Reklama

Niedziela Przemyska

Podwójne święto

Parafia Przemienienia Pańskiego w Polanie obchodziła dziesięciolecie poświęcenia nowego kościoła parafialnego.

Niedziela przemyska 49/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Katarzyna Boczar

Po Eucharystii uczniowie miejscowej szkoły zorganizowali patriotyczną wieczornicę

Po Eucharystii uczniowie miejscowej szkoły zorganizowali patriotyczną wieczornicę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wniedzielę 12 listopada proboszcz ks. Marek Rusek zorganizował uroczystość 10-lecia poświęcenia kościoła. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Robert Łuc, proboszcz parafii w Ostrowie k. Radymna, prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” oraz wieloletni kwatermistrz pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę. W trakcie kazania zacytował słowa zmarłego abp. Tokarczuka: „Macie bardzo piękny kościół, z którego dumna byłaby każda parafia. Teraz jest czas na budowanie Kościoła z was drodzy bracia i siostry, aby Bóg, który jest naszym Ojcem, widział w was swoje dobre i posłuszne prawu Bożemu dzieci”.

Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny, a psalm zaśpiewały scholanki, prowadzone przez panią Annę Stępniewską. Parafianie modlili się również w intencji ojczyzny z racji przypadającej 11 listopada kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza wzmianka w dokumentach o Polanie pochodzi z 1486 r. Biskup Sierakowski eryguje parafię w 1747 r. W 1770 r. powstaje drewniany kościół Przemienienia Pańskiego. W 1951 r. Polana „wraca” do Polski, a pozostali mieszkańcy, jako obywatele ZSRR, wyjeżdżają w okolice Odessy.

W 1969 r. ludność Polany otrzymuje pozwolenie na użytkowanie cerkwi na potrzeby kościoła rzymskokatolickiego, ponieważ kościół katolicki został zniszczony. 15 czerwca 1982 r. ordynariusz diecezji przemyskiej rewindykuje parafię w Polanie, którą przejmuje w obsługę Towarzystwo Salezjańskie. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Stanisław Zasada. Kolejnym w 1991 r. – ks. Józef Talik, który 12 kwietnia 1998 r. rozpoczyna budowę nowego kościoła poprzez wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego przez papieża Jana Pawła II w Żywcu. Aktu wmurowania dokonał abp Ignacy Tokarczuk.

Po nagłej śmierci ks. Józefa Talika, proboszczem w 2000 r. zostaje ks. Stanisław Lasak. Dziewięć lat później funkcję proboszcza obejmuje ks. Stanisław Gołyźniak i kontynuuje prace przy kościele. 17 listopada 2013 r. nowy kościół zostaje poświęcony przez abp. Józefa Michalika w obecności ponad 30 kapłanów, większości salezjanów, na czele z Inspektorem Prowincji Krakowskiej ks. Dariuszem Bartochą.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal pobłogosławił pierwsze Okno Życia w archidiecezji przemyskiej

[ TEMATY ]

Okno Życia

Archidiecezja przemyska

Łukasz Sztolf/archidiecezja przemyska

W trwającym VI Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia abp Adam Szal pobłogosławił pierwsze Okno Życia otwarte w archidiecezji przemyskiej, które znajduje się przy klasztorze Sióstr Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Korczynie. Inicjatorką tej "przystani nadziei" była lek. Magdalena Bugajska, a patronuje jej Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Metropolita przemyski krótko przypomniał historię powstania idei okna życia sięgającej XII w. i związanej z postacią bł. Gwidona z Montpellier i Zgromadzeniem Ducha Świętego. Abp Szal wyjaśnił, że w szpitalu w Montpellier funkcjonowało urządzenie "podobne do dużej beczki przedzielonej w środku", które służyło do anonimowego pozostawiania dzieci. - Jeżeli ktoś chciał zostawić swoje dziecko w szpitalu pod opiekę, wkładał to dziecko do tej pierwszej części, obracał koło, wtedy rozlegał się dzwonek i ktoś dyżurujący całą dobę, przychodził, żeby zająć się tym dzieckiem - mówił arcybiskup. Dzieci te były oznaczane "podwójnym krzyżem", co miało świadczyć o powierzeniu ich opiece Zgromadzenia Ducha Świętego i zapobiegać handlowi dziećmi.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję