Reklama

Niedziela Małopolska

To Godni Cas

Śpiewając kolędy, słuchając ich, przypominając sobie tę wielką tajemnicę, człowiek staje się lepszy – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak, dyrektor Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Niedziela małopolska 52/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Zakopane

Archiwum organizatorów

My celebrujemy narodzenie Pana Jezusa – podkreśla dyr. Joanna Staszak

My celebrujemy narodzenie Pana Jezusa – podkreśla dyr. Joanna Staszak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Festiwal odbędzie się w tym roku po raz 15! Przy okazji jubileuszu proszę powiedzieć, jak to się zaczęło?

Joanna Staszak: Gdy przed laty w okresie Bożego Narodzenia w zakopiańskich świątyniach występowali różni artyści, zauważyłam, że także nasi goście uwielbiają słuchać góralskich pastorałek. Pomyślałam, że zimą tak naprawdę królują wydarzenia sportowe i zaproponowałam ówczesnemu panu burmistrzowi stworzenie festiwalu kolęd. Początkowo były to cztery koncerty w największych zakopiańskich świątyniach, teraz organizujemy ok. 15 koncertów, które odbywają się w każdej świątyni naszego miasta, także w małych kościołach i kaplicach.

W jaki sposób jubileusz zostanie upamiętniony?

Z okazji jubileuszu zaprosiliśmy wszystkich podhalańskich artystów, którzy z nami współpracowali przez te 15 lat, do stworzenia płyty. Są na niej wykonane przez naszych twórców kolędy i pastorałki. Hymn festiwalu, czyli Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył, zaśpiewały dzieci z zespołów regionalnych, a najbardziej znaną pastorałkę: Ej maluśki, maluśki… – zaproszeni soliści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Górale od zawsze śpiewali, grali i tańczyli Panu Jezusowi. O czym to świadczy?

Na Podhalu żyją ludzie twardzi, którzy miłują wolność, ale też miłują Pana Boga. Myślę, że tytuł naszego festiwalu „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”, uświadamia przekonanie, że Dzieciątko nie urodziło się tylko w Betlejem, ale że co roku rodzi się też w naszych sercach, rodzi się pod Giewontem. Stąd umiłowanie kolęd, śpiewania, tego pięknego czasu. Po góralsku Boże Narodzenie to jest Godni Cas, Godne Świynta. My celebrujemy, zgodnie z chrześcijańską tradycją, narodzenie Pana Jezusa.

Proszę powiedzieć, kto – obok podhalańskich zespołów – zaśpiewa Maluśkiemu pod Giewontem?

Na pewno wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna z koncertem Śpiewnik kolędowy, zaśpiewa też Olga Bończyk. Chciałabym zaznaczyć, że w ramach koncertów artyści z Podhala zaprezentują również polskie kolędy, jak na przykład pochodząca z Kościeliska Agnieszka Przekupień razem z Kariną Komenderą albo Hania Zbyryt z Zakopanego wspólnie z muzykami Teatru RZT Szymaszkowa. Wspomnę jeszcze Martynę Kasprzycką, która zaczynała w Podhalańskim Stowarzyszeniu Śpiewaczym Turliki, a teraz, jako licencjatka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zaprezentuje z Maciejem Czemplikiem kolędy w aranżach jazzowych.

Dlaczego warto się wybrać na festiwalowe koncerty?

Przede wszystkim, żeby się cieszyć z tego czasu, z pięknego, kolejnego Bożego Narodzenia! Sądzę, że śpiewając kolędy, słuchając ich, przypominając sobie tę wielką tajemnicę, człowiek staje się lepszy. Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Pasterki w Bazylice św. Piotra w 2002 r., w tym m.in. słowa: „Niemowlę leżące w ubogim żłóbku: oto Boży znak. Mijają wieki i tysiąclecia, ale znak pozostaje i przemawia również do nas, mężczyzn i kobiet trzeciego tysiąclecia…”. Jestem przekonana, że warto tę myśl naszego Ojca Świętego medytować.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: 9 września spotkanie z cyklu Małżeństwo – projekt na całe życie

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Zakopane

archiwum WDR

Wydział Duszpasterstwa Rodzin zaprasza małżonków, jak i wszystkich przygotowujących się do małżeństwa, na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 9 września w kościele pod wezwaniem św. Krzyża w Zakopanem.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.15 prelekcją na temat „BYĆ WIERNYM PLANOWI BOŻEMU”, którą wygłosi ks. dr Paweł Gałuszka. Następnie o godz. 19 zostanie odprawiona Msza św., po której będzie modlitwa małżeństw i narzeczonych przed Najświętszym Sakramentem i indywidualne błogosławieństwo. Więcej informacji: https://wdr.diecezjakrakow.pl.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję