Reklama

Niedziela Podlaska

Peregrynacja relikwii

W dniach 15-22 czerwca diecezja drohiczyńska przeżywała peregrynację relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów, wyniesionej na ołtarze 10 września 2023 r. w Markowej (archidiecezja przemyska).

Niedziela podlaska 27/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Rodzina witająca relikwie w Bielsku Podlaskim

Rodzina witająca relikwie
w Bielsku Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie przez 7 dni odwiedziły 7 miejsc w naszej diecezji. Były to kolejno: Bielsk Podlaski, Brańsk, Ciechanowiec, Drohiczyn, Prostyń, Sokołów Podlaski oraz Węgrów. Przyjechały z Archidiecezji Białostockiej, a zostały przekazane do Diecezji Siedleckiej.

Przebieg peregrynacji

Reklama

Koordynatorem wydarzenia był ks. Piotr Arbaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin, który odpowiadał za transport relikwii oraz prowadził czuwania i konferencje. W każdej parafii przygotowano program czuwania. Zaproszono w nim do spotkania z błogosławionymi działające w dekanacie wspólnoty oraz parafie. Stałym punktem wszystkich spotkań była Msza św. na powitanie relikwii, Apel Jasnogórski z konferencją ks. Piotra Arbaszewskiego, Msza św. o północy, Droga Krzyżowa oraz Msza św. na pożegnanie relikwii. W posługę liturgiczną byli zaangażowani kapłani z różnych parafii w dekanacie. Choć relikwie nie odwiedziły każdej parafii diecezji, to każda parafia miała możliwość skorzystania z tego świętego czasu odwiedzając najbliższy jej kościół stacyjny. Czas pomiędzy nabożeństwami był przeznaczony na czuwanie przy relikwiach różnych wspólnot oraz parafian. W modlitwę były zaangażowanie koła różańcowe, wspólnoty działające przy parafiach, dzieci i młodzież, uczniowie klas mundurowych, jubilaci świętujący rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Aby umożliwić lepsze poznanie życia i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów przygotowano specjalne banery z informacjami oraz do każdej parafii zostały dostarczone materiały duszpasterskie z modlitwami za rodziny, ojców, matki, litaniami, propozycją rozważań Drogi Krzyżowej oraz rozważań różańcowych. Swoistym przygotowaniem do peregrynacji w całej diecezji, były rozważania, których wierni słuchali podczas nabożeństw majowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z nauczania bp. Piotra

Peregrynacja rozpoczęła się 15 czerwca w bielskiej bazylice. Relikwie zostały przywitane przez bp. Piotra Sawczuka, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił homilię. – Ulmowie stają w szeregu bohaterów, ludzi prostych, ale zarazem swoimi czynami ratujących zręby cywilizacji chrześcijańskiej, zbudowanej na Ewangelii – podkreślił pasterz diecezji.

– Wielodzietne małżeństwo Józefa i Wiktorii, z narażeniem własnego życia oraz życia gromadki swoich dzieci, postanowiło ocalić życie ośmiorga Żydów. To się niestety nie udało. Wszyscy – ratujący i ratowani – zostali zabici przez niemiecką żandarmerię. Nie udało się ocalić życia. Coś się jednak udało. Udało się przyzwoicie zachować, podjąć bohaterską próbę zachowania życia ludzi, którym odmówiono prawa do życia – mówił biskup.

Przez kolejne dni peregrynacji wierni z różnych parafii mogli spotkać się z błogosławionymi męczennikami, ucałować relikwie, oraz zawierzać siebie i swoje rodziny ich wstawiennictwu. Wielką rolę rodziny podkreślał bp Piotr, w kazaniu kierowanym do słuchaczy: – Bardzo ważna jest rola rodziny. Jest to najbardziej powszechna droga powołania ludzi świeckich, otwarta na życie, wychowująca, kształtująca dobre relacje. Ucząca podejścia i przygotowania do życia.

Relikwie pożegnano 22 czerwca w węgrowskiej bazylice, skąd odjechały do Diecezji Siedleckiej.

2024-07-02 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie Męki Pańskiej

Niedziela podlaska 13/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Al. Łukasz Hryniewicki

Fragment Relikwiarza kalendarzowego w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie – w lewym górnym rogu cząstka Chusty z Oviedo lub Manopello.

Fragment Relikwiarza kalendarzowego w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie – w lewym górnym rogu cząstka Chusty z Oviedo lub Manopello.

U progu Wielkiego Tygodnia warto przypomnieć, że w wielu świątyniach diecezji drohiczyńskiej znajdują się namacalne znaki świadczące o wielkiej miłości Boga do Człowieka.

Krzyż, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach już w dniu Jego śmierci. Choć pierwsze wspólnoty chrześcijańskie w Jerozolimie przechowywały wiele cennych pamiątek po Męce Pańskiej – takich jak korona cierniowa, tunika Jezusa czy kielich z Ostatniej Wieczerzy – los samego krzyża przez długi czas pozostawał zagadką. Z czasem zapomniano nawet o dokładnym położeniu Golgoty i Grobu Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję