Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJSKO
Armie w remoncie

Reklama

W Europie żołnierze masowo odchodzą z wojska właśnie teRAZ, gdy NATO ich potrzebuje. Francuski minister obrony Sébastien Lecornu zachęcił personel wojskowy do pozostania w mundurze i przedstawił plan zatrzymywania wojskowych talentów. Kilka dni wcześniej do parlamentu Niemiec trafił raport na temat stanu Bundeswehry, z którego wynika, że w ub.r. niemieckie wojsko opuściło ponad 1537 żołnierzy, a liczebność armii spadła do 181 tys. Z kolei w Wielkiej Brytanii co roku brakuje 1,1 tys. żołnierzy. By zaradzić tej sytuacji, zachodnie kraje mają rozważać powrót do obowiązkowej służby wojskowej. – Rozmowy toczą się obecnie we wszystkich stolicach, we wszystkich demokracjach, które mają armie zawodowe bez poboru do wojska – powiedział Lecornu, który wymienił także USA. W reakcji na wojnę na Ukrainie część krajów, np. Chorwacja, rozważa przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej. Inne, np. Dania, planują rozszerzyć pobór o kobiety. Jednym ze sposobów na przekonanie żołnierzy, by nie rezygnowali z wojska, ma być m.in. podwyżka płac, którą zapowiedział choćby polski rząd – o ok. 20%. Już dziś francuski personel wojskowy pozostaje w siłach zbrojnych średnio o rok krócej niż dawniej. Kolejnym krokiem ma być podniesienie emerytur. Paryż oferuje też pomoc w znalezieniu mieszkania oraz dostęp do opieki nad dziećmi. W Niemczech rząd chce w ciągu kilku lat zwiększyć liczebność sił zbrojnych do 203 tys. Problemem jest stan wojskowej infrastruktury. Zapowiedziana naprawa koszar i obiektów wojskowych będzie kosztować ok. 50 mld euro, czyli połowę funduszu utworzonego przez rząd w celu modernizacji sił zbrojnych po inwazji Rosji na Ukrainę.
w.d.

UWAGA NA KREMY
Chcą się odmłodzić

W Szwecji aptekarze przestali sprzedawać dzieciom kremy przeciwzmarszczkowe z powodu możliwych skutków ubocznych dla ich skóry. Wśród dziewczynek popyt na tego rodzaju produkty wynika z mody kreowanej na TikToku. Granicę wieku wynoszącą 15 lat przy zakupie niektórych kosmetyków wprowadziły dwie największe szwedzkie sieci aptek. Powód? Ostrożność po alarmujących doniesieniach mediów o stosowaniu kremów z kwasami przez 8-letnie dzieci. Mogą szkodzić skórze dzieci i młodzieży – podkreślili w komunikacie farmaceuci jednej z sieci. Dla młodych ludzi niedostępne będą kosmetyki zawierające m.in. kwasy AHA, BHA czy witaminę A. Mają one spłycać zmarszczki i ujędrniać skórę przez złuszczenie jej zewnętrznej warstwy. Dermatolodzy przestrzegają, że użycie tego rodzaju kremów może prowadzić do chorób skórnych, egzemy oraz uczuleń. W telewizji SVT ekspedientka jednego ze sklepów kosmetycznych przyznała, że dziewczynki poniżej 13. roku życia stanowią ok. jednej trzeciej klientek.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

STREFA GAZY
Wywołują głód

Reklama

Izrael wywołuje głód w Strefie Gazy i wykorzystuje go jako broń – twierdzi szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell. – Strefa Gazy nie jest na skraju głodu, głód już tam panuje i dotyka tysiące ludzi – oświadczył. W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, który jest następstwem zbrojnego ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael w październiku ub.r.; na skutek napaści zginęło ok. 1,2 tys. osób, a ok. 240 uprowadzono. W trwających nadal działaniach odwetowych Izraela ponad 90% z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Śmierć mogło ponieść nawet 32 tys. Palestyńczyków. Jak podaje szefowa Agencji ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell, w Gazie zginęło ponad 13 tys. dzieci. Jak stwierdziła, wiele palestyńskich dzieci cierpi z powodu poważnego niedożywienia. Dodała, że transport ciężarówkami pomocy humanitarnej do Strefy Gazy wiąże się z bardzo poważnymi wyzwaniami biurokratycznymi.
w.d.

UKRAIŃCY
Więcej chce wrócić

W POLSCE Prawie połowa Ukraińców przebywających w Polsce nie może się zdecydować na powrót do ojczyzny, ale liczba tych, którzy planowali pozostać w naszym kraju, maleje – wynika z badania agencji Gremi Personal. Tych pierwszych jest 43%, tych drugich – 19% wobec 36% przed rokiem. W porównaniu z ubiegłym rokiem 17% to gigantyczna zmiana, biorąc pod uwagę liczbę Ukraińców mieszkających w Polsce – komentują autorzy badań. Dobra wiadomość dla Ukrainy jest taka, że jest nadzieja na liczne powroty do ojczyzny – powiedział założyciel międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal Jewhen Kirichenko.

Ukraina stale się zmienia – położone w pobliżu granicy z Polską Czerwonogrod zostanie wkrótce przemianowane na Szeptycki. Ma nosić imię greckokatolickiego metropolity Lwowa abp. Andrzeja Szeptyckiego. Jego proces beatyfikacyjny trwa; w 2015 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót duchownego.
j.k.

ZAKUPY
Polacy chcą walki

Reklama

Ponad połowa (55%) rodaków opowiedziała się za walką dyskontów, żeby zrobić tańsze zakupy na święta. Na taką rywalizację szczególnie liczą najmniej zarabiający, osoby w wieku 35-55 lat, mieszkańcy największych oraz średnich miast – wynika z badania UCE Research i Grupy Offerista. Sytuacja zaciskania pasa przez Polaków będzie trwała do czasu stabilnego wyhamowania inflacji. Konsumenci na ogół nie zwracają uwagi na to, że sieci obniżają ceny tylko grupy promowanych towarów (pozostałe ceny są w normie lub lekko zawyżone, żeby skompensować sobie straty), a także na to, że w ten sposób dyskonty odbierają klientów innym formatom.
w.d.

RYNEK PRACY
Zawód przyszłości

Najbardziej brakuje dziś w Polsce elektryków – już teraz mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tys. osób, a potrzeby rosną. Są oni niezbędni, by uruchamiać nowe inwestycje, hale produkcyjne czy parki maszynowe. Wciąż potrzeba elektromonterów, także osób z kompetencjami inżynierskimi, które zajmują się konstrukcjami i mogą podjąć pracę np. w sektorze offshore. Dziś elektryk musi być wykształcony i wyszkolony, umieć czytać rysunki techniczne, konstruować obiekty zasilane energią elektryczną, odpowiadać za skomplikowane procesy technologiczne. Osoby, które sprostają tym oczekiwaniom, mogą liczyć nawet na ponad 20 tys. zł wynagrodzenia.
j.k.

100 NA 100
PiS pomaga KO

Politycy PiS chcą pomóc KO w realizacji jej obietnic wyborczych. – Będzie to projekt o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, o dobrowolnym ZUS, o ryczałtowej składce zdrowotnej, projekt dotyczący podwyższenia funduszu alimentacyjnego, obejmujący tzw. babciowe, projekt dotyczący kasowego VAT, a także odbetonowania miast – wyliczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Miało być 100 konkretów na 100 dni rządu, ale ich nie ma, jest za to 100 oszustw. – PiS przedstawi to, do czego Koalicja 13 grudnia się zobowiązała, a czego nie wykonała – dodał.
w.d.

2024-03-26 12:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Zdaniem publicysty brytyjskiego The Spectator Johna Keigera, w tym, że Joe Biden udał się właśnie do Polski, jest symbolika wykraczająca poza okazanie solidarności z państwami frontowymi w rosyjskiej wojnie z Ukrainą. „Symbolizuje trend, w którym geopolityczny środek ciężkości Europy przesuwa się na wschód” – wskazał Keiger. Po wyjściu spod sowieckiej okupacji państwa wschodniego regionu kontynentu zachowały podejrzliwość wobec imperialistycznych zamiarów Rosji, podczas gdy Europa Zachodnia cięła wydatki na obronę; dostosowywała się do Rosji, skupiała się na głębszej integracji i promowała tzw. postęp. Agresja Rosji na Ukrainę obnażyła bezsilność zachodnioeuropejskiego establishmentu. Rosnąca w siłę Polska coraz mocniej kontestuje zachodnią dominację w UE i stanowi dla niej przeciwwagę. Wsparcie Polski dla Kijowa kontrastuje z ambiwalencją Francji i skłonnością do uników Niemiec – uważa Keiger. „Czy mamy do czynienia z przestawieniem kursu w polityce UE? Czy państwa zachodnie zaakceptują bardziej zrównoważone partnerstwo z Europą Wschodnią zamiast udzielać jej lekcji?” – zastanawia się.
CZYTAJ DALEJ

Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie spotykać się częściej

2025-04-08 18:36

[ TEMATY ]

ochrona dzieci i młodzieży

BP KEP

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Aktualne i planowane działania Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa, szkolenie całego systemu i podsumowanie Dnia modlitwy i solidarności to tematy posiedzenia Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Spotkanie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka odbyło się 8 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że Rada będzie odtąd spotykać się częściej. Wiosenne i jesienne spotkanie - jak dotychczas stacjonarnie, a pomiędzy będą odbywa się spotkania online. Częstsze spotkania pozwolą na sprawniejszą wymianę informacji i bieżące reagowanie na pojawiające się wyzwania i potrzeby, co zwiększy efektywność działań Rady.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, oskarżonemu zarzucono złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, a także zniszczenie lub uszkodzenie zabytku. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję