Reklama
Ks. Jarosław Grabowski: Jakie jest stanowisko Księży Sercanów wobec tego, co się dzieje obecnie z ks. Michałem Olszewskim? Jak oceniacie prawdziwość zarzutów stawianych swojemu współbratu?
Ks. dr Włodzimierz Płatek: Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie przeniknąć ciągu zdarzeń, które miały miejsce w przestrzeni Fundacji Profeto. Została ona założona przez Prowincję Polską Księży Sercanów i taką pozostaje po dziś dzień. Działała na mocy prawa i miała swoją autonomię. Odpowiedzialność za nią powierzono pomysłodawcy – ks. Michałowi Olszewskiemu, bo to on, mając pomysł na działalność, dostał też możliwość samodzielnej realizacji tego projektu, działania w ramach określonych prerogatyw. Jakie działania szczegółowe podejmował – trudno mi, jako rzecznikowi, powiedzieć, natomiast znałem osobiście ks. Michała jeszcze z czasów formacji początkowej, seminaryjnej, a także z czasu posługi kapłańskiej na różnych szczeblach, i w moim przekonaniu wykazywał się przede wszystkim uczciwością i solidnością oraz prawdziwie głęboką wiarą. Poza tym to odważny, otwarty i niesamowity wizjoner oraz osobowość medialna. To wszystko dawało i daje nam jako sercanom pewność osobowości dojrzałej i odpowiedzialnej, w wymiarze zarówno ludzkim, chrześcijańskim, jak i zakonnym oraz kapłańskim. Dlatego prowincja obdarzyła go bardzo dużym zaufaniem i myślę, że nas w tym zaufaniu nie zawiódł.
Zgromadzenie stoi więc murem za ks. Michałem. Jesteście przekonani o jego niewinności?
Jeśli mamy na myśli obronę człowieka, zakonnika, kapłana, obywatela – tak. Zdecydowanie tak. A jeśli mamy ocenić jego działania w ramach Fundacji Profeto, to organy państwowe mają prawo kontrolować, mają prawo ingerować, weryfikować, natomiast musi to być czynione w ramach obowiązującego prawa, a nie oparte na własnej interpretacji tegoż prawa, jak to ma miejsce. Zdaniem samego obrońcy – mec. Krzysztofa Wąsowskiego, przesłankami motywującymi takie, a nie inne działania wobec ks. Michała są przesłanki na wskroś polityczne. W obliczu takiej sytuacji stajemy, jako sercanie, w obronie człowieka, jego podstawowych praw, w tym prawa do obrony. Myślę, że w przypadku ks. Michała mogły zaistnieć jakieś uchybienia mające charakter administracyjny, brak dostatecznej wiedzy z zakresu prawa, ale nie zaniedbania czy przestępstwa wywołujące tak mocne środki zapobiegawcze jak te, które zastosowano.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czy udało się komuś z zakonu porozmawiać z ks. Olszewskim?
Od chwili aresztowania nie mamy żadnego kontaktu z ks. Michałem. Żadnego! Wielokrotnie wyższy przełożony – prowincjał ks. Sławomir Knopik podejmował próby ws. widzenia, ale po dziś dzień nie doszło do spotkania. Jedynym naszym łącznikiem jest mec. Krzysztof Wąsowski.
Reklama
A rodzina?
Odwiedził ks. Olszewskiego bodajże dwa razy jeden z jego braci i raz siostra. Im właśnie ks. Michał opowiedział o swoich pierwszych 60 godzinach od zatrzymania.
Jaki, w Waszej ocenie, może być rozwój sytuacji?
Nie mamy o tym pojęcia. Łamane są przyjęte w sądownictwie standardy i procedury. Niepokojące jest przede wszystkim to, co też napisałem w oświadczeniu, które jest na naszej stronie internetowej: sercanie.pl , że po dziś dzień mecenas nie dostał wszystkich akt, by móc się zapoznać z ich treścią. To ewidentne łamanie prawa i ograniczanie mecenasowi dostępu do kluczowych w sprawie dokumentów. Nie może być tak, żeby obrońca nie mógł w sposób swobodny zapoznać się z zarzutami, tylko opierał się na własnym doświadczeniu, domysłach czy informacjach, które czerpie z mediów. To jest kolejny oburzający element tego „spektaklu” – niestety, wiele mediów głównego nurtu w Polsce ma informacje, które dziwnym trafem uprzedzają wydarzenia. Zastanawiające jest, skąd mają takie wiadomości, jakimi kanałami wychodzi to na światło dzienne. I jakim prawem?! To jest bulwersujące.
Co będzie dalej z Fundacją Profeto?
To nadal jest fundacja sercańska, w żaden sposób się od niej nie odcinamy, nie rezygnujemy z niej. Na ile jest w stanie dziś funkcjonować, biorąc pod uwagę czynności procesowe – działa. Jest inicjatywą ewangelizacyjną, pomocową naszej Prowincji Polskiej i taką pozostanie, jeśli tylko obecne władze pozwolą jej nadal w sposób swobodny realizować obrane cele.