Reklama

Niedziela Podlaska

Zawsze chętny do pomocy

W uroczystość św. Józefa w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach, w kaplicy św. Józefa sprawowano uroczystą Mszę św. odpustową.

Niedziela podlaska 14/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk

Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk, w koncelebrze z ks. Marcinem Szymanikiem. Siostra Feliksa przełożona domu, witając bp. Sawczuka w zakonnej kaplicy przypomniała, że 2 lata wcześniej bp Piotr także sprawował Mszę św. w tym miejscu. – Wtedy prosiliśmy w modlitwie o pokój na Ukrainie. Przez ten czas przybyło trudnych spraw na świecie, dlatego przez 9 dni gorliwie modliliśmy się na nowennie do św. Józefa, a dziś gromadzimy się przed Jego wizerunkiem, by nadal modlić się i prosić o wsparcie.

W homilii biskup wyjaśniał, że jest nam potrzebne wstawiennictwo św. Józefa, nieskazitelnego w roli ojca Jezusa i duchowego ojca ludzi wierzących: – Józefa uczynił Bóg stróżem Jezusa, swego Syna. Ponieważ Józef dobrze wywiązywał się ze swej roli, stał się wzorem ojcowskiej troski i duchowym ojcem chrześcijańskiego ludu. To dlatego tak chętnie do Niego przychodzimy i prosimy o pomoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie pasterz diecezji mówił o potrzebnej dziś odwadze i wartości sakramentalnego małżeństwa: – Jest nam bardzo potrzebne wstawiennictwo św. Józefa, abyśmy jako ludzie wierzący mieli odwagę wyjść z cienia i podjąć działanie w obronie dobra, w obronie człowieka oraz naturalnej wspólnoty, w której człowiek przychodzi na świat i w której żyje, czyli rodziny. Jest ona zbudowana na fundamencie sakramentu, umocniona siłą Bożego błogosławieństwa, która ma swe źródło w paschalnym przyjściu Chrystusa, w Jego cierpieniu, śmierci i Jego zwycięstwie w poranek Zmartwychwstania.

Uroczystość św. Józefa była zwieńczeniem 9-dniowej nowenny, na której gromadziły się siostry karmelitanki i czciciele św. Józefa z Siemiatycz i okolicy. Każdego dnia Mszę św. sprawował inny kapłan: ks. Robert Grzybowski z Pustelni Zwiastowania w Poletyłach wraz z kapłanami z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, ks. Krzysztof Kościelecki, ks. Bartosz Ojdana i ks. Błażej Samociuk z parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, ks Wiesław Niemyjski i ks. Łukasz Suszko z parafii katedralnej w Drohiczynie, ks. Jarosław Błażejak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie, ks. Piotr Arbaszewski z parafii Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie, ks. Maciej Domańszczyński z parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Wierni licznie obecni (niejednokrotnie było to nawet około 200 osób) włączali się czynnie w liturgię słowa i modlitwę wiernych. Eucharystię każdego dnia ubogacał śpiew chóru. W ostatnich dniach do wspólnych modlitw dołączono też Nowennę za Ojczyznę.

Nowenna do św. Józefa jest wieloletnią tradycją siemiatyckiego zgromadzenia. Została zainicjowana przez śp. s. Edytę Sumę jako wotum wdzięczności za wybudowanie domu rekolekcyjnego w Siemiatyczach. Dom Rekolekcyjny został założony w 2005 r. Jest on usytuowany w starej dzielnicy Siemiatycz, obok barokowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Za domem rozpościera się widok na zalew i na las. Wewnątrz domu pierwsze miejsce zajmuje kaplica św. Józefa, któremu siostry zawdzięczają wybudowanie domu. Kaplica jest jasna, przestrzenna, z chórem. Za domem znajduje się ogród kwiatowy, ścieżki ze stacjami Drogi Krzyżowej, miejsce na ognisko i teren rekreacyjny. Z pobytu w domu korzystają grupy z całej Polski i nie tylko. Siostry goszczą dorosłych, młodzież i dzieci, także grupy zorganizowane np. oazowe, młodzież gimnazjalną, grupy Akcji Katolickiej, Żywego Różańca i nauczycieli.

2024-03-29 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nocna Droga Krzyżowa

Niedziela podlaska 13/2024, str. III

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Uczestnicy nabożeństwa na jednej ze stacji Drogi Krzyzowej

Uczestnicy nabożeństwa na jednej ze stacji Drogi Krzyzowej

Siemiatyczanie i mieszkańcy sąsiednich parafii wzięli udział w nocnej Drodze Krzyżowej z Sanktuarium Maryjnego do kościoła parafialnego św. Andrzeja Boboli.

Nabożeństwo sprawowano w nocy z 8 na 9 marca. Kilkaset osób – parafian z obu siemiatyckich parafii oraz z Czartajewa, Drohiczyna, Dziadkowic, Perlejewa, Sarnak i innych miejscowości uczestniczyło w drodze krzyżowej, którą rozpoczęła Msza św. sprawowana o godz. 21 w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach. Eucharystię u stóp Ostrożańskiej Pani sprawowali: ks. Piotr Wójcik – kustosz Sanktuarium, ks. Bohdan Sawicki – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach wraz z wikariuszem ks. Danielem Obzejtą, ks. Krzysztof Janowic proboszcz parafii w Perlejewie wraz z wikariuszem ks. Piotrem Wyszomierskim.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję