Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiecznie młodzi

30. rocznicę powstania przeżywa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. To dobra okazja, aby porozmawiać o tym, co minione i popatrzeć na obchody rocznicowe. Więcej opowiada ks. Kamil Kasztelan, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 36/2023, str. II

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Kamil Kasztelan

Ks. Kamil Kasztelan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Romańczuk: 30 lat to piękny czas. Na pewno wiele pięknych rzeczy się przez te lata wydarzyło za sprawą KSM. Kiedy będzie możliwość powspominania tego, co było?

Ks. Kamil Kasztelan: To już niebawem, bo finał obchodów naszego 30-lecia przewidujemy na 18 listopada. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny, głównej patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W tym dniu w auli Ossolineum we Wrocławiu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zjazdu Diecezjalnego, w czasie którego wręczymy tytuły Przyjaciół Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży. Chcemy obdarzyć tym tytułem osoby, które przez te 30 lat wspierały działalność Stowarzyszenia, są otwarte i gotowe nam pomagać na różnych polach i płaszczyznach. Wśród osób wyróżnionych będą też te, które wspierają nasze Diecezjalne Dni Orłów, organizowane przez nas co miesiąc. W tym gronie są też instytucje, które od wielu lat aktywnie wspierają nasze inicjatywy m.in.: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, czy Gmina Ziębice na czele z panem burmistrzem, którzy praktycznie od samego początku, od drugiej pielgrzymki zawsze są otwarci i życzliwi na to, co robimy w Henrykowie.

Reklama

Ale to nie wszystko, co jest zaplanowane na ten dzień. W czasie tego Zjazdu Diecezjalnego będziemy poznawać historię stowarzyszenia. Przygotowana będzie krótka prezentacja tego, co się przez te 30 lat zdarzyło. Przy tej okazji zarząd diecezjalny postarał się dotrzeć do paru osób, które tworzyły Stowarzyszenie i zebrał ich wspomnienia z początków wrocławskiego KSM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy zakończy się część oficjalna przejdziemy do kościoła Najświętszego Imienia Jezus – Uniwersyteckiego. Tam będzie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Na koniec naszego finału rocznicowego przewidziana jest część rozrywkowa – Bal Młodych. Ma być to radosne świętowanie, które będzie pięknym podsumowaniem tego, co dzieje się w KSM.

Uroczystości rocznicowe odbędą się w listopadzie. A co do tego czasu? Jaką propozycję dla młodych ma KSM?

Przygotowujemy kilka wydarzeń wprowadzających do naszej rocznicy. Ważna dla nas będzie peregrynacja relikwii bł. Karoliny przy głównych parafiach archidiecezji wrocławskiej. Od 1 września przyjmujemy zapisy parafii, które chciałyby przyjąć w swoim kościele relikwie polskiej błogosławionej. Pierwszeństwo mają oczywiście parafie, gdzie funkcjonuje KSM.

Peregrynacja jest dobrą okazją do modlitwy w intencji młodzieży, rozwoju dzieł związanych z obecnością ludzi młodych w parafii, a także za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.

Reklama

Poza tym przygotowujemy konkurs wiedzy religijnej: „Poznaj świętych z KSM”, który wystartuje w połowie września we wszystkich szkołach podstawowych i w niektórych szkołach ponadpodstawowych naszej archidiecezji. Oba te wydarzenia mają na celu przybliżenie KSM młodzieży i osobom, które mogą pomóc w budowaniu oddziałów parafialnych tak aby KSM był widoczny i rozpoznawalny w kręgach kościelnych archidiecezji wrocławskiej.

I to nie wzięło się znikąd, bo widzimy, jak wiele jest osób, które nie wiedzą, jak wygląda struktura czy funkcjonowanie KSM. Gdzieś może miały styczność z KSM, uczestniczyły w naszych wydarzeniach, ale nie poznały bardziej naszego stowarzyszenia. Chcemy to zmienić.

A gdyby ktoś chciał, aby KSM powstał w jego parafii, to co powinien zrobić?

W pierwszej kolejności należy się zgłosić do swojego księdza proboszcza i przedstawić mu taki pomysł, ideę i ustalić z nim szczegóły. Tworzenie i budowanie oddziału przede wszystkim odbywa się przy parafii. Jeżeli te rozmowy się już odbędą, to wtedy wspólnie z księdzem proboszczem wybiera się asystenta parafialnego. I zaczyna się budowanie struktur, które pomogą otworzyć oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Widzę, że jest kładziony nacisk na struktury. Dlaczego jest to takie ważne?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest stowarzyszeniem działającym w pełni legalnie. Stąd też nasze działania związane są z konkretnymi przepisami prawnymi, a KSM jest instytucją posiadającą osobowość prawną i nim podejmie się jakiekolwiek kroki muszą powstać struktury, które zapewniają pewnego rodzaju stabilizację na przyszłość.

Zanim otworzymy oddział, musimy najpierw zebrać ludzi, którzy poznają, czym jest KSM, i będą gotowi, aby ten oddział tworzyć. Z tej grupy należy wtedy wybrać zarząd parafialny, kierownictwo parafialne, które będzie budować dalej KSM. Oczywiście my, jako zarząd diecezjalny, w tym wszystkim pomagamy.

A jak wygląda pomoc zarządu diecezjalnego w budowaniu struktur?

Gdy otrzymamy informację o chęci powstania oddziału w danej parafii ustalamy szczegóły pomocy. Przede wszystkim stawiamy nacisk na budowanie relacji z młodzieżą. Tych możliwości jest wiele. Oczywiście, gdy jest taka wola, możemy przyjechać z zarządem diecezjalnym, aby się spotkać np. z kandydatami do sakramentu bierzmowania. Jako asystent diecezjalny, mogę także przyjechać z konferencją czy z niedzielną homilią. Takie spotkania mogą też pomóc budować struktury. To także okazja, aby młodzież chcąca tworzyć KSM nas poznała, a wtedy łatwiej jest o ich zaangażowanie i uczestnictwo w życiu KSM, naszych Diecezjalnych Dniach Orłów czy innych inicjatywach. Przykładem jest młodzież z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu – Nowym Dworze. Tam powstaje oddział, a młodzież uczestniczyła już w naszych spotkaniach, my odwiedziliśmy ich w parafii, czy ostatnio uczestniczyli w Zjeździe Diecezjalnym w Henrykowie. Zapraszam. Drzwi KSM są otwarte dla wszystkich.

Ks. Kamil Kasztelan asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

2023-08-29 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od szkoły, ale nie od Boga

Niedziela podlaska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

formacja

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

Szczególny czas formacji

Szczególny czas formacji

Poszczególne duszpasterstwa naszej diecezji przygotowały cały szereg wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży w taki sposób, by każdy, kto tylko zechce, znalazł coś dla siebie.

Wychować dziś młodzież. Dać im Boga, Jego doświadczenie przez osobiste spotkanie, odpoczynek, dar wspólnoty oraz na tyle, na ile jesteśmy w stanie, przez formację. To zadania, które wyznaczyli sobie duszpasterze młodzieży na tegoroczny czas odpoczynku od szkoły, ale nie od Boga. Przez: pielgrzymki piesze, rowerowe, wakacje z wartościami, czy te, których rodzice ubezpieczeni się KRUS-ie, przez formację w ramach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie pragniemy przekazywać młodemu pokoleniu wartości ponadczasowe, dobrze spędzić z nimi czas i karmić Słowem, które rodzi wiarę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję