Reklama

Niedziela Małopolska

To wielkie dzieło!

To jest szczególny początek, wiem, że się dzieje coś bardzo przełomowego, historycznego – powiedział ks. Krzysztof Gryz w Sieprawiu.

Niedziela małopolska 42/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

MFS/Niedziela

Twórcy filmu oraz ks. Rafał Salawa (pierwszy z prawej), krewny bł. Anieli podczas premiery filmu

Twórcy filmu oraz ks. Rafał Salawa (pierwszy z prawej), krewny bł. Anieli podczas premiery filmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Twórcy filmu pt. Z nadmiaru miłości o bł. Anieli Salawie – ks. Krzysztof Jan Gryz (reżyseria) i s. Marta Sieńska, franciszkanka (scenariusz) na jego premierę wybrali Siepraw – miejsce, gdzie urodziła się i wychowała przyszła błogosławiona. W sali konferencyjnej GOKiS w niecodziennym (przynajmniej dla tej miejscowości) wydarzeniu uczestniczyli twórcy, występujące w nim osoby przybliżające bohaterkę filmu oraz przedstawiciele patronów dokumentu i mieszkańcy Sieprawia.

Misja

– Jako absolwent Akademii Kultury Społeczno-Medialnej odkryłem misję tworzenia filmów o błogosławionych i świętych, a także o mniej znanych, a ważnych postaciach Kościoła w Polsce – przyznał w czasie premiery ks. Krzysztof Gryz i zaznaczył, że to s. Marta Sieńska była główną inspiratorką dzieła. Przywołał organizowane w Warszawie przez wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, z racji stulecia śmierci bł. Anieli Salawy, przedstawienia. I dodał: – Wtedy pomyśleliśmy, że może zrobimy o niej film.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z nadmiaru miłości to dokument z elementami fabularyzowanymi. Występują w nim osoby, które znają postać, historię bł. Anieli Salawy i starają się na różne sposoby upowszechniać jej kult. Twórcy pokazują miejsca, z którymi za życia była związana polska mistyczka, tercjarka franciszkańska i służąca. Wędrujemy więc ulicami Krakowa, w tym także Podgórza, gdzie po opuszczeniu domu rodzinnego w Sieprawiu żyła, pracowała i modliła się, odkrywając swą drogę do świętości bł. Aniela. Poznajemy też piękne krajobrazy ziemi sieprawskiej, w tym miejsca związane z bł. Sieprawianką, jak ją tu często nazywają. Całość spaja, wzmacniając przekaz, muzyka Rafała Alickiego w wykonaniu zespołu Noro Lim.

Reakcje

– Zaniemówiłem – wyznał po obejrzeniu filmu ks. Paweł Zięba, kustosz sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Zauważył, że film uświadamia nam, iż każdy człowiek może być dobry, piękny i święty. Zaznaczył: – Mamy być i jesteśmy na pewno dumni z tego, że mamy taką wspaniałą patronkę! Z kolei wójt gminy Siepraw zaznaczył, że bł. Aniela jest patronką ich gminy i przypomina samorządowcom o ich służebnej roli wobec społeczeństwa. Zauważył, że lokalnie bohaterka filmu jest znana i przybliżana m.in. w tutejszej szkole. – To chyba pierwszy film o naszej rodaczce bł. Anieli – podkreślił Tadeusz Pitala, nie kryjąc wzruszenia. I dodał: – Myślę, że ten film będzie przybliżał widzom naszą rodaczkę, ale dzięki temu będzie też promowana jej mała ojczyzna.

Wśród osób dziękujących za film była s. Anna Pietrzyk, przełożona wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Sieprawiu, która wyznała: – Jestem wzruszona tym, co zrobiliście. To wielkie dzieło! Zauważyła, że to przede wszystkim zasługa bł. Anieli i dodała: – Myślę, że jeszcze będzie druga część tego filmu, bo przecież czekamy na kanonizację bł. Anieli Salawy!

Projekt

Ksiądz Krzysztof Gryz, dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację dokumentu, poinformował, że film zostanie pokazany w TV Trwam, ale planowane są pokazy grupowe w parafiach i wspólnotach. I wyznał: – Podczas tej premiery czuję, że to jest szczególny początek. Dzisiaj się dzieje coś bardzo przełomowego, historycznego. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że także możemy w tym uczestniczyć!

Na stronie: www.znadmiarumilosci.pl można poznać szczegóły dotyczące samego filmu i realizowanego projektu.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia ze św. Franciszkiem i bł. Anielą

Nabożeństwo pierwszosobotnie, Eucharystia, konferencja o św. Franciszku i wspólna agapa. Już w najbliższą sobotę 7 marca w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie odbędzie się Dzień Skupienia Regionu Warszawskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Dzień skupienia ze św. Franciszkiem z Asyżu w roku osiemsetlecia jego chwalebnej śmierci i bł. Anielą Salawą, krakowską tercjarką, patronką FZŚ w Polsce, rozpocznie się o godz. 10.00 nabożeństwem pierwszej soboty miesiąca. Po nim o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem o. Piotra Żurkiewicza OFMConv, ministra prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Braci Mniejszych Konwentualnych. Po zakończeniu liturgii – o godz. 12.00 - o. Andrzej Romanowski OFMCap, asystent narodowy FZŚ w Polsce, wygłosi konferencję połączoną z pokazem obrazów związanych ze śmiercią św. Franciszka. Na koniec około 13.00 w dolnym kościele zaplanowano wspólnotową agapę.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję