Słowa te zostały wypowiedziane 9 grudnia br. do osób życia konsekrowanego podczas corocznej Eucharystii wspólnot zakonnych posługujących na terenie diecezji sosnowieckiej.
Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Najważniejszym punktem spotkania była Msza św. sprawowana przez abp. Adriana Galbasa, pallotyna, administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej, koncelebrowana m. in. przez ks. Dariusza Kubkę, pallotyna, wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Radujemy się, że co roku mamy możliwość gromadzić się przy doczesnych szczątkach Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, która nam tutaj przyświeca i pokazuje, że miłość jest drogą do serca każdego człowieka. Zbliżamy się do celebracji tych świąt, które najpełniej ukazują miłość Boga względem człowieka. Chrystus daje nam się cały w tej Najświętszej Eucharystii, którą sprawujemy – powiedział ks. Kubka we wstępie do Liturgii, obiecując modlitwę w intencji abp. Galbasa i jego posługi w diecezji sosnowieckiej.
Reklama
Arcybiskup w swojej homilii sporo miejsca poświęcił kwestii ludzkiej historii, w którą Bóg nie obawia się wkraczać. – Jezus jak Dobry Pasterz przychodzi, aby wziąć zagubioną owcę na swoje ramiona i zanieść ją do Domu Ojca. On chce pojednać każdego z jego własną historią, z tym, co straszyło i niepokoiło, przed czym człowiek uciekał. Bóg przychodzi i mówi: „Patrz, cała Twoja historia jest ważna! Przyszedłem, aby stać się w Tobie źródłem pokoju. Dopóki mnie nie przyjmiesz, dopóki Twoje serce we mnie nie spocznie – będziesz niespokojny. Twój stan wewnętrzny nie jest dla mnie przeszkodą” – zauważył kaznodzieja.
Arcybiskup Galbas wskazał, że tylko Bóg ma moc przemieniania w dobro i piękno tego, co po ludzku wydaje się przegrane czy słabe. – Nawet sobie nie uświadamiamy, ile dobra Bóg może wyprowadzić z naszej kruchej i często pogmatwanej historii życia. Bo jeśli On miejsce najbardziej przeklęte, jakim był krzyż, zamienił w błogosławieństwo, tak, że dziś tym znakiem krzyża się błogosławimy, to znaczy, że nie ma w nas, w historii życia kogokolwiek, nawet w historii życia po ludzku bardzo przeklętej, nie ma niczego, czego On nie mógłby zamienić w błogosławieństwo – podkreślił administrator apostolski.
Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które było okazją do złożenia życzeń, wzajemnego zapoznania się, wymiany doświadczeń i integracji.
Na terenie diecezji sosnowieckiej swoje domy prowadzi 7 zakonów żeńskich: siostry honoratki (Będzin), siostry duchaczki (Sułoszowa), siostry karmelitanki (3 domy: Czeladź, Sosnowiec, Wolbrom), siostry pasjonistki (2 domy: Dąbrowa Górnicza, Strzemieszyce Wielkie), siostry prezentki (Bukowno), siostry serafitki (Jaworzno-Byczyna) i siostry służebniczki starowiejskie (3 domy: Jaworzno, Jaworzno-Osiedle Stałe, Olkusz).
W diecezji posługuje też 8 zakonów męskich: franciszkanie (3 domy: Dzwono-Sierbowice, Pilica, Dąbrowa Górnicza-Gołonóg), kamilianie (Hutki), oblaci św. Józefa (Będzin), pallotyni (Sosnowiec), salezjanie (Dąbrowa Górnicza), sercanie (Sosnowiec-Środula) oraz zmartwychwstańcy (Sosnowiec-Kazimierz).