Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kapłan pokorny sercem

W pierwszą niedzielę Adwentu zmarł w szpitalu w Biłgoraju ks. kan. Józef Godzisz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

We wtorek, 5 grudnia w Godzinie Miłosierdzia, w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju została odprawiona za duszę śp. ks. Józefa Msza św. żałobna. Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, który na wstępie wspominał zmarłego kapłana. – Dzisiaj żegnamy śp. ks. Józefa i składamy tę ofiarę eucharystyczną za jego duszę i jest to wyraz naszej wdzięczności, a jednocześnie błaganie Boga o miłosierdzie dla niego. Śp. ks. Józef Godzisz urodził się 2 kwietnia 1954 r. w Szczebrzeszynie, był synem Tadeusza i Wandy z d. Dąbrowskiej. Uczęszczał do technikum w Zamościu, a potem był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1980 r. w katedrze lubelskiej z rak bp. Bolesława Pylaka. Pracował duszpastersko w parafiach: jako wikariusz w parafiach Wilkołaz, Wilków, Krasnobród Sanktuarium i Sitaniec, a także jako proboszcz w parafiach: Turkowice, Korytków Duży, Radzięcin, Nabróż i Różaniec. Od 1 listopada 2016 r. zamieszkał że względu na stan zdrowia w Domu Księży Seniorów w Biłgoraju. Śp. ks. Józef Godzisz był przy swoich wielu talentach człowiekiem pokornego serca i tę pokorę widać szczególnie w testamencie, który pozostawił. Wiemy, że tę śmierć poprzedziło cierpienie, dźwigał swój krzyż cierpliwie, z nadzieją niósł go na swoją Golgotę, a my głęboko wierzymy i ufamy, że jego życie kapłańskie i ten krzyż Pan Jezus nagrodzi niebem – powiedział.

Na progu Adwentu

Bp Mariusz Leszczyński odczytał również testament śp. ks. Józefa Godzisza. – W swoim krótkim testamencie ks. Józef napisał tak: „Pragnę podziękować Panu Bogu za wielki dar kapłaństwa, kochanym rodzicom za życie i wychowanie w wierze, rodzeństwu za wszelkie dobro. Do końca wiary ustrzegłem. Ufam Matce Bożej i św. Józefowi. Świadom swojej grzeszności ufam w Boże miłosierdzie. Winowajcom moim z serca przebaczam i jeśli kogokolwiek skrzywdziłem przepraszam i proszę o wybaczenie”. Wszystko jest w tych słowach, co chcielibyśmy usłyszeć. Taki jest testament kapłana, a śp. ks. Józef ujął w tych słowach całe swoje życiowe i kapłańskie spełnienie – dodał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okolicznościową homilię wygłosił dyrektor Domu Księży Seniorów w Biłgoraju, ks. Krzysztof Portka, który zwrócił szczególną uwagę na to, że śp. ks. Józef odszedł do Pana właśnie w dniu rozpoczynającego się czasu Adwentu. – Wszyscy, jak tutaj jesteśmy, mamy zaproszenie do życia z Bogiem w niebie. Jest ono aktualne od momentu chrztu świętego i naszym życiem próbujemy na nie odpowiadać. Kiedy myśmy wszyscy uczestniczyli w niedzielnych Eucharystiach, słuchając wezwania Chrystusa „Czuwajcie!”, to ks. Józef doświadczył już przychodzącego do niego Chrystusa. On już wprost, doświadczając jego osobistego adwentu, wyszedł naprzeciw tego, który również przyszedł do niego – zaznaczył.

Ziarno, które wyda plon

Reklama

Ks. Krzysztof Portka zwrócił się również do zmarłego kapłana: – Księże Józefie, dziś Chrystus mówi do ciebie tak jak kiedyś do św. s. Faustyny: „Wiedz o tym, że wszystkie piękności niczym są w porównaniu z tym, co ci przygotowałem w wieczności”. Księże Józefie zaczekaj tam na nas. Na tym drugim brzegu zaczekaj na nas z tymi wszystkimi, których kochałeś i którym posługiwałeś. Spójrz odchodzący od nas pasterzu, siedzą tutaj obok ciebie i biskup i kapłani, są obok ciebie twoi bliscy, spośród których wyszedłeś, są twoi ukochani parafianie, którym służyłeś. Wszyscy z czułą i wdzięczną miłością składamy twoje doświadczone cierpieniem ciało w ziemi, składamy jej jak ziarno pszeniczne razem z twoim doczesnym życiem wierząc, że zaowocuje i wyda stokrotne plony. A kapłańską twą duszę składamy na ołtarzu Boga, którego wybrałeś, za którym poszedłeś, którego kochałeś i któremu służyłeś. Niech będzie dla ciebie miłosierny. Odpoczywaj w pokoju – powiedział.

Na zakończenie ks. Krzysztof Portka dziękował wszystkim, którzy wspierali śp. ks. Józefa w jego chorobie, za wszelką troskę i odwiedziny, a w szczególny sposób wyrażał wdzięczność kapłanom mieszkającym w Domu Księży Seniorów w Biłgoraju. Msza św. pogrzebowa za śp. ks. Józefa została odprawiona w środę, 6 grudnia w kościele parafialnym św. Izydora w Topólczy, a przewodniczył jej bp Marian Rojek. Przed Mszą św. odmówiono również Różaniec w intencji zmarłego.

Śp. ks. Józefa polecajmy w modlitwach Bożemu Miłosierdziu.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogoda ducha i wrażliwość…

Niedziela legnicka 52/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Modlitwa ostatniego pożegnania

Modlitwa ostatniego pożegnania

W pierwszy czwartek miesiąca grudnia rozeszła się w diecezji wieść o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu.

Ksiądz Piotr został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję