Reklama

Kościół

Maryja wraca do domu

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” – pod takim hasłem w Kościele częstochowskim 6 kwietnia rozpocznie się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 28-29

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Charakterystycznym rysem pobożności Kościoła częstochowskiego jest kult Maryi

Charakterystycznym rysem pobożności Kościoła częstochowskiego jest kult Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta druga peregrynacja kopii cudownego obrazu w archidiecezji częstochowskiej uroczyście rozpocznie się od parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu – podobnie jak było to w 1979 r. Ponadroczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim zakończy się 2 maja 2025 r. „Jako przewodni program przygotowania i dni nawiedzenia przyjmujemy wezwanie: «Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin». Na naszych oczach toczy się bowiem ciężka walka o rodzinę, która z wielu stron doznaje ataków. Oprócz dawnych zagrożeń, rozwijają się nowe ideologie, które coraz mocniej i śmielej uderzają w fundamentalne prawdy o człowieku, małżeństwie i rodzinie, która przez sakramentalną więź małżonków z Chrystusem jest «Kościołem domowym». Jest zatem rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny (Jan Paweł II, adhortacja Familiaris consortio, 86)” – napisał abp Wacław Depo.

Z dziejów peregrynacji

Reklama

Na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego obraz nawiedzenia poświęcił 14 maja 1957 r. papież Pius XII. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1957 r. rozpoczęła się wędrówka Matki Bożej po polskich parafiach. Nastąpił wówczas obrzęd „pocałunku”, czyli zetknięcia kopii obrazu z jej cudownym oryginałem. Pierwsza stacja peregrynacji miała miejsce w archikatedrze warszawskiej 29 sierpnia 1957 r. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja Obrazu Matki Bożej w Polsce. Od 22 kwietnia 2023 r. nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej trwało w diecezji włocławskiej. Peregrynacja połączona była ze świętowaniem jubileuszu 900-lecia tej diecezji. 19 marca br. miały miejsce zakończenie obchodów jubileuszowych oraz uroczyste dziękczynienie za nawiedzenie Matki Bożej we wszystkich parafiach diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To właśnie z diecezji włocławskiej obraz Matki Bożej przybędzie do archidiecezji częstochowskiej. Diecezja włocławska do 1925 r. była „macierzą” dla diecezji częstochowskiej, która powstała 28 października 1925 r. na mocy bulli Piusa XI Vixdum Poloniae unitas. W skład nowej diecezji częstochowskiej weszła m.in. część dawnej diecezji kujawsko-kaliskiej (zwanej od 28 października 1925 r. diecezją włocławską).

Pierwsza peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego w parafiach diecezji częstochowskiej odbyła się w latach 1979-80. Początek peregrynacji zbiegł się z pielgrzymką Jana Pawła II do diecezji częstochowskiej. Rozpoczęciu nawiedzenia w diecezji częstochowskiej 4 czerwca 1979 r. przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie powiedział: „Poprzez nawiedzenie Wizerunku Jasnogórskiego w jego wiernej kopii otworzył się jak gdyby nowy rozdział dziejów Pani Jasnogórskiej na ziemi polskiej. W nawiedzeniu tym znalazła również swój doświadczalny wyraz nauka Soboru Watykańskiego II o tajemnicy Kościoła. Nawiedzenie ukazało i stale ukazuje, czym jest ta rzeczywista macierzyńska obecność Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła. Wychodząc ze swego jasnogórskiego sanktuarium, ażeby nawiedzać po kolei wszystkie polskie parafie w poszczególnych diecezjach, Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny Matką... Ona idzie ze swoimi dziećmi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienie mają obciążone grzechem...”.

2024-03-28 13:51

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża połączyła Władywostok z Fatimą

Niedziela Ogólnopolska 15/2013, str. 46-47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

matka

Matka Boża

ARCHIWUM PRYWATNE

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

To, co 14 miesięcy temu wydawało się mało prawdopodobne, dzisiaj stało się faktem. Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej przebyła drogę z Władywostoku do Fatimy

Matka Boża w kopii Ikony Częstochowskiej odwiedziła 24 kraje w Azji, Europie i nawet hiszpańską Ceutę w Afryce. Peregrynację pod nazwą „Od Oceanu do Oceanu” zorganizowano w intencji obrony życia. Modlitewna „gorąca linia” liczy 65 tys. km. Tak wielkiej kampanii w obronie nienarodzonych jeszcze nie było.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

Mateusz Cieniawski

Księga henrykowska

Księga henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawicieli świata kultury, nauki i podkreślali wyjątkową rolę Wrocławia w ochronie polskiego dziedzictwa piśmienniczego.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję