Reklama

Niedziela Podlaska

Wybrali służbę przy ołtarzu

W Drohiczynie odbył się pierwszy zjazd kolejnej edycji diecezjalnego kursu lektorskiego organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji.

Niedziela podlaska 11/2024, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Archiwum autora

W kursie udział wzięło 50. uczestników

W kursie udział wzięło 50. uczestników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu wzięło udział 50. uczestników wspieranych przez duszpasterzy i grupę animatorów, ceremoniarzy i lektorów.

Kandydaci na lektorów pochodzą z następujących parafii: Bielsk Podlaski Bazylika, Karmel, Miłosierdzie i Opatrzność, Drohiczyn, Hajnówka Podwyższenia Krzyża, Kożuchówek, Łubin Kościelny, Niemyje Nowe, Repki-Szkopy, Rogów, Rozbity Kamień, Rudka, Sokołów Podlaski Konkatedra, Miłosierdzie, Strabla, Topczewo, Węgrów Bazylika, Klasztor, Winna Poświętna. Kurs odbył się w dniach 1-3 marca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piątkowe spotkanie rozpoczął wykład wprowadzający na temat posługi lektora. Następnie kursanci wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej wraz z alumnami z naszego seminarium. Wieczorem na uroczystej Mszy św. inaugurującej kurs wszyscy modlili się o otwartość na łaskę Ducha Świętego na tym szczególnym etapie formacji. Dzień zakończył wieczór integracyjny oraz wspólna kompleta.

Reklama

Sobotnie przedpołudnie było wypełnione licznymi zajęciami. Po porannej jutrzni i śniadaniu uczestników odwiedził biskup Piotr, który pozdrowił wszystkich i wyraził wielką radość z faktu zebrania się kolejnej grupy formacyjnej. Podziękował również odpowiedzialnym za formację za trud wkładany w prowadzenie kursów. Następnie kursanci podzieleni na grupy brali udział w warsztatach logopedycznych z Katarzyną Cejmer-Jankowską oraz ćwiczeniach lektorskich i liturgicznych prowadzonych przez swoich starszych kolegów. Wzięli również udział w wykładzie ks. Patryka Nagórnego na temat gestów i postaw liturgicznych.

Po obiedzie był czas na integrację. Korzystając z dobrej pogody większość uczestników rozegrała mecz w piłkę nożną, pozostali zaś udali się na spacer po Drohiczynie. Przed kolacją uczestniczyli także w spotkaniach w grupach, gdzie pod okiem animatorów rozmawiali na temat swoich doświadczeń służby ministranckiej w parafiach. Następnie wszyscy spotkali się na wspólnej Eucharystii. Po kolacji miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą słowem Bożym i celebracją sakramentu pokuty i pojednania.

Niedziela była czasem przyswajania solidnej dawki wiedzy liturgicznej i biblijnej przez kolejne wykłady oraz różnego rodzaju ćwiczenia praktyczne. Podsumowaniem kursu była wspólna Msza św., omówienie zbliżających się wydarzeń ministranckich w diecezji oraz rozdanie zadań do wykonania w parafiach.

Na uwagę zasługuje dobra atmosfera w czasie trwania spotkania oraz ogromne zaangażowanie ekipy prowadzącej. Cieszymy się, że chociaż było to pierwsze spotkanie zupełnie nowej grupy, to udało się przełamać bariery i nawiązać wiele dobrych relacji, które będą owocowały w czasie kolejnych spotkań.

2024-03-13 08:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne spotkanie

Niedziela podlaska 3/2023, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski

Opłatek kapłański miał miejsce w auli WSD

Opłatek kapłański miał miejsce w auli WSD

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym miało miejsce w Drohiczynie spotkanie kapłanów Diecezji Drohiczyńskiej.

Wikariusz generalny – ks. prał. Zbigniew Rostkowski – skierował do przybyłych 22 grudnia słowo wprowadzenia. Wspólny śpiew kolędy zainaugurował bożonarodzeniowe spotkanie. Fragment Ewangelii odczytał notariusz kurii ks. kan. Jarosław Rzymski. W imieniu kapłanów słowa życzeń księżom biskupom złożył ks. dr Grzegorz Jabłoński – proboszcz parafii Granne. Jak podkreślił, okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas spotkania z najbliższymi, czas radości i pokoju. Przychodzący Chrystus wchodzi w ludzkie ubóstwo, aby stać się naszą siłą, wzmocnieniem, aby dać nadzieję. – Składanie sobie życzeń wyraża gotowość do przebaczenia, do odnowienia i umocnienia więzi kapłańskiej z biskupem i pasterza z kapłanami. Dzisiaj, w czasie naszego wzajemnego spotkania opłatkowego, pasterza naszej diecezji, księży biskupów seniorów i zebranych kapłanów, należy Bogu, biskupowi, współbraciom w kapłaństwie powiedzieć te proste, a jakże wymowne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Tylko wtedy poczujemy się jedną wspólnotą kapłańską pod przewodnictwem pasterza, który troszczy się o swoich kapłanów, wysłuchuje i przychodzi z pomocą – powiedział. Zwrócił uwagę na wyzwania, jakie przyniósł czas pandemii oraz wojna na Ukrainie. Życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa, łask płynących od nowo narodzonego Chrystusa, zdrowia i wytrwałości w podejmowanych działaniach duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję