Na wspólne świętowanie 13 sierpnia złożyły się modlitwa ze specjalną oprawą muzyczną i asystą Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych, złożenie wieńców przy pamiątkowej tablicy przed kościołem oraz piknik wojskowy. Wydarzenie honorowym patronatem objęli Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, bp Marek Mendyk, biskup świdnicki oraz minister Ireneusz Zyska.
Zaufać Jezusowi
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Rafał Kozłowski w asyście ks. inf. Kazimierza Jandziszaka i ks. kan. Bogdana Deronia. – Bóg nigdy nie jest obojętny na ludzkie dramaty. Chociaż czasem nam się wydaje, kiedy przeżywamy trudne dni, że Bóg o nas zapomniał. Jednak, jak pokazuje historia zbawienia, Bóg nigdy nie opuścił człowieka w potrzebie – podkreślił w homilii proboszcz z parafii na świdnickim Osiedlu Młodych, wskazując, że naród polski na przestrzeni wieków wielokrotnie doświadczał Bożej ręki, kiedy ważyły się losy Ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Tak było w 1920 r. podczas Bitwy Warszawskiej. Pochylamy się rzeczywiście nad wielką mądrością oręża polskiego i dowódców, którzy mądrze rozegrali tę bitwę. Ale również jako ludzie wiary patrzymy na te wydarzenia od strony nadprzyrodzonej, bowiem jesteśmy głęboko przekonani, że wtedy zadziałał Bóg, wysłuchując modlitwy tysięcy Polaków, którzy prosili o cud – przypomniał kaznodzieja, zachęcając, aby także dziś zaufać Jezusowi, który w najtrudniejszych chwilach naszego życia zawsze poda nam rękę.
Od tradycji po nowoczesność
Po Liturgii służby mundurowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod tablicą przed kościołem. Pamięć poległych w obronie Ojczyzny uczczono chwilą ciszy i salwami honorowymi. Nie zabrało także okolicznościowych przemówień.
Kolejna część wydarzenia obfitowała w atrakcje. Świdniczanie mieli okazję podziwiać występy zespołów ludowych: Janicki, AleBabki czy Zespół Pieśni i Tańca Mokrzeszów, a także zespołów młodzieżowych. Młodsza publiczność z pewnością zapamięta wirtualne przeniesienie się w czasie do wydarzeń z 1920 r. dzięki urządzeniom VR oferowanym przez IPN. Wśród licznych atrakcji pikniku była również możliwość wzięcia udziału w zawodach strzeleckich i skosztowania tradycyjnych potraw. Nie mogło zabraknąć wystawy nowoczesnego sprzętu wojskowego, wojskowej grochówki i innych żołnierskich przysmaków z kuchni polowej. Zainteresowani mogli otrzymać książki o tematyce historycznej.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, podkreślił ważność tego wydarzenia: – Ogromnie się cieszę, że w pikniku wzięło udział tak wielu mieszkańców ziemi świdnickiej, a zwłaszcza rodziny z dziećmi – zauważył. – Dzięki takim inicjatywom Świdnica nie tylko przypomina o ważnych momentach w historii Polski, ale również integruje swoją społeczność w duchu patriotycznym i niepodległościowym.