Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Cenne substancje na nowy rok

Bóg dał człowiekowi na ziemi wiele substancji, które wzmacniają jego ciało i psychikę, najczęściej mamy je w zasięgu ręki. Wartość niektórych z nich może być cenniejsza niż złoto, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 72-73

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za najcenniejsze substancje uważam te, które będą najbardziej potrzebne w tym roku i najszybciej wykażą długotrwałe efekty, wzmacniając holistycznie cały organizm. Biorę pod uwagę niedobory w dzisiejszych czasach oraz możliwość wspomagania leczenia i profilaktyki chorób XXI wieku. Z danych wynika, że wielu Polaków potrzebuje wzmocnienia układów pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, odporności, a także pozbycia się zbędnych kilogramów i toksyn oraz zahamowania procesów nowotworzenia. Do substancji, które najkorzystniej wpływają na kondycję naszego zdrowia, należą:

Probiotyki

Reklama

Probiotyki to dobre bakterie, które wspierają organizm człowieka przez odbudowywanie równowagi mikrobiomu. Udokumentowano wiele cennych właściwości probiotyków, m.in. wspomaganie odporności, odchudzanie, zmniejszanie nadciśnienia, działanie przeciwalergiczne, przeciwastmatyczne i przeciwdepresyjne, zapobieganie nowotworom, a także rozwojowi chorobotwórczych bakterii i wirusów oraz grzybów w układzie pokarmowym czy skórze. Obecność dobrych bakterii przyczynia się do utrzymania prawidłowej mikroflory, a tym samym, do równowagi w całym organizmie, zwłaszcza w układzie pokarmowym. Mikroflora bakteryjna w dzisiejszych czasach ze względu na dietę, stres, leki i stosowanie chemii w żywności oraz w kosmetyce jest często mocno zaburzona, może prowadzić do: otyłości, zaparć, biegunek, wzdęć, cukrzycy, zapalenia jelit, alergii, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń nastroju, a nawet depresji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Omega-3

Są to zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które należy dostarczać do organizmu wraz z dietą. Udowodniono, że cierpimy na braki omega-3, a przecież kwasy te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, obniżają cholesterol, wpływają na sprawność umysłu, zmniejszają zapadalność na choroby neurodegeneracyjne. (Więcej na ten temat – na str. 62)

Superfoodsy

Mimo pełnych stołów cierpimy na niedobory witamin i minerałów, najczęściej dotyczą one witaminy D, żelaza, witamin z grupy B, magnezu, jodu i kwasów omega-3. Aby dożywić organizm, warto postawić na superodżywcze produkty, które zawierają kilkakrotnie więcej składników odżywczych niż tradycyjna żywność. Należą do nich: chlorella, spirulina, aloes, jagody goi, acai, shiitake, chia, orzechy, pestki, migdały i inne. Istotna jest ich jakość.

Adaptogeny

Są to substancje roślinne, naturalne, które wpływają na przystosowanie się organizmu do trudnych warunków, np. choroby czy stresu, także oksydacyjnego. Co ważne, niezależnie od rodzaju problemu wspierają uniwersalnie zdrowie, wzmacniając je, łagodząc odczuwane objawy i chroniąc przed pojawieniem się nowych. Zaliczamy do nich m.in. ashwagandhę, różeniec górski, żeń-szeń, korzeń maca, cytryniec chiński.

Kannabinoidy

Reklama

To związki, które pochodzą z roślin leczniczych, najczęściej konopii siewnej, i mają działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwdepresyjne, uspokajające, antyrodnikowe, wspomagające w leczeniu wielu chorób, m.in. depresji, nerwicy, stanów zapalnych, nowotworów. Do najpopularniejszych należy CBD, które daje efekty po kilku minutach.

Żółtko jaj

To prawdziwa skarbnica odżywczych składników. Zawiera cenną luteinę i zeaksantynę czy cholinę, jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów, m.in.: witamin A, D, E, K oraz z grupy B, żelaza, fosforu, potasu, wapnia, magnezu, miedzi, cynku, manganu i jodu. Wzmacnia organizm, dożywia i zmniejsza ryzyko wielu chorób, m.in. oczu, serca czy udaru mózgu. Najwartościowsze jest żółtko surowe lub gotowane na miękko.

Woda

Dobrej jakości woda to zdecydowanie najpotrzebniejsza substancja dla całego organizmu. Warto więc zainwestować w filtry i unikać wody w plastikowych butelkach. Należy podkreślić, że potrzebujemy ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała ( osoba o wadze 90 kg potrzebuje jej 2700 ml) i w związku z tym jest ona jedną z substancji, której ciału często brakuje. Przewlekłe odwodnienie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Zachęcam do korzystania z wszelkich dóbr natury.

2024-01-16 12:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Michał Koterski: Modlę się słowami „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Niedziela Ogólnopolska 16/2025, str. 68-71

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Michał Koterski

Karol Porwich/Niedziela

Michał Koterski

Michał Koterski

Od zawsze marzył o tym, by być fajnym mężem, ojcem, trzeźwym, czego nie doświadczył we własnej rodzinie. Jak udało mu się to osiągnąć?

Dla wielu ludzi obraz Boga wiąże się z obrazem ojca w domu. U Pana było to zaburzone, bo najukochańszy tata – Marek był uzależniony od alkoholu, nie dawał poczucia bezpieczeństwa. Dom rzutował na Pana wiarę?
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję