Przewodnikami na drodze wypoczynku z Caritas warszawsko-praską byli: Wincenty Witos, bł. Rodzina Ulmów oraz Romuald Traugutt. Doświadczenie spotkania z tymi niezwykłymi postaciami miało uwrażliwić młode osoby na wartości takie jak bezinteresowność, odwaga i poświęcenie. W koloniach udział wzięły dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat zarówno ze środowisk miejskich, jak i wiejskich.
Letnia przygoda
Wakacje w praskiej Caritas obejmowały cztery turnusy. Uczestnicy mogli pobyć, np. w malowniczym miejscu w Koninkach, położonych w sercu Gorców.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Z tegorocznej oferty skorzystało 150 osób. Zorganizowaliśmy cztery turnusy, ostatni od 20 lipca do 27 lipca – mówi Karolina Najda, koordynator kolonii letnich.
Uczestnicy związani byli ze szkolnymi kołami Caritas, z miejscowości takich jak Wołomin, Radzymin, Postoliska czy Warszawa. Nauczyciele prowadzący te koła, pełnili swoje obowiązki jako wolontariusze, dbając o bezpieczeństwo młodych osób.
Reklama
Kolonie w Koninkach były okazją do poznania uroków Gorców i skorzystania z wielu atrakcji. Ośrodek położony był u podnóża góry Tobołów, w bezpośrednim sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego, co czyniło go idealną bazą wypadową do pieszych wycieczek. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia najwyższego szczytu – Turbacza (1311 m), z którego roztacza się wspaniała panorama Tatr, Pienin i Podhala. Dzieci i młodzież mogli również zwiedzić m.in. Termy Górce, Zakopane, kopalnię soli w Bochni, Wieliczce czy spędzić czas w Energylandii – parku rozrywki. W ramach kolonii organizowane były także zajęcia artystyczne, gry, zabawy, animacje, jak i wyjazdy do miejsc takich jak Rabkoland w Rabce, skansen kolejowy w Chabówce czy obserwatorium astronomiczne na Suhorze. Dzięki różnorodnym atrakcjom każdy turnus dał uczestnikom wiele wrażeń.
W czasie pobytu ważny był również rozwój indywidualnych zdolności i zainteresowań, kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody, poznanie regionu, a także kształtowanie umiejętności społecznych. Dzięki zaangażowanej kadrze wolontariuszy dzieci miały szansę przeżyć wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci.
Czas spędzony na koloniach był nie tylko urozmaiceniem codzienności, ale także bezcennym okresem, podczas którego uczestnicy, obcując z naturą, mogli rozwijać się duchowo. Była to również doskonała okazja do budowania relacji.
Aktywnie każdego dnia
Z kolei oferta Caritas Archidiecezji Warszawskiej (CAW) skierowana była dla pięciu placówek wsparcia dziennego prowadzonych na terenie Ursynowa, Woli i Ochoty.
– Dzieci mają zorganizowany czas, uczestniczą w zajęciach sportowych i artystycznych na terenie placówek oraz wyjeżdżają na wycieczki piesze i rowerowe, chodzą do kina, na basen, do ogrodu botanicznego, ZOO, na place zabaw i do parków rozrywki – powiedział „Niedzieli” Bartek Pulcyn, rzecznik archidiecezjalnej Caritas.
Jak wyjaśnił, opiekunowie starają się, aby dzieci miały dużo zajęć na świeżym powietrzu i każde z nich znalazło coś ciekawego dla siebie. Propozycja Caritas warszawskiej jest skierowana dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.
W drugiej połowie sierpnia CAW zorganizuje także 9-dniowe kolonie dla 100 dzieci w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego. Dzieci i młodzież będą mogły odpocząć m.in. nad Zalewem Sulejowskim.