Historia, którą pisze Bóg
W przeddzień Zielonych Świątek dotarła na Jasną Górę jedna z najstarszych i najbarwniejszych pieszych grup – 369. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Przyszło ok. 250 pątników. Na Jasnej Górze pielgrzymów przywitał, a nawet z nimi zatańczył, administrator apostolski diecezji łowickiej bp Wojciech Osial. Podziękował Księżakom za ich modlitwę, „za wiarę pełną świętej tradycji”. – Łowicka Piesza Pielgrzymka to też historia, którą pisze Bóg. Ona jest znakiem naszej wiary i miłości do Matki Bożej – powiedział bp Osial. Pielgrzymi modlili się przede wszystkim za ojczyznę, za rodziny, o spokój i rozważne zarządzanie polskim państwem, o pokój dla Ukrainy.
Służą życiu
Reklama
O tym, że ten, kto służy ludziom, musi dostrzegać i uznawać ich nieskończoną godność, przypomniał abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński przewodniczył Mszy św. w ramach 100. Pielgrzymki Służby Zdrowia. Jej uczestnicy podkreślali, że w każdym czasie, także wtedy, kiedy przeprowadzane są ideologiczne i polityczne eksperymenty, pracownicy środowiska medycznego powinni służyć życiu. Przypomniano o konieczności obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, trosce o szacunek dla ludzkiej godności jako fundamencie opieki nad pacjentem i o trosce o prawe sumienia ludzi świata medycznego. Stulecie pielgrzymek na Jasną Górę było też dziękczynieniem za wszystkich, którzy tworzyli i tworzą polską służbę zdrowia. – Nasza misja jest niezmienna. Musimy być sługami życia, którzy kochają życie, którzy bronią tego życia – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Modlono się o pokój, a także „o jak najlepsze wywiązanie się nas, jako chrześcijan, wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zjednoczeni w Duchu
Kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziło Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w wigilię Pięćdziesiątnicy. Biskup Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, zauważył, że Kościół, jak każdy organizm, może „się zastać”, zatrzymać na tym, co było, a Ruch Odnowy w Duchu Świętym, nazywany „wiosną Kościoła”, uczy otwartości na nowe, by także nowych ludzi przyprowadzić do Kościoła, w nowy sposób głosić Ewangelię. Ksiądz Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy, zwrócił uwagę, że wśród nowych zadań jest troska o młodzież, małżeństwa i rodziny.
Młodzi z Biblią
W 17. Spotkanie Młodych z Biblią, czyli doroczny zjazd diecezjalnych finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 13 maja, wpisała się modlitwa wdzięczności za cud ocalenia Jana Pawła II podczas zamachu. W rocznicę objawień fatimskich młodzież modliła się o pokój dla Polski i świata. Organizatorem konkursu i jasnogórskiego spotkania jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Jasnogórski flesz
• 27 maja – czuwanie nocne „Z bł. Prymasem w domu Matki”;
• 30 maja – Boże Ciało – procesja
z archikatedry na Jasną Górę;
• 31 maja – pielgrzymka redaktorów i czytelników Naszego Dziennika i tygodnika Warszawska Gazeta;
• 1 czerwca – pielgrzymka Żywego Różańca, Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych, pierwszosobotnie zawierzenie rodzin;
• 2 czerwca – pielgrzymka kupiectwa polskiego.