Reklama

Głos z Torunia

We wspólnocie siła

Za trud, pracę i plony dziękowaliśmy Bogu i rolnikom podczas parafialnych dożynek w Gostkowie.

Niedziela toruńska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Gostkowo

Beata Nowak-Latańska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sierpień. Piękny, pogodny miesiąc, kojarzony z wakacyjnymi wyjazdami i kurortami pełnymi turystów. Patrzymy również na niego przez pryzmat pieszych pielgrzymek, które z całej Polski wyruszają na Jasną Górę, by oddać cześć Madonnie z Częstochowy.

Jednak kiedy jedni korzystają z możliwości odpoczynku i regeneracji na ciele i duszy, dla innych jest to czas wytężonej pracy na roli. Pracy, która pozwala zebrać płody ziemi. Zebrać plon, tak bardzo potrzebny nam wszystkim. Za to wszystko dziękowaliśmy Panu podczas parafialnych dożynek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo – czyn

Proboszcz ks. Paweł Borowski w swojej homilii podkreślał, jak ważna jest rola wspólnoty w naszym życiu i co oznacza tworzyć jedność. W kontekście tych słów warto zastanowić się nad pytaniem: Czy można bardziej pokazać potrzebę działania we wspólnocie niż na przykładzie organizacji święta takiego, jak chociażby dożynki.

Reklama

O wspólnocie, o jedności, można długo i pięknie mówić, jednak wprowadzić te słowa w czyn jest bardzo trudno. Różni ludzie z różnych miejscowości. Różne charaktery, różne temperamenty, różne podejścia do wiary, do drugiego człowieka, ale jeden cel: przygotować piękną uroczystość na chwałę Bogu i na radość dla ludzi. Mogę powiedzieć z czystym sercem, że nam w Gostkowie się to udało, chociaż pracy było bardzo dużo, bo chcieliśmy, żeby wszystko wyszło pięknie i było dopięte na ostatni guzik, żeby każdy, kto po Mszy św. przyjdzie na miejsce imprezy, znalazł coś dla siebie. Jednocząc się, osiągnęliśmy zamierzony rezultat.

Każdy jest ważny

We wspólnocie każdy jest ważny. To praca włożona przez indywidualne osoby daje zamierzony efekt końcowy. Każde z czterech sołectw przygotowało piękne wieńce dożynkowe, które zdobiły świątynie podczas Eucharystii, a potem niesione były w korowodzie. Podczas dożynek mieliśmy możliwość skosztowania pysznych, domowych ciast przygotowanych przez mieszkanki naszej parafii. Do pomocy przy kawiarenkach włączyły się także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora. Były gofry, lody, był chleb ze smalcem, zapiekanki i frytki. Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych pomogli przy rozstawieniu i przygotowaniu namiotów, a potem zapraszali gości na grochówkę oraz pożywne dania z grilla.

Loteria fantowa i licytacje mogły być przygotowane dzięki darom przyniesionym przez mieszkańców oraz dzięki członkom zespołu charytatywnego, który czuwał nad jej przeprowadzeniem. Dzieci mogły poszaleć na dmuchanych placach zabaw. Każdy z obecnych miał możliwość spróbowania swoich sił na strzelnicy Strzelców Józefa Piłsudskiego, w strzelaniu z łuku pod okiem członków ze Stowarzyszenia Fort. Grupa Military Moto z Torunia urządzała przejażdżki swoimi zabytkowymi motocyklami. Coś dla siebie znaleźli nawet miłośnicy muzyki i tańca ludowego. Było sadzenie roślinek, malowanie na szkle, malowanie twarzy czy kolorowe warkoczyki wplatane we włosy. Swój koncert promujący pierwszą płytę dał Narcyzz, a znany i lubiany DJ Wajder zaprosił do wspólnej zabawy tanecznej.

To wszystko dzięki wsparciu i poczuciu pracy dla wspólnoty ze strony władz samorządowych, wielu przedsiębiorców i indywidualnych osób, których nie sposób wymienić tu z imienia i nazwiska, a bez których nie byłoby tak kolorowo, tak wesoło i tak smacznie. Chociaż pracy było dużo i dużo wysiłku kosztowało to, by wszystko spiąć ze sobą, to pokazaliśmy, że czujemy się częścią wspólnoty i że potrafimy się zjednoczyć, by zrobić wspólnie coś dobrego. I to jest piękne.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz z sercem

Niedziela toruńska 16/2026, str. I

[ TEMATY ]

Gostkowo

Agata Pawluk

Rok Eucharystii ma nas przybliżyć do Chrystusa

Rok Eucharystii ma nas przybliżyć do Chrystusa

Rok Eucharystii w diecezji toruńskiej rozpoczęła Msza Krzyżma. Jego patronem jest, obok św. Carla Acutisa, ks. Paweł Prabucki, proboszcz z podtoruńskiego Gostkowa.

Znajduje się on w drugiej grupie polskich męczenników z okresu drugiej wojny światowej, których proces wynoszenia na ołtarze rozpoczął się w 1994 r. W cyklu artykułów chcemy przybliżyć jego postać.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję