych umiejętności, specjalnych technologii, ale także zastosowania wysokiej jakości, drogich materiałów. W związku z tym parafię czekają duże wydatki. Ludzie zdają sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz nie dadzą rady. Uzyskali więc zgodę biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza na szukanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby wspomóc budowę ich kościoła.

Budowanie kościoła i tworzenie wspólnoty na Białorusi jest obecnie zadaniem niełatwym, jednak – jak wyjaśnia nam tamtejszy proboszcz ks. kan. Jerzy Martinowicz – działania duszpasterskie prowadzone są energicznie i wielopłaszczyznowo. Obok tego, że ludzie włączają się w budowę kościoła wierni biorą też aktywny udział w różnych spotkaniach o charakterze diecezjalnym, a także w akcjach duszpasterskich na terenie parafii. Dla przykładu – w liturgiczne wspomnienie patronki (12 czerwca) po Mszy św. odpustowej odbył się festyn parafialny. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, bo przypadała w 25. rocznicę beatyfikacji bł. Marianny Biernackiej (Jan Paweł II zaliczył ją do grona błogosławionych w grupie 108 Męczenników II wojny światowej 13 czerwca 1999 r. w Warszawie). Organizowane są też Wakacje z Bogiem dla dzieci, młodzieży i ministrantów. – Dzięki modlitwie, a także formacji duchowej wierni budują świątynię swoich serc oraz świątynię materialną w postaci kościoła parafialnego. Pragną, by obydwie świątynie były piękne – podkreśla ks. Martinowicz i zapewnia, że podczas każdej Mszy św., która jest obecnie sprawowana w tymczasowej kaplicy, nieustannie pamiętają w modlitwie o wszystkich modlących się za nich i wspierających ich materialnie.

Parafianie są przekonani, że nowa świątynia stanie się miejscem szczególnego kultu bł. Marianny nie tylko w diecezji grodzieńskiej, ale i na całej Białorusi, co sprawi, iż o jej heroicznym czynie dowie się znacznie więcej ludzi. Już teraz, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Marianny, na Forty w Naumowiczach – czyli tam, gdzie podczas wojny rozstrzeliwano mieszkańców Grodna, Lipska nad Biebrzą i okolicy, w tym błogosławioną – pielgrzymują ludzie, by uczcić pamięć męczenników swojej ziemi. W lesie, który stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, biorą udział we Mszy św. i modlą się w intencji pokoju na całym świecie. – Mając tak unikalną patronkę, wierni parafii w Grodnie chcą wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w każdej rodzinie stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragną wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś – przekonuje proboszcz tej grodzieńskiej parafii.

Jak pomóc? Więcej informacji na stronie: wschod.misje.pl/jak-pomoc/;

w tytule przelewu należy podać: „darowizna na budowę kościoła w Grodnie”.

Wsparcie można również przekazywać przez: zrzutka.pl/eesuzb

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-08-27 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: od 27 marca do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m2

[ TEMATY ]

Kościół

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego "analogiczny jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego", czyli jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 m - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister zdrowia poinformował, że "od soboty 27 marca będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego, który będzie zdefiniowany analogicznie jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego".
CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy modlą się w intencji wolności religijnej

2026-06-23 10:24

Vatican Media

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

Dostęp migrantów do sakramentów, przemoc polityczna i antyreligijna, prześladowania wierzących oraz prawo rodziców do wyboru edukacji dzieci – na te sprawy zwracają uwagę amerykańscy biskupi w Tygodniu Wolności Religijnej 2026. Hierarchowie z USA zachęcają katolików do modlitwy, refleksji i konkretnych działań.

Tydzień Wolności Religijnej rozpoczął się 22 czerwca, we wspomnienie świętych Tomasza Morusa i Jana Fishera. Jak czytamy na stronie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB), wolność religijna pozwala Kościołowi i innym wspólnotom wyznaniowym publicznie wyznawać wiarę oraz służyć społeczeństwu.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję