Reklama

Niedziela Przemyska

Wiadomość od Boga

„Cicha noc, święta noc, Miłość niesie ludziom wszem” – myślę, że można sobie pozwolić na niewielką zmianę w tekście znanej kolędy.

Niedziela przemyska 52/2023, str. VI

[ TEMATY ]

wigilia

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Starszy już człowiek, wdowiec wychował trójkę dzieci – dwie córki i syna. Dzieci już dawno się usamodzielniły i żyły we własnych rodzinach, z dala od ojca. I tak nadszedł kolejny czas Adwentu, i stary już ojciec, i dziadek z wielką tęsknotą oczekiwał na spotkanie w Boże Narodzenie ze swymi dziećmi i wnukami.

Telefon

Wtem niespodziewanie jedno po drugim zadzwoniły: „Cześć tato, wiesz i w tym roku nie będziemy mogli do ciebie przyjechać, bo wiesz, mój mąż nie dostał urlopu i musimy zostać w domu. Twoje wnuki cię serdecznie pozdrawiają. Pamiętamy o tobie”. A syn zakomunikował: „Tato, mój ordynator nie znalazł nikogo na dyżur na naszym oddziale, muszę pozostać w szpitalu. Poradzisz sobie tato bez nas, prawda? Zdzwonimy się w święta. Pa.” Również druga córka poinformowała, że w tym roku na święta muszą z rodziną pojechać do teściów, bo ci kupili sobie nowy dom i chcą go koniecznie zobaczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdesperowany stary ojciec, podszywając się pod sąsiadów, wysłał do swoich dzieci informację – telegram zawiadamiający, że nagle i niespodziewanie ich ojciec zmarł, jednocześnie zapraszający dzieci z rodzinami na pogrzeb. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w domu rodzinnym. Taka informacja wszystkie dzieci bardzo dotknęła. Dzień przed świętami wszyscy dotarli do rodzinnego domu. I jakież było ich zdziwienie, gdy zobaczyli w głównym pokoju pięknie przystrojoną choinkę, suto zastawiony stół i siedzącego przy stole żyjącego i zdrowego ojca, który na ich zdziwienie powiedział: „Chciałem was wszystkich zatrzymać w biegu waszego życia i spotkać się z wami, by powiedzieć wam, że bardzo was kocham i że jesteście najważniejsi w moim życiu”.

Ta wigilijna opowieść nie jest tylko kaznodziejską figurą. Podczas jednego z moich pobytów w szpitalu rozmawiałem ze starszą kobietą, która ze smutkiem powiedziała, że tegoroczne święta będzie obchodzić w szpitalu. Jej dzieci wybrały się do zimowego kurortu na urlop. Co ciekawe, kobieta nie żywiła złości, starała się wytłumaczyć decyzję swoich dzieci.

Telegram

Dzisiejsza uroczystość Bożego Narodzenia jest właśnie takim telegramem – informacją wysłaną przez Boga do każdego z nas z prostą informacją, wręcz deklaracją samego Boga: Moje dziecko zatrzymaj się w tym pędzie życia, zatrzymaj się, by doświadczyć obecności Boga i spotkać Miłość Wcieloną Jezusa Chrystusa.

Reklama

Cały świat w tę świętą Noc się zatrzymuje, by doświadczyć obecności Boga. A najważniejsze z tych spotkań, to wręcz misterium Miłości. Bo jak inaczej nazwać Eucharystię, jak nie spotkaniem stęsknionego Boga ze swym stworzeniem. To spotkanie Miłości czystej i pięknej z naszą miłością, często poranioną. Jak mówimy – magia świąt Bożego Narodzenia to nie tylko czar prezentów, choinki i zgromadzonych świątecznych dodatków. Prawdziwy blask tej świętej Nocy ma moc w Boskiej Miłości, która zechciała zamieszkać pośród ludzkości i znaleźć swoje mieszkanie w naszych sercach. To cudowna prawda naszej wiary. Mówi ona o spełnieniu Bożej obietnicy, która zapowiadała przyjście Mesjasza – Zbawiciela, dającego człowiekowi wolność, Mesjasza, który przywrócił człowiekowi utraconą godność i obdarował go swoją Miłością.

Święta Teresa z Kalkuty ofiarowuje nam na ten czas dwie piękne sentencje: „Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie” oraz „Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, jest Boże Narodzenie”. Niech Boska Miłość trwa wciąż i od nowa w życiu każdej rodziny. Jezus stał się człowiekiem, aby pokazać, że człowiek może stać się podobny do Boga. To podobieństwo niech wyrazi się w tym roku darem naszej obecności dla innych.

Niech pusty talerz nie będzie tylko symbolem świąt. Nie pozwólmy, aby nasi rodzice, dziadkowie czy sąsiedzi spędzili ten czas samotnie. „Gość w dom, Bóg w dom”.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia dla ubogich, samotnych i uchodźców na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wigilia

ubodzy

BPJG

Około 100 osób zgromadziła na Jasnej Górze tradycyjna wigilia dla ubogich i samotnych organizowana przez Jasnogórski Punkt Charytatywny przy współpracy Domu Pielgrzyma. W tym roku do wieczerzy zasiedli także uchodźcy z Ukrainy, matki z dziećmi, które znalazły schronieniem pod jasnogórskim dachem.

Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, tradycyjne dania.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję