Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Śpiewały co sił w płucach

„Kolędy z Serca” – to nazwa debiutanckiej płyty Scholi Dziecięcej z parafii NSPJ w Bielsku-Białej, dedykowanej najmłodszym parafianom.

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

Archiwum WR

Płytę prezentują opiekunowie scholi – ks. Adam Płonka i Wioletta Rzepa

Płytę prezentują opiekunowie scholi – ks. Adam Płonka i Wioletta Rzepa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co niedzielę o godz. 10.00 Schola Dziecięca, w której skład wchodzi 25 osób, dba o oprawę muzyczną liturgii. Partiom wokalnym towarzyszy dźwięk gitary opiekunki Wioletty Rzepy oraz partii skrzypiec uczennic szkoły muzycznej: Hani Krzanowskiej i Jagody Wikar. W repertuarze grupy są również kolędy i pastorałki. Schola prezentowała je również poza granicami parafii, w Pietrzykowicach i Andrychowie. Te występy stały się impulsem dla Kamila Krzanowskiego, aby zaproponować dziecięcej wspólnocie nagranie płyty z kolędami w profesjonalnym studiu nagrań. Na zachęcie się jedynie nie skończyło. K. Krzanowski zadbał o nowe, intrygujące aranżacje. Wszystko począwszy od koncepcji, przez muzykę, nagranie i tłoczenie, działo się podczas minionego roku. W efekcie powstała płyta, na której znalazło się dziewięć tytułów, m.in.: „Największy Gazda”, „Gore Gwiazda Jezusowi”, „Wśród nocnej ciszy”. Materiał rejestrowano nie tylko w studiu, ale i w parafialnej auli św. Jana Pawła II. Na płycie swych głosów użyczyło 25 dziewcząt tworzących wspólnotę Dzieci Maryi, których na instrumentach wspierały rodziny Krzanowskich, Kucharskich plus Konrad Gąsiorowski oraz ks. Marcin Hałas. Za realizację nagrania odpowiadał wspomniany uprzednio Konrad Gąsiorowski, a za projekt okładki Roman Baran, związany zawodowo ze Studiem Filmów Rysunkowych. Cały nakład wynosi 1100 sztuk.

W wirze pracy

Reklama

– Gra z muzykami z prawdziwego zdarzenia i nagrania w profesjonalnym studiu były dla dzieci wielką przygodą. Na ich twarzach malowały się entuzjazm i radość. Ale nie tylko. Stres też je dopadł. Pierwsze wejście do studia, ogarnięcie znajdującego się w nim sprzętu: mikrofonów, słuchawek, to deprymowało. Na szczęście K. Gąsiorowski umiał tak podejść do moich podopiecznych, że nerwy puszczały. W efekcie śpiewały, co sił w płucach, a nie ze ściśniętym gardłem – wspomina W. Rzepa. Pierwsze partie wokalne zarejestrowano na przełomie października i listopada ub.r. Zdarzało się, że zmieniano konfiguracje solistek, aby jak najlepiej dopasować ich barwę głosu do konkretnej kolędy. Aby łatwiej było dziewczętom wejść w utwór, Ula Kucharska przygotowała specjalne nagranie ze śladem głosowym, pozwalającym wyczuć, kiedy kończy się intro, a zaczyna wokal. – Gotowa płyta jest potwierdzeniem, że dziewczęta rozwijają swoje muzyczne talenty. Wcześniej, występując w różnych miejscach diecezji, obyły się z publicznością, a teraz ze studiem. Widać, że dało im to olbrzymią satysfakcję – zauważa opiekunka. W realizacji płyty brały udział dziewczęta o bardzo dużym zróżnicowaniu wiekowym: od przedszkola (6-letnia Hania Burzanowska), po szkołę średnią. Decyzją ks. proboszcza Marcina Aleksego kolędowe wydawnictwo będzie także bezpłatnym prezentem dla obłożnie chorych, do których kapłani trafią podczas wizyty duszpasterskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konsekrowana dziewica

Na okładce zaraz przy nazwisku Wioletty Rzepy pojawia się znaczek OV. To skrót od łacińskich słów „ordo virginum” (stan dziewic). – Nie mając własnej rodziny, męża, dzieci, realizuję swoje duchowe macierzyństwo przez służbę Panu Bogu i Kościołowi. Urzeczywistniam je w posłudze na rzecz Dzieci Maryi, scholi oraz w katechizacji, którą prowadzę w SP 38. Bycie dziewicą konsekrowaną, a w konsekwencji osobą samotną, sprawia, że dysponuję większą ilością czasu, co pozwala mi w pełni angażować się w to, co robię, bez szkody dla bliskich. To forma realizacji mojego osobistego powołania – wyjawia opiekunka. W. Rzepa została przyjęta do grona konsekrowanych dziewic w 2022 r., w trakcie Mszy św., którą w bielskim kościele NSPJ sprawował bp Piotr Greger.

Dołączyć warto

Reklama

Spotkania Dzieci Maryi odbywają się w każdą sobotę w godz. 8.45-10.00. Ten czas rozdzielony jest między formację, a szkołę śpiewu. Formacja prowadzona jest w 5-osobowych grupach wiekowych pod okiem animatorek. Śpiew gromadzi wszystkich. – Dzięki temu znają zarówno kolędy, jak i pieśni wielkanocne oraz wiele innych. Śpiew pomaga im lepiej przeżyć Mszę św. Dzięki niemu czynnie włączają się w liturgię – podkreśla W. Rzepa. Szczególnym dniem dla wspólnoty jest 8 grudnia, który jest dedykowany Niepokalanemu Poczęciu NMP. Nowy narybek otrzymuje wtedy poświęcone podczas Mszy św. Cudowne Medaliki. Wręczane są również upominki. Dzieci Maryi nie dają także o sobie zapomnieć podczas Festynu Parafialnego. Mają na nim swoje sceniczne pięć minut. Podczas ostatniej edycji imprezy wystąpiły z programem złożonym z hymnów napisanych z okazji Światowych Dni Młodzieży. W ten sposób zachęcają najmłodszą część widowni do zasilenia ich szeregów.

Wspólnota z przyszłością

Wioletta Rzepa przejęła opiekę nad Dziećmi Maryi od śp. s. Gemmy. Propozycję złożył jej ks. Stanisław Filapek, diecezjalny moderator Dzieci Maryi. Jak się okazało, oferta skierowana do najmłodszych parafian się nie zdezaktualizowała. – Zawsze trzeba szukać dróg do nowego pokolenia. Nie ma co na zapas się zrażać, ale cały czas próbować. Bardzo często problemem są nietrafione materiały formacyjne. U mnie świetnie sprawdzają się materiały przygotowane dla Oazy Dzieci Bożych. Każda grupa jest jednak inna. Trzeba trzymać rękę na pulsie i być otwartym na dostosowanie treści do potrzeb małego odbiorcy. Formację nie można traktować po macoszemu. Ona jest głównym celem. Spotkanie organizowanie dla samego spotkania, zabawy i rozrywki ma krótkie nogi. Musi być jakiś plan. Jeśli tak się do tego podejdzie, to w parafii będzie zainteresowanie Dziećmi Maryi – wyjawia W. Rzepa.

Współpracownicy na medal

– Wielkie szczęście mam do kapłanów, którzy pomagali w pracy przy Dzieciach Maryi. Ks. Wojciech Krymiec, ks. Stanisław Filapek, ks. Andrzej Żmudka, ks. Sebastian Fajfer, ks. Paweł Nowak czy ks. Adam Płonka, każdy z nich wnosił wielki entuzjazm i serce w działania na rzecz naszej wspólnoty. Byli bardzo oddani i służyli dzieciom na wszelkie możliwe sposoby. Olbrzymie wsparcie otrzymuję też od ks. proboszcza Marcina Aleksego. O tym, że te więzi są trwałe i silne, niech świadczy zaproszenie, jakie otrzymaliśmy od ks. Pawła Nowaka, który zaprosił scholę na promocję płyty do parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. W tej litanii podziękowań nie może zabraknąć rodziców moich podopiecznych. Gdyby nie oni płyta z kolędami nigdy by nie powstała. Pilnowali prób, dbali o punktualność. Spisali się wzorowo. Zadeklarowali się, że będą z dziećmi na próbach i byli. Poświęcili swym pociechom wiele godzin.

Oficjalna premiera płyty miała miała miejsce 26 grudnia ub.r. podczas Mszy św.

2024-01-09 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszają na „Golgotę Jasnogórską”

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2024, str. III

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

Grzegorz Giercuszkiewicz

„Golgota Jasnogórska” w Aleksandrowicach

„Golgota Jasnogórska” w Aleksandrowicach

W tych miastach będzie można wziąć udział w oryginalnym koncercie pasyjnym.

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej z Towarzyszem Pomocy im. św. Brata Alberta po raz pierwszy zaprosiła na Koncert Pasyjny „Golgota Jasnogórska” w zeszłym roku do bielskich Aleksandrowic. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i przyczyniło się do wsparcia najuboższych. Jak podkreśla dyrektor ks. Robert Kurpios, Caritas jako instytucja pomocowa stara się nieść wsparcie na wielu płaszczyznach, nie tylko w sferze rzeczowej, lecz również duchowej. – Każdy z nas przeżywa chwile radości, lecz i też nie brakuje w naszym życiu cierpienia. Czasami nie wiemy, jak to cierpienie wykrzyczeć, wypowiedzieć, jak go oswoić. Wyrazić jest je bardzo trudno. Ten koncert jest pewną formą dzielenia się przez sztukę. Dedukujemy go wszystkim: wierzącym, poszukującym, tym, których cierpienie przygnębia i nie wiedzą, jak z nim postępować – mówi ks. R. Kurpios. W tym roku koncert, który jest jednocześnie modlitwą, odbędzie się 22 marca o godz. 19 w kościele Narodzenia NMP w Żywcu (tu koncert współorganizują UM Żywiec i Starostwo Powiatowe) i 23 marca o godz. 16 w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Zgromadzeni usłyszą teksty poety Ernesta Brylla, który napisał je na podstawie obrazów pasyjnych „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy-Gracza. Stacje Drogi Krzyżowej będzie zapowiadał ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji. Muzykę wykona Marcin Styczeń i Helena Adwent. Wstęp wolny.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: zakaz spowiedzi byłby dla dzieci krzywdzący

2025-01-03 07:12

[ TEMATY ]

spowiedź

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsza spowiedź może stresować, ale dzieci stresuje też pierwszy dzień w szkole czy klasówka - ocenił ks. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dodał, że zakaz spowiadania dzieci byłby krzywdzący, ponieważ spowiedź uczy odróżniania dobra od zła i pracy nad sobą.

Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się uchwalenia zakazu spowiadania osób poniżej 18. roku życia. Według autorów, spowiedź ma być dla dzieci "zdarzeniem traumatycznym", przed którym nie mogą się obronić.
CZYTAJ DALEJ

„Kłaniajcie się królowie”: Orszak Trzech Króli.

2025-01-03 20:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Orszak Trzech Króli

Witold Iwańczak/Niedziela

Jasna Góra. Bazylika

Jasna Góra. Bazylika

Kłaniajcie się królowie!” pod tym hasłem w uroczystość Objawienia Pańskiego, w poniedziałek 6 stycznia ulicami Częstochowy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza św. o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny, a zakończy złożenie pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowi na Jasnej Górze.

To już zwyczaj, że wierni przechodzą ulicami polskich miast, aby zjednoczyć się, dziękować, że Pan przyszedł na świat i by publicznie wyznać wiarę. - Idziemy do Jezusa, który narodził się w betlejemskim żłóbku, by oddać Mu hołd. Podążamy z królami, aniołami, ludźmi, którzy po prostu chcą przyjść i dać świadectwo wiary - podkreśliła Kamila Suchańska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej organizatorka wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję