Reklama

Niedziela Legnicka

Z Królami za gwiazdą

Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2009 r. stała się dniem Orszaków Trzech Króli, wędrujących ulicami polskich miejscowości. Z roku na rok ich przybywa. Nie zabrakło ich także w naszej diecezji.

Niedziela legnicka 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Orszak Trzech Króli

Bartosz Bigaj

Orszak w Legnicy odbywa się z udziałem czwartego króla

Orszak w Legnicy odbywa się z udziałem czwartego króla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy orszak rozpoczęto Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. prof. Bogusława Drożdża w katedrze. Ponieważ był on zarazem wraz z Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym organizatorem tego wydarzenia, na zakończenie Eucharystii zaprosił wszystkich obecnych i przybyłych gości do wspólnego świętowania. Rozpoczęto je już pod katedrą śpiewem kolęd z udziałem orkiestry dętej i śpiew kontynuowano podczas dalszego przemarszu.

Specyfiką legnickiego orszaku jest to, że oprócz tradycyjnie identyfikowanych Trzech Króli: Kacpra Melchiora i Baltazara, w których role w tym roku wcielili się reprezentanci legnickiej wspólnoty Wojowników Maryi – towarzyszy czwarty król. Jest nim postać księcia Henryka II Pobożnego, który zginął w Bitwie pod Legnicą w 1241 r. W tę rolę od 2010 r. wciela się Marek Mojecki, który w ruchu rycerskim jest od 2009 r. jako członek Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej. Orszak poprowadziła gwiazda niesiona przez harcerzy, a za nią wędrowali królowie i kolejni uczestnicy, wśród których znaleźli się m.in. uczniowie klas mundurowych z VII LO w Legnicy. Przemarszowi towarzyszyły inscenizacje biblijne, prezentowane przez dzieci i młodzież. Orszak Trzech Króli zakończono wspólną modlitwą i śpiewem kolęd w kościele św. Jana Chrzciciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W XI Orszaku Trzech Króli w Prochowicach wzięli udział legioniści towarzyszący królowi europejskiemu, smok – królowi azjatyckiemu i tańczące wielbłądy towarzyszące królowi afrykańskiemu. Oczywiście, nie zabrakło aniołków i aniołów, czasem przemknął gdzieś jakiś diabełek... albo dwa, pastuszków, dworzan i głównych bohaterów, czyli Świętej Rodziny. Aby ulżyć w wędrówce „Matce Bożej”, przygotowano dla niej konia, na którym odbyła podróż.

W drogę do „Betlejem” orszak wyruszył z kościoła parafialnego po Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem proboszcza ks. Ireneusza Wójsa. W tym miejscu odegrana też została pierwsza scenka (z Królami i gwiazdą), a następne (spotkanie u Heroda, wizyta w gospodzie i pokłon przy żłóbku) miały miejsce w rynku miasta. Brali w nich udział dorośli, jak również dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 1 i 2 z Prochowic oraz SP z Dąbia. Orszak z kolędami na ustach przewędrował ulicami miasta. Przy żłóbku był czas na prezentację poszczególnych mniejszych orszaków, śpiew kolęd i świętowanie. Podziękowanie za przygotowanie orszaku, inscenizacji i uczestnictwo w wydarzeniu złożyła burmistrz miasta i gminy Alicja Sielicka, która kolejny raz objęła nad nim patronat. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez miejscowy POKiS. Były gorące napoje i dla dzieci, i dla dorosłych, czy też ciasta.

Zapraszamy na fotorelacje na profilu Facebookowym i stronach Niedzieli legnickiej: www.legnica.niedziela.pl.

2024-01-16 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień radości w „Samarytaninie”

[ TEMATY ]

Caritas

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

Od kilku już lat w przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dzieci ze szkolnego koła Caritas ze Zbylutowa odwiedzają podopiecznych ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego „Samarytanin” prowadzonego w Legnicy przez diecezjalną Caritas. W czwartek 6 kwietnia dzieci wraz z opiekunami ponownie gościły w ośrodku.

O ośrodku znajduje się blisko 40 pacjentów, przeważnie są to osoby starsze, cierpiące na różne dolegliwości, wymagające stałej opieki specjalistycznej. Są to osoby leżące, ale i takie, które poruszają się samodzielnie lub na wózkach. Ośrodek zapewnia stałą opiekę pielęgniarską i lekarską. Pacjentami zajmują się też rehabilitanci. Zapewniona jest również opieka duchowa. Jak mówi dyrektor ośrodka ks. Artur Trela, w ośrodku znajduje się kaplica, w której codziennie odprawiana jest Msza św., nabożeństwa. Osoby, które nie mogą się poruszać, mają możliwość uczestniczenia we wspólnej modlitwie poprzez transmisję za pomocą kamer. Pacjentom, którzy tego pragną, codziennie roznoszona jest komunia św. W ośrodku podejmują pracę wolontariusze, którzy pomagają personelowi w opiece nad chorymi, animują wspólne spotkania, spacery na świeżym powietrzu.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję