Reklama

Z zakonnej kuchni

Życie ze smakiem

Dieta na dobry humor

Nastrój poprawić nam mogą: słońce, spacer, zimny prysznic, taniec oraz jedzenie produktów, które podnoszą poziom endorfin i wpływają na nasze samopoczucie.

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 76-77

[ TEMATY ]

przepisy

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Produkty na poprawę nastroju:

Czekolada wysokiej jakości, dzięki zawartości kakao, w którym znajdziemy spore ilości magnezu, zadziała pozytywnie na nasz mózg. Ważne, aby czekolada miała obniżoną zawartość cukru lub była przygotowana w domu w najprostszy sposób.

Orzechy, migdały są świetnym źródłem wysokowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega3, które są doskonałym paliwem dla mózgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miód jest kolejnym pokarmem, który może poprawić nastrój. Jest jednym z najbardziej kompletnych pokarmów na świecie, zawiera aminokwas o nazwie tryptofan, który wspomaga syntezę serotoniny – hormonu szczęścia.

Szpinak nie tylko dodaje sił, jak słynnemu Popeye’owi, ale również dostarcza kwasu foliowego, którego odpowiednie wysycenie w organizmie zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co z kolei podnosi nastrój.

Jajka są bogactwem aminokwasów, które są niezbędne do produkcji serotoniny. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał jajek i skorzystać z wielu cennych witamin, minerałów i związków, które one zawierają, należy je spożywać jak najmniej przetworzone. Ważne, aby żółtko było mało ścięte, półpłynne, a nawet surowe w formie kogla-mogla z wartościowymi dodatkami.

Czekolada domowa

Reklama

SKŁADNIKI :
*szklanka wody (200 ml)
*3 garście (150 g) suszonych daktyli bez pestek
*12 łyżek (150 g) oleju kokosowego
*2 garście (100 g) ulubionych orzechów bez łupin
*2 łyżki (20 g) gorzkiego kakao
*2 łyżki (30 g) jagód goi

Wykonanie:
1. Olej wyjmij z lodówki, aby zmiękł.
2. Daktyle zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu do miękkości. Można je również zalać gorącą wodą i odstawić na kilkanaście minut.
3. Daktyle odsącz, zmiksuj i dodaj do nich miękki olej kokosowy oraz kakao. Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.
4. Do powstałej masy dodaj orzechy, jagody i ponownie wymieszaj.
5. Jeżeli olej się rozpuścił i nie chce się połączyć z pozostałymi składnikami, czekoladę należy wstawić do lodówki na ok. 10-15 min. Ten czas wystarczy na ścięcie się oleju.
6. Czekoladę wyjmij, wymieszaj i wylej do podłużnej foremki o wymiarach ok. 30 x 10 cm wyłożonej papierem do pieczenia.
7. Wstaw do lodówki na minimum 2 godz. 8. Pokrój na kawałki, przechowuj w lodówce.

Koktajl na dobry nastrój

SKŁADNIKI :
*woda
*2 garści szpinaku
*1 banan
*1/2 pomarańczy
*1 łyżka miodu
*1 łyżka owoców granatu

Wykonanie:
1. Owoce obierz ze skórki.
2. Wszystkie produkty połącz ze sobą i zblenduj na gładki koktajl. Dodaj tyle wody, ile potrzeba do uzyskania gęstości, jaką lubisz.
3. Udekoruj koktajl świeżymi pestkami granatu.

Galaretka malinowa z mascarpone

SKŁADNIKI:
*1 galaretka malinowa
*250 g malin (ew. inne owoce)
*250 g serka mascarpone
*250 g śmietany kremówki 30%
*2 łyżki cukru pudru

Reklama

Wykonanie:
1. Galaretkę przygotuj według przepisu na opakowaniu. Ostudź.
2. Owoce przełóż do kieliszków (kilka zostaw do dekoracji) i zalej wystudzoną galaretką. Ustaw w lodówce przechylone i zostaw do stężenia.
3. Serek mascarpone zmiksuj ze śmietaną kremówką i cukrem pudrem, do uzyskania gęstego kremu. Przełóż do kieliszków z galaretką. Wierzch udekoruj odłożonymi malinami.

Miska zdrowia

SKŁADNIKI:
*2 jajka
*kilka różyczek brokułu
*pół szklanki suchej komosy ryżowej
*puszka ciecierzycy
*garść surowej czerwonej kapusty
*dojrzałe awokado
*pęczek rzodkiewki
*1 łyżeczka sproszkowanej papryki wędzonej
* szczypta chili
*1 łyżka oliwy z oliwek
*1 łyżka octu
*sól i pieprz do smaku
sos:
*1 łyżka soku z pomarańczy
*1 łyżeczka pasty tahini
*2 łyżki oliwy
*sól, pieprz

Wykonanie:
1. Rozgrzej piekarnik do temp. 180oC bez termoobiegu. Odcedź ciecierzycę z zalewy, zalej oliwą i wymieszaj z przyprawami. Wyłóż na blaszkę i piecz 25-30 min.
2. Komosę ryżową przepłucz na sitku pod zimną wodą. Przełóż do garnka, zalej wodą ponad 1 cm i gotuj, aż woda wyparuje.
3. Jajka gotuj ok. 6 min, następnie włóż do zimnej wody. Obierz ze skorupek i włóż do ciepłej wody, aby nie wystygły.
4. Poszatkuj drobno kapustę, dodaj do niej szczyptę soli i octu i ugnieć, aby zmiękła.
5. Brokuł ugotuj na parze.
6. Przygotuj sos. Połącz wszystkie składniki i ubij trzepaczką.
7. Na dwa talerze rozłóż komosę ryżową, pokrojoną w plasterki rzodkiewkę, brokuł, upieczoną ciecierzycę, po pół awokado, czerwoną kapustę i jajka przekrojone na pół.
8. Przed podaniem polej sosem pomarańczowym.

2024-02-13 13:57

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent z Maryją

Naszą przewodniczką w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa jest Matka Boża. O roli Maryi w życiu swojej rodziny Angelice Kaweckiej opowiada Kinga Rybarczyk.

Skąd się wzięła Twoja bliska relacja z Matką Bożą?
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję