Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Serce narodu w rytmie Serca Maryi

– Dopóki trwa pielgrzymowanie na Jasną Górę, duch i serce narodu polskiego będzie biło w rytmie Serca Maryi, Ono kształtuje naszą narodową empatię – zauważył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na którą tradycyjnie zmierzają na Jasną Górę tysiące pątników, przypomina, że życie ludzkie ma wymiar wertykalny, że „człowiek jest tym, który idzie po życie wieczne” – podkreślił jasnogórski przeor i zaprosił na świętowanie 15 sierpnia.

Tegoroczna uroczystość, przypadająca w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego (350. rocznica jego śmierci i 420. urodzin), przypomina, że Chrystus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymowanie jest nie tylko wyrazem miłości do Boga i do Kościoła, ale uczy również odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy – zaznaczył o. Pacholski. Zwrócił uwagę, że choć Maryja z Jasnej Góry nie nosi tytułu Bolesna, to ze względu na naszą historię, historię tego miejsca, często jest kojarzona z dziedzictwem Maryi cierpiącej. – Przez te symboliczne rysy na twarzy Maryi, przez historię naszej Ojczyzny to Matka spod krzyża Chrystusa, która rozumie cierpienie, ból i stratę. Ona jest niezwykle wrażliwa na ludzką biedę, troszczy się o każdego, kto się do Niej zwraca. Pątnicy mają to przekonanie, że idą do Matki, do kogoś, kto zna ich życie i wychodzi im naprzeciw. To też jest specyfika tego pielgrzymowania na Jasną Górę – zauważył przeor Jasnej Góry. Jego zdaniem, choć dzisiaj borykamy się z wieloma problemami, patrzymy z bólem na cierpienia naszych braci Ukraińców, na cierpienia różnych nacji, to może jest nam łatwiej się odnaleźć w trudnej rzeczywistości dzięki „maryjnej szkole empatii”. – Myślę, że mamy swego rodzaju narodową empatię. Było ją szczególnie widać, gdy przyjmowaliśmy Ukraińców po wybuchu wojny w ich kraju. I niewątpliwie jest to coś, co wypływa z tej naszej maryjnej religijności, wrażliwości na sytuację drugiego człowieka. Dlatego myślę, że dopóki trwa pielgrzymowanie na Jasną Górę, ten duch, serce narodu polskiego będzie biło w rytmie Serca Maryi – zaznaczył o. Pacholski. Dodał, wskazując na zdanie św. Jana Pawła II, że Jasna Góra jest nie tylko miejscem duchowej przemiany człowieka, ale też źródłem wielkiej duchowej mocy i „dlatego ludzie tutaj przychodzą”.

Pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt

Dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to na Jasnej Górze pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt. Przybywają duże diecezjalne pielgrzymki (ponad 40), a w nich kilkadziesiąt tysięcy pątników. Jak podkreślają pątnicy, pielgrzymka to przede wszystkim „zastrzyk wzmacniający wiarę”, doświadczenie wspólnoty i polskiej gościnności na szlaku. W laicyzujących się społeczeństwach pielgrzymki na Jasną Górę wciąż pozostają wymownym świadectwem przywiązania do Chrystusa i Jego Kościoła. Ich tradycja sięga początków istnienia częstochowskiego klasztoru, a pieszych pątników nie zatrzymały zabory, wojny, reżim komunistyczny ani pandemia COVID-19.

Jasnogórski flesz

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia:

8.00 – Msza św. z udziałem pątników Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (szczyt);

10.00 – modlitwa za Ojczyznę, o. Augustyn Kordecki (1603-73) – bohaterski obrońca Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego (szczyt);

11.00 – Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (szczyt);

18.30 – procesja eucharystyczna (bazylika);

19.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (bazylika);

2023-08-08 12:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję