Reklama

Niedziela Sandomierska

Minął rok

Kolejny rok naszego życia przechodzi do historii. Życie obfitowało w wiele różnych wydarzeń, które na stałe zapiszą się w naszej pamięci.

Niedziela sandomierska 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

Ks. Wojciech Kania/Niezdiela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek Nowego Roku skłania do spoglądnięcia na najważniejsze wydarzenia, roku który właśnie przeszedł do historii. Wszyscy doskonale pamiętamy, że kolejny już rok trwa wojna w Ukrainie, a w końcówce roku rozpoczął się konflikt w Ziemi Świętej, mimo tego, życie toczyło się swoim biegiem.

Ordynariusz sandomierski w Ukrainie

Reklama

Biskup Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył we Mszy św. w katedrze lwowskiej w intencji pokoju. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W homilii ordynariusz sandomierski apelował, aby nie tracić wiary i nadziei na ustanie działań wojennych w Ukrainie i nastanie pokoju na sprawiedliwych warunkach. Biskup Nitkiewicz podkreślał, że wszyscy w cywilizowanym świecie pragną końca wojny, a w Ukrainie to pragnienie jest tym bardziej płomienne i wytęsknione. Kraj naznaczony jest cierpieniem, krwią i żałobą. Dodał również, że narastający dramat wojny jest w stanie zachwiać najsilniejszą wiarą. – Może nie tylko pozbawić radości, ale i zgasić nadzieję, jednak należy trzymać się skrzydeł wiary, bo podarował nam je Bóg, trzeba mu zaufać. Nie oznacza to jednak bezczynności, przyglądania się biernie biegowi wypadków – mówił biskup, przytaczając słowa św. Ignacego Loyoli. – Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie – zaleca święty, wówczas nowy rok będzie „nowy” nie tylko w wymiarze kalendarzowym. Ponad tym wszystkim jest Bóg, do którego należy czas i wieczność. On widział początki waszego miasta, różne etapy jego rozwoju i nadal się nim opiekuje, wsłuchany w głos Matki Swojego Syna – mówił kaznodzieja. W liturgii wzięli udział posłowie, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz oraz społeczność polska i ukraińska ze Lwowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patron wszechczasów

We Włostowie, parafii na terenie której leży Karwów, miejsce urodzenia bł. Wincentego Kadłubka, zainaugurowane zostały diecezjalne obchody 800-lecia śmierci Mistrza Wincentego. Uroczystości odbyły się w świątyni parafialnej. Rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego o błogosławionym patronie, przygotowanym przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej we Włostowie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowała ją większość księży dziekanów, kapłani pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz duchowni z Dekanatu Opatowskiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni z całej diecezji oraz parafianie. Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że każdy błogosławiony i święty pozostaje aktualny niezależnie od epoki, gdyż odbija w sobie Bożą Mądrość wraz z odwiecznym pięknem Wszechmogącego Pana. Zatrzymując się następnie nad postacią bł. Wincentego Kadłubka, ordynariusz sandomierski mówił o pozostawionym przez niego dziedzictwie. Na zakończenie Eucharystii odmówiona została Litania do bł. Wincentego Kadłubka, a bp Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa jego relikwiami.

Gotów jak amen

Reklama

W minionym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji obchodziło 30-lecie reaktywacji. Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza św. w katedrze sandomierskiej, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali księża pełniący w różnym okresie funkcję asystentów diecezjalnych oraz obecni duszpasterze związani z KSM. W homilii bp Nitkiewicz mówił, że Bóg obdarza mądrością, którą można posiąść jedynie przez wiarę, aby następnie nią żyć i dzielić się z innymi. Kaznodzieja zacytował słowa patronki dnia św. Katarzyny ze Sieny: „Nie zadawalajcie się małymi rzeczami. Bóg chce, aby stały się one wielkie. Jeżeli będziecie tym, czym powinniście być, rozpalicie ogień w całym kraju”. Po Eucharystii zebrani przeszli do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, gdzie wspominano początki działania reaktywowanego KSM oraz lata jego działalności w strukturach diecezji. Ciąg dalszy jubileuszowego spotkania kontynuowany był w Restauracji Królewskiej w Sandomierzu, gdzie odbyła się wspólna agapa.

Dorastanie w miłości do Boga i Ojczyzny

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku obchodzono uroczyście podwójny jubileusz połączony z corocznym Konkursem Pieśni Patriotyczno-Religijnej. Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Eucharystię w intencji społeczności szkolnej sprawowali również: ks. dr Wojciech Kania, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, ks. Krzysztof Woźniak, dziekan dekanatu modliborzyckiego oraz ks. Artur Dyjak proboszcz parafii Świętego Mikołaja w Potoku Wielkim. W homilii bp Frankowski wskazując na patrona szkoły św. Jana Pawła II, mówił, że dziś w sposób szczególny potrzeba obrony dobrego imienia Wielkiego Polaka. To zadanie spoczywa w sposób szczególny na nauczycielach i uczniach szkoły. Po zakończonej Eucharystii uroczystego otwarcia jubileuszu dokonał dyrektor szkoły Jan Brzozowski, który mocno zaakcentował, jak ważną datą dla całej społeczności szkolnej był rok 2008, kiedy to zostało nadane imię św. Jana Pawła II i wręczony został sztandar Publicznej Szkole Podstawowej. Następnie delegacje harcerzy wraz z przedstawicielami gości złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową Patrona szkoły – św. Jana Pawła II oraz przy Dębie Pamięci Stanisława Korczaka. Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia odznaczeń w dowód uznania za wybitne działania w upamiętnianiu pontyfikatu oraz osoby wielkiego Polaka. Tradycją szkoły jest organizowanie w rocznicę nadania imienia Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej, dlatego też odbyło się podsumowanie XII edycji tego konkursu.

Zapatrzeni w patrona

W Sandomierzu odbyły się uroczystości ku czci patrona diecezji i miasta bł. Wincentego Kadłubka, które zakończyły jubileusz 800-lecia jego śmierci. Wydarzenie rozpoczęło się od poświęcenia figury błogosławionego umiejscowionej przed kościołem seminaryjnym św. Michała Archanioła, którego dokonał kard. Beniamino Stella z Watykanu, emerytowany nuncjusz, przewodniczący papieskiej akademii dyplomatycznej oraz prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Następnie ulicami Starego Miasta przeszła procesja do bazyliki katedralnej, gdzie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem kard. Beniamina Stelli. – Chcemy naśladować bł. Wincentego, inspirować się jego myślą, być konsekwentnymi tak jak on w drodze do doskonałości – mówił bp Nitkiewicz, witając przybyłych w imieniu swoim oraz bp. Edwarda Frankowskiego. Podczas homilii kard. Beniamino Stella wyraził wdzięczność za zaproszenie do Sandomierza, dzięki czemu mógł poznać kolejną wspaniałą postać Pasterza Narodu Polskiego i podziwiać hart jego ducha i hart ducha jego narodu w obronie i zachowaniu swojej kultury i wiary. Odwołując się do tekstów Pisma Świętego z liturgii mszalnej, uwydatnił intelektualną uczciwość bł. Wincentego, który badał karty historii narodu i oświecony przez Ducha, był w stanie uchwycić w nich znaki Bożej obecności, wydobywając na światło dzienne piękno i chwałę historii odważnego narodu. Na zakończenie uroczystej liturgii odśpiewano hymn Te Deum, a po jej zakończeniu na placu przed katedrą krótki występ artystyczny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Racławice z Katolickiego Domu Kultury „Arka”. Uroczystość uświetnił śpiewem Sandomierski Chór Katedralny, natomiast procesję do bazyliki katedralnej Parafialna Orkiestra Dęta z Komorowa.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z nadzieją na nowy początek

Niedziela kielecka 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

TD

Ks. prał. Dariusz Gącik - Wikariusz sądowy, kanonista.

Ks. prał. Dariusz Gącik - Wikariusz sądowy, kanonista.

O czasie, wierze i pokoju, o spojrzeniu na miniony rok i planach noworocznych z ks. prał. Dariuszem Gącikiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Nowy Rok, choć nie jest tożsamy z Nowym Rokiem Liturgicznym stanowi dla wielu z nas czas podsumowań, przełomu, rozrachunku. Choć to naturalne, warto postawić pytanie, skąd taka tendencja się bierze? Ks. Dariusz Gącik: Z jednej strony powszechnym dzisiaj zjawiskiem jest pośpiech i życie na wysokich obrotach, które sprowadza się do realizacji przyjętych zobowiązań i rozwiązywania narastających problemów. Z drugiej jednak strony brakuje wielu osobom umiejętności organizacji czasu wolnego, odpoczynku, znajdowania przestrzeni na trwanie w ciszy i na refleksję. Zakończenie starego i początek nowego roku jest błogosławionym czasem spojrzenia na miniony rok w kontekście naszych zysków i strat oraz nadzieją na nowy początek.
CZYTAJ DALEJ

Świętych Aniołów Stróżów

Niedziela łowicka 39/2001

Na drodze do nieba grożą nam różne niebezpieczeństwa. Podobnie jak podróżny potrzebuje na niepewnych drogach przewodnika, tak nam na trudnych drogach do wieczności dał Pan Bóg przewodnika - Anioła, którego zwiemy Aniołem Stróżem. Kojarzy się nam ten Niebiański Duch z obrazkiem przedstawiającym dziecko, idące po wąskiej kładce nad przepaścią - a za nim skrzydlaty Anioł Opiekun. Z ufnością modlimy się co dzień do Niego, by nam spieszył z pomocą w dzień i w nocy: " Strzeż duszy, ciała mego i zaprowadź mnie do żywota wiecznego". Kościół wspomina ich liturgicznie 2 października. Tego dnia Kościół modli się za ich wstawiennictwem i ich wstawiennictwu poleca. Jest to więc szczególny dzień, by uświadomić sobie ich rolę w naszym życiu chrześcijańskim. Lex orandi est lex credendi - mówi teologiczne adagium. Prawo modlitwy jest prawem wiary. Współczesne prądy teologii postawiły jako dyskusyjny problem Aniołów, ich istnienia i ich roli. Niezależnie od dyskusji teologów Lud Boży modli się i liturgią 2 października potwierdza wiarę w istnienie Aniołów, a także ich specjalne funkcje odnośnie poszczególnych wiernych i społeczności. Wiara ta mówi, iż Bóg dał każdemu człowiekowi opiekuna - Anioła, aby był jego szczególnym stróżem na drodze przez ziemię do Królestwa niebieskiego. Największy teolog średniowiecza, św. Tomasz z Akwinu, utrzymuje, że w chwili, gdy przychodzi na świat dziecko, Bóg przywołuje jednego ze swych cudownych Aniołów i oddaje noworodka jego specjalnej opiece. Każdy człowiek, heretyk czy katolik, ma swego Anioła Stróża. Anioł jednak nie potrafi ingerować w naszą wolną wolę, lecz działa w sferze naszych wspomnień, przypominając nam wyraźnie o czymś, co powinniśmy zrobić lub też ostrzegając przed czymś. Życzliwie wpływa na naszą wyobraźnię i motywy postępowania, przekonując nas, namawiając do zwalczania naszej słabości oraz złych skłonności. To on natchnie nas czasami wspaniałymi ideałami i zachęca do nowego, większego wysiłku. Nauka ta niesie nam pociechę i ukazuje dobroć Boga, mając głębokie podstawy biblijne. Pismo Święte 300 razy mówi o Aniołach, przytaczając rozmaite ich zadania, które spełniają z rozkazu Bożego, choćby np. z Dziejów Apostolskich: "Ale Anioł Pański w ciągu nocy otworzył bramy więzienia i wyprowadził ich" (Dz 5, 19); "I natychmiast poraził go (Heroda) Anioł Pański dlatego, że nie oddał czci Bogu, a stoczony przez robactwo wyzionął ducha" (Dz 12, 23). Sam Pan Jezus przestrzegając przed zgorszeniem powiedział: "Powiadam wam, że aniołowie ich (tzn. dzieci) w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mego, który jest w niebie" (Mt 18, 10). Wśród aniołów jest hierarchia. Archaniołowie: Rafał - Bóg uzdrawia, Gabriel - Moc Boża, Michał - Któż jak Bóg! Rafał - dany jako towarzysz Tobiaszowi w drodze do Rages (Tob 8, 3), uwolnił córkę Raguela Sarę od demona Asmodeusza i szczęśliwie przyprowadził Tobiasza do domu i ojcu Tobiasza przywrócił wzrok. Gabriel - jest zwiastunem narodzin Jana Chrzciciela i nawet samego Syna Bożego. Michał - książę niebieski, wódz broniący nas w walce przeciw złości i zasadzkom szatana, który mocą Bożą strącił do piekła Lucyfera i jego adherentów. Prawda o Aniołach Stróżach, którą liturgia przypomina nam 2 października, rozszerza nasze horyzonty, pozwala nam patrzeć na świat nie tylko poprzez zmysłowe poznanie, szkiełko i oko uczonego przyrodnika, fizyka, ale w duchu wiary dostrzegać to, co dla zmysłów wszakże niedostępne, ale rzeczywiste, bardzo rzeczywiste. Z tego poznania trzeba nam także wyciągać prawdziwe wnioski, aby żyć w atmosferze spraw Bożych we wspólnocie z Bogiem i wszystkimi bytami, które Mu służą.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Synod znakiem gotowości Kościoła do słuchania głosu Ducha Świętego

2024-10-02 17:31

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Nasze zgromadzenie tutaj jest znakiem gotowości Kościoła do słuchania głosu Ducha Świętego" - stwierdził Franciszek otwierając pierwszą kongregację generalną XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ojciec Święty wyjaśnił także znaczenie czynnego udziału w tym wydarzeniu osób, które nie są biskupami. Przestrzegł przed przeciwstawieniem hierarchii wiernym świeckim.

Papież podkreślił rolę Ducha Świętego w obradach Synodu, a także w dziele misyjnym Kościoła. Przypomniał wymowę wczorajszego czuwania pokutnego i zaznaczył, że pokora jest także darem Ducha Świętego, a Kościół zawsze potrzebujący reformy musi być otwarty na Jego natchnienia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję