Reklama

Niedziela Małopolska

Neoprezbiterzy A.D. 2024

Na drogę kapłańskiego życia

Niedziela małopolska 22/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

B.M. Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień świeceń kapłańskich to wielkie święto Kościoła, neoprezbiterów i ich bliskich.

To także czas modlitwy w intencji tych, których wybrał Pan. W tym szczególnym dniu składamy im życzenia. Chcielibyśmy, aby się wszystkie spełniły. Mocno wierzymy, że neoprezbiterzy wytrwają w powołaniu, którym zostali obdarowani i na które odpowiedzieli: „Oto jestem, Panie!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redakcja Niedzieli Małopolskiej zwróciła się do wybranych księży (z różnym stażem kapłańskim) archidiecezji krakowskiej z pytaniem, czego życzą nowo wyświęconym kapłanom? Oto ich odpowiedzi:

* * *

Neoprezbiterom życzę, żeby nie tracili wiary. Ich uwadze polecam piąty rozdział Księgi Amosa, gdzie dwukrotnie jest powtórzone wezwanie: „Szukajcie Pana, a żyć będziecie”. Po czym następuje: „Szukajcie dobra a nie zła, abyście żyli”. Życzę Wam, abyście we wszystkim, czego doświadczacie i będziecie doświadczać, przeżywać, zawsze szukali Boga i szukali dobra. I za nie konsekwentnie dziękowali. Obok dawania świadectwa swym życiem, obok głoszenia Ewangelii to są nasze, kapłanów, zadania.

Ks. Michał Curzydło, wikariusz w parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej (5 lat kapłaństwa)

* * *

Reklama

Myślę, że w dzisiejszych czasach trzeba Wam życzyć odwagi i świadomości, że nie jesteście sami. Każdy z Was postawił na Pana Jezusa i Jego Matkę. Trwajcie w tej jedności. Razem z Jezusem idźcie przez życie i głoście Ewangelię. Niech Pan stawia na Waszej drodze ludzi, którzy będą Wam pomagać, będą Was wspierać modlitwą i czynem w wypełnianiu zadań, do których zostaliście powołani. Powtórzę za świętym Janem Pawłem II: „Nie lękajcie się!”. Postępując drogą wskazaną przez Pana, w zgodzie z Kościołem, czyńcie, co do Was należy. Odwagi!

Ks. Paweł Zięba, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu, kustosz sanktuarium bł. Anieli Salawy (35 lat kapłaństwa)

* * *

Sakrament kapłaństwa jest darem danym przez Boga dla człowieka. Niech Jezus, dobry Pasterz, od którego otrzymujecie dar kapłaństwa, pomoże Wam nieść go przez całe życie, w wierności Panu Bogu, który nas umiłował. Matka Boża, Służebnica Pańska, niech uczy Was posługi dla Jezusa wobec każdego, kogo spotkacie na drodze Waszego kapłańskiego życia.

Ks. prał. Franciszek Motyka, ojciec duchowy kapłanów AK (50 lat kapłaństwa)

Ks. Adrian Barzycki, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Stryszawie
„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20).

Ks. Szymon Borowy, parafia Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim
„Wypłyń na głębię” (Łk 5, 4).

Ks. Dominik Bucki, parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju
„W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki” (Hymn Te Deum).

Ks. Dawid Ćwierz, parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach
„Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy” (św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny).

Ks. Kamil Ciołczyk parafia św. Anny w Luszowicach
„Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9).

Reklama

Ks. Jakub Gierczak, parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Okleśnej
„Dotąd Cię znałem ze słyszenia, teraz ujrzało Cię moje oko” (Hi 42, 5).

Ks. Michał Grzesiak, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach
„I tak jestem wpisany w Ciebie nadzieją, poza Tobą istnieć nie mogę” (Karol Wojtyła, Rozważanie o śmierci).

Ks. Piotr Gwiżdż, parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach
„Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością” (1J 4, 16).

Ks. Marek Hołuj, parafia św. Jana Chrzciciela w Polance
„A teraz, czego mam oczekiwać, o Panie? W Tobie jest moja nadzieja” (Ps 39, 8).

Ks. Marcin Kaczmarczyk parafia św.Marcina w Wiśniowej
„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24).

Ks. Artur Salabura, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Spytkowicach
„Synu, z łagodnością prowadź swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. Im większy jesteś, tym bardziej się uniżaj” (Syr 3, 17-18).

Ks. Michał Szlembarski, parafia św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach
„Twoja ręka niech mi będzie pomocą, bo wybrałem Twoje postanowienia” (Ps 119, 173).

Ks. Hubert Trepa, parafia św. Heleny w Nowym Sączu
„Tylko ufność i nic innego jak ufność powinna nas prowadzić do Miłości” (św. Teresa z Lisieux).

2024-05-28 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Jacek Pietruszka

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

diecezja.pl

Dziś w nocy, 2 listopada zmarł ksiądz dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Ks. Jacek Pietruszka ur. 1967 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W trakcie pracy w parafii katedralnej na Wawelu w minionych latach współpracował m.in. z tamtejszym Muzeum Katedralnym i Archiwum Kapituły Metropolitalnej oraz ukończył międzyuczelniane studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Politechnikę Krakowską.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Grodowcu

2026-06-21 18:36

[ TEMATY ]

Grodowiec

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Karolina Krasowska

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu po raz pierwszy odbył się dziś Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność organizatorom za dzieło warsztatów muzycznych oraz dzisiejszy festiwal. Zwrócił uwagę na jego ewangeliczny wymiar. - To, co czyniliście przez ten rok, to jest ta wielka formuła przyznania się do Chrystusa, dla którego czci i chwały również podejmowaliście ten trud, dla którego czci i chwały przychodzimy dzisiaj tutaj, aby razem z Jego Matką uwielbić też Ojca, Syna i Ducha Świętego – mówił bp Lityński. Modlitwa pieśnią jest taką formą uwielbienia Boga. Ale jest też formą bardzo szeroko pojętej integracji, budowania więzi, wspólnoty ponad granicami parafii czy diecezji – zauważył. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję