Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Góra uwielbienia

– Uwielbienie jest potężną modlitwą, która wypełnia przestrzeń mojej duchowości, tego, co trudne i piękne – mówił ks. Adam Wandzel podczas ewangelizacji na Hali Boraczej.

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2024, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Kapłani błogosławią rodziny na Hali Boraczej

Kapłani błogosławią rodziny na Hali Boraczej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugie spotkanie w ramach 12. Ewangelizacji w Beskidach (EwB) pt.: „Spotkany w modlitwie” 13 lipca poprowadziła wspólnota Emaus z Bestwiny. Zaangażowały się też osoby z parafii w Pisarzowicach i Hecznarowicach. – Dla mnie najbardziej wyjątkowe jest to, że błogosławimy na 4 strony świata. Czuję wielką radość, że mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, że możemy tym dobrem zarażać nawet tych ludzi w dolinach, którzy o tym nie wiedzą, że osoby na górze się za nich modlą – podkreśla Anna Tora z Pisarzowic, która od kilku lat angażuje się w przygotowania EwB ze swoją wspólnotą Emaus.

Reklama

– Przychodzimy tu, żeby się modlić, spędzić miło czas z ludźmi z parafii – mówi Maja, która przyszła z rodzicami i bratem. – Jestem pierwszy raz na EwB, a zachęcił mnie kolega Rafał. Najważniejsza jest dla mnie Eucharystia i przyjęcie Pana Jezusa do serca. A słowo, które tutaj mogę usłyszeć, pewno zaowocuje w moim życiu – zaznacza Maciej Macura z parafii św. Klemensa w Ustroniu. Natalia Bronny też jest pierwszy raz na EwB. – Dla mnie to niespodzianka i przygoda. Współpracuję z katechetką s. Emanuelą w Szkolnym Kole Caritas w technikum w Żywcu. W ciągu roku zbieramy środki na różne cele. Mamy dużo planów na dalszy czas – mówi Natalia. Serafitka s. Małgorzata z Żywca przychodzi tu ze względu na modlitwę, Eucharystię, wspólnotę i piękne widoki. – Pochodzę z Podhala i pierwszy raz bodajże 3 lata temu spotkałam się z czymś takim, jak EwB. Dla mnie szczególnym przeżyciem było namaszczenie olejkiem radości – mówi s. Małgorzata. Dla s. Emanueli góry są pasją. Na EwB chodzi od kilku lat i zabiera ze sobą młodzież. – Czuję się zbudowana tym, że przychodzą tu całe rodziny z dziećmi, dzięki czemu rodziny mogą się ze sobą integrować. Uważam, że EwB jest potrzebna i może przyciągnąć młodych do Pana Boga i Kościoła. Ze mną wybierają się nawet młodzi, którzy deklarują się jako niewierzący. Być może tutaj, we wspólnocie radosnych ludzi, modlących się, rozmawiających ze sobą, Pan Bóg zadziała w sercach tej młodzieży – mówi s. Emanuela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Wandzel z parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, w koncelebrze z o. Bogdanem Kocańdą z Rychwałdu, proboszczem ks. Józefem Baranem z Bestwinki, wikarym ks. Wojciechem Grzegorzkiem z Bujakowa i emerytowanym ks. Janem Gorylem. – Uwielbienie to modlitwa, w której uznajemy Boga jako Pana wszystkiego – mojego życia, historii, codzienności. Nie jest to łatwe, bo uwielbienie uznaje, że Bóg jest Panem wszystkiego, nawet w trudnych chwilach – mówił ks. A. Wandzel w kazaniu. Obok ołtarza znajdował się baner z napisem: „Jesteś częścią Kościoła”, który wspólnota Emaus przyniosła rok temu na EwB na Stożku. Wówczas ludzie odbijali swoje dłonie na banerze. – W tym roku banerem zachęcamy ludzi, by przypomnieli sobie, czyja jest ich dłoń i co dany człowiek dał Kościołowi przez ten miniony rok. Zachęcamy też, by uwielbili Boga za ten miniony czas i czynili to dalej – precyzuje Anna Tora.

Jeszcze przed Mszą św. górscy pielgrzymi podpisywali się na kartkach z fragmentem Psalmu 103. Po Mszy św. te kartki wręczano osobom podchodzącym do błogosławieństwa rychwałdzkim olejkiem radości – i każdy, kto otrzymał kartkę, będzie się modlił za osoby wpisane na niej. Po Mszy św. kapłani pobłogosławili osoby, które były pierwszy raz na EwB, małżeństwa i rodziny. Najbliższą Mszę św. zaplanowano 27 lipca – Kozia Górka i 3 sierpnia – Kotarz. Wydarzenie organizuje Fundacja „RSC” z franciszkanami z Rychwałdu.

2024-07-23 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa na szczytach

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2024, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Każde górskie spotkanie kończy się błogosławieństwem na 4 strony świata

Każde górskie spotkanie kończy się błogosławieństwem na 4 strony świata

W wakacyjne soboty w południe górscy pielgrzymi będą gromadzić się na Mszach św. na szczytach w ramach 12. edycji Ewangelizacji w Beskidach, by wspólnie się modlić i uwielbiać Pana.

Wędrówkom od początku towarzyszy motto: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg”. W tym roku inicjator spotkań o. Bogdan Kocańda OFMConv zaproponował hasło: „Spotkany w modlitwie”. – W obecnym czasie człowiek szczególnie potrzebuje modlitwy. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby i do każdego może trafić inna forma modlitwy – mówi „Niedzieli” Bernadeta Targosz ze wspólnoty Talitha Kum z Rychwałdu, która z mężem Stefanem koordynuje wydarzenie od strony świeckiej. Pomaga im w tym diakonia ewangelizacyjna z Rychwałdu, a w przygotowania włączają się różne wspólnoty z diecezji, a także spoza niej. W tym roku dołączyła nowa wspólnota charyzmatyczno-ewangelizacyjna Jutrzenka Pokoju, działająca przy parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Najpiękniejsza z ludzkich „ości”

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Archiwum Seminaryjne

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami… Cierpliwość i miłosierdzie. W litanii do Jezusowego Serca wymieniamy je tuż obok siebie, dosłownie jednym tchem. Najpierw przyjrzyjmy się cierpliwości…

To jedna z najpiękniejszych „ości” w człowieku. Bo choć anatomia twierdzi co innego, to przecież „ości” mamy w sobie wiele… Łagodn-ość, uprzejm-ość, wdzięczn-ość, ale i złośliw-ość, kłótliw-ość, a nawet podł-ość. I wiele, wiele innych. Każda nasza „ość” jest jakąś predyspozycją, usposobieniem do takich a nie innych postaw, możliwym sposobem działania lub bycia. Cierpliwość to doprawdy jedna z najpiękniejszych i najważniejszych spośród nich. Cierpliwość, czyli zdolność cierpienia; gotowość i umiejętność przyjęcia go. Ale przecież nie dla sportu! Cierpliwość nie jest i nie ma być „sztuką dla sztuki”. Cierpliwość jest po to, by służyła jakiemuś większemu dobru, które dzięki niej staje się możliwe do osiągnięcia.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję