Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wiarę należy pogłębiać

Święty Stanisław biskup daje nam przykład, że w życiu należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Bp. Henryka Wejmana powitał proboszcz ks. kan. Józef Filipek

Bp. Henryka Wejmana powitał proboszcz ks. kan. Józef Filipek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej z największych parafii prawobrzeżnego Szczecina, której proboszczem od ponad 25 lat jest ks. kan. Józef Filipek, miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Pamiętając o matce

Świętowanie odpustu połączone było w tym roku z uroczystością bierzmowania. Oba wydarzenia przypadły w czas kończącego się „białego tygodnia”, przeżywanego przez dzieci, które 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przystąpiły po raz pierwszy do Komunii św. Imieniny parafii poprzedziły duchowe przygotowania, spięte głoszeniem od niedzieli do środy 8 maja, słowa Bożego przez gościa z Częstochowy, paulina o. Czesława Matrasa. Mszy odpustowej przewodniczył bp Henryk Wejman. On też udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Patronalne święto parafialnej wspólnoty spod znaku św. Stanisława BM od chwili jej formalnego zawiązania (1981 r.) obchodzone jest niezwykle uroczyście. Przez wielu mieszkańców Bukowego-Klęskowa i Słonecznego nazywana jest „parafią matką”, z niej bowiem wydzielono trzy nowe: Niepokalanego Serca NMP – os. Słoneczne; Chrystusa Dobrego Pasterza – os. Bukowe; bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – os. Nad Rudzianką. Być może to sprawia, że tak wielu członków obecnie sąsiednich wspólnot parafialnych czuje z nią szczególną więź i to nie tylko na płaszczyźnie sentymentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierność przypieczętowana krwią

Reklama

Patronat świętych męczenników zwykle implikuje refleksję nad ich poświęceniem, ofiarą życia, wiernością Bogu, wiernością wierze, a także umiłowaniem Boga i ludzi. Przykładem niezłomności w wierze oraz ofiarnie pełnionej służby Bogu i ludziom jest życie Stanisława ze Szczepanowa (ur. ok. 1035-40, zm. 11 kwietnia 1079 r. w Krakowie) – biskupa krakowskiego, męczennika, świętego Kościoła katolickiego, jednego z głównych patronów Polski. Z oczywistych względów wiele uwagi w czasie uroczystości odpustowych poświęcił mu bp Wejman. Przywołując wydarzenia sprzed niemal tysiąca lat związane z fatalnymi skutkami wyprawy kijowskiej, które sprowadziły na Polskę czarne chmury, wskazał na wielowymiarową analogię dotyczącą organizacji przestrzeni życia współczesnego człowieka, życia bez Boga i z pominięciem Jego praw, z panującymi w średniowiecznych realiach życia biskupa krakowskiego Stanisława za czasów panowania Bolesława II Szczodrego niepokojami społecznymi, szerzącą się w kraju niesprawiedliwością i morderczym terrorem. Mimo bliskich relacji z królem bp Stanisław nie mógł nie zareagować na krzywdzącą postawę króla Bolesława wobec jego poddanych, nie mógł pozwolić na łamanie prawa dekalogu przez króla i stanął w ich obronie, wydając na siebie wyrok, którego tragicznym wykonawcą stał się sam polski władca.

– Zasiew męczeńskiej krwi bp Stanisława jest dla nas darem, a zarazem zadaniem – podkreślił bp Wejman. – Jego męczeńska krew woła do nas o wierność wartościom ewangelicznym, w służbie których przecież oddał swoje życie. Nie brak przecież obecnie ludzi, którzy chcą postawić Boga, Kościół, poza nawias społeczeństwa i którzy kwestionują najbardziej podstawowe prawa człowieka, z prawem do życia włącznie.

Sytuacja naszej ojczyzny przypomina pod pewnym względem tamtą z przełomu X i XI wieku. Dostrzegamy w niej niepokojące tendencje, jak chociażby podważanie wartości małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, także uderzanie w wartości chrześcijańskie, jak krzyż, Biblia czy umniejszanie zasług bohaterów narodowych. To wszystko sprawia, że trzeba nam dzisiaj na nowo sprawy zasadnicze, istotne dla ojczyzny postawić wyżej niż układy koleżeńskie czy partyjne.

Przykład dla wszystkich pokoleń

Czy współczesny świat potrzebuje tak radykalnych przykładów wierności Bogu, jak życie i męczeńska śmierć św. Stanisława ze Szczepanowa? Przecież dzisiejsze społeczeństwa wielu rozwiniętych państw świata przepełnia (rzekomy) duch tolerancji niepiętnujący nikogo z powodu wiary w Boga. Czy rzeczywiście? Zatem dlaczego z założeń owej tolerancji wypływa obsesyjna potrzeba rugowania Boga z życia człowieka i zastępowanie Jego praw ustawami człowieka?

Reklama

– Właśnie św. Stanisław biskup daje nam przykład, że na płaszczyźnie wartości jak moralność, szacunek dla życia ludzkiego, obrona słabszych, wierność ojczyźnie należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – stanowczo zaznaczył bp Wejman. – On uczy nas, że prawo Boże winno stać na pierwszym miejscu i być respektowane bez względu na więzy związkowe czy społeczne. Święty Stanisław biskup też uczy nas postawy wiary. Ona wiąże się z poświęceniem, aż po gotowość oddania za nią życia. Dlatego wiarę naszą należy pogłębiać na drodze wierności Chrystusowi, abyśmy nie ulegli naszym pożądaniom, jak to miało miejsce w życiu króla Bolesława Śmiałego, dlatego winniśmy wciąż otwierać nasze serca na głos Chrystusowej Ewangelii, która rozbrzmiewa w Kościele.

Apel do młodzieży

Sakrament bierzmowania to nie tylko wielki dar od Boga, to również ogromne zobowiązanie człowieka do odpowiedzialnego podejmowania wyzwań związanych z jego powołaniem, opartym na bliskiej relacji z Bogiem i zawierzeniem Mu swego życia. O tę świadomość apelował do młodzieży bp Wejman.

– Wyraziliście gotowość do bronienia wiary i kierowania się jej zasadami i chciejcie to wyzwanie podejmować w waszym życiu, kierować się zasadami wiary, którą otrzymaliście na chrzcie świętym. Zachęcam was, nie wstydźcie się wiary, nie wstydźcie się wychowania, które otrzymaliście w domu waszym. Nie wstydźcie się tego, że przynależycie do Chrystusa i Jego Kościoła. Potrzeba dzisiaj świadków właśnie tych wartości, za które oddał życie swoje św. biskup Stanisław, patron waszej wspólnoty parafialnej […] Będziecie takimi świadkami, gdy będziecie troszczyć się o osobistą modlitwę, gdy będziecie regularnie przychodzić na Eucharystię w niedziele i święta, gdy będziecie zachowywać Boże przykazania i szanować siebie nawzajem i każdego człowieka. Wtedy doświadczycie zarówno pokoju w sercu, jak i staniecie się wiarygodnymi świadkami Chrystusa, o co przecież w związku z przyjętym przez was sakramentem bierzmowania chodzi.

2024-05-28 13:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wróćmy do nauk papieża

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2025, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Uroczystościom przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Uroczystościom przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Ta rocznica to okazja, by powrócić do wydarzeń z udziałem Jana Pawła II, które zapadły w naszej pamięci, podzielić się przeżyciami związanymi z kontaktem z Ojcem Świętym, jego obecnością na Stolicy Piotrowej i w sercach Polaków.

Obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II to czas refleksji nad jego nauczaniem i wpływem na współczesny świat. Wydarzenia w całej Polsce, a także różnych miejscach świata, mają na celu przypomnienie o jego duchowym dziedzictwie i wartości, które przekazywał. W Szczecinie na Jasnych Błoniach od godz. 21 czuwano modlitewnie przy figurze św. Jana Pawła II. Przez narrację dzieci i młodzieży pod opieką prefekta Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie ks. Jakuba Rogowskiego zaprezentowane zostało życie Karola Wojtyły, zwieńczone niezwykle dynamicznym, trwającym bez mała 27 lat pontyfikatem papieskim. Wzruszającą opowieść przygotował zespół współtworzony przez: ministranta i lektorów z parafii Świętej Rodziny; ucznia KSP im. Jana Pawła II w Szczecinie; Ucznia Krzyża ze wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża; kandydatkę do bierzmowania, wolontariuszkę Caritas oraz uczennice szczecińskiego „Katolika”, wśród których znalazła się instrumentalistka akompaniująca na altówce podczas wspólnego śpiewu Barki.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję