Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszyli na ŚDM

Jesteśmy pełni ekscytacji, wyjeżdżamy na wielkie wydarzenie ogólnoświatowe, spotkanie młodych z bardzo wielu krajów. Jesteśmy ciekawi czasu spędzonego w diecezji, która będzie nas gościła – powiedziała Karolina, jedna z uczestniczek wyjazdu.

Niedziela sandomierska 32/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Lis

Pamiątkowe zdjęcie tuż przed wyjazdem

Pamiątkowe zdjęcie tuż przed wyjazdem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czterdziestoosobowa grupa młodych z dwóch dekanatów: janowskiego i modliborzyckiego wyruszyła na Światowe Dni Młodzieży. Najpierw czas spędzą w gościnnej diecezji Braga, a potem spotkają się z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata w Lizbonie.

Emocje

Wyjazd młodych wraz z duszpasterzami: ks. Tomaszem Kopciem i ks. Łukaszem Kołodziejem poprzedziła Msza św. w janowskim sanktuarium. Mszy św. o godz. 22 przewodniczył ks. Tomasz Kopeć wraz z nim Eucharystię koncelebrowali kapłani z parafii, z których wyjeżdżała młodzież. Po Mszy św. odbyło się posłanie wraz z błogosławieństwem i modlitwą o szczęśliwą podróż. Potem były rodzinne pożegnania i wyjazd na lotnisko do Warszawy. – Jesteśmy pełni ekscytacji, wyjeżdżamy na wielkie wydarzenie ogólnoświatowe, spotkanie młodych z bardzo wielu krajów. Przygotowaliśmy naszym gospodarzom kilka niespodzianek i pamiątki z Polski. No i spotkanie z papieżem i młodymi z całego świata. Myślę, że będzie to bardzo niezwykły i piękny czas – podkreślała Karolina. – Chyba każdy z nas miał problem ze spakowaniem walizki. Wracamy dopiero 11 sierpnia więc trzeba było zabrać wiele rzeczy. Myślę, że będzie to dla nas czas wzajemnego poznania jako grupy, ale i czas świadectwa, które chcemy dać wobec młodych z Portugalii i całego świata, jak wiele wiary i zawierzenia Maryi jest w nas młodych Polakach – dodała.

Świadectwo wiary

– ŚDM składają się z dwóch części, najpierw odbywają się dni w diecezjach, które spędzimy w diecezji Braga w parafii Ribeirao. Tutaj zaplanowano wspólne spotkania, dzień poświęcony osobom starszym i chorym. Poznamy kulturę i zabytki tej części Portugalii. Druga część to obchody centralne ŚDM, są to spotkania młodych z papieżem, które codziennie mają inny charakter, a ich zwieńczeniem jest Msza św. Posłania poprzedzona całonocnym czuwaniem. Po zakończeniu ŚDM zostajemy jeszcze kilka dni w Portugalii odwiedzając wiele historycznych i sakralnych miejsc, jak chociażby Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Mamy nadzieję, że ten czas będzie okazją do pogłębienia wiary dla naszych młodych – podkreślił ks. Tomasz Kopeć. Głównym celem ŚDM jest modlitwa młodych z Ojcem Świętym, wspólnota i integracja młodych. Jest to wspólne świadectwo wiary, które jest udziałem młodych pokazujących, jak wygląda Żywy Kościół. Dlatego młodzi ruszający do Portugalii zapewnili o modlitwie w intencji diecezji, parafii, bliskich i w intencji nowych powołań. Młodzi powrócą 11 sierpnia, już teraz czekamy na ich relację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-08-01 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łodzianie na ŚDM

Niedziela łódzka 34/2023, str. III

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum parafii

Przedstawiciele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie

Przedstawiciele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie

Jak kochasz, podejmiesz każdy trud, żeby przebić się do tego, co jest skarbem, co jest perłą – powiedział do młodych kardynał nominat Grzegorz Ryś.

Do Lizbony na 37. Światowe Dni Młodzieży wyjechało wielu przedstawicieli archidiecezji łódzkiej. Młodzież wraz z duszpasterzami poznawała tamtejszą kulturę, budowała wspólnotę z ludźmi z całego świata i uczestniczyła w modlitwach, katechezach, koncertach czy spektaklach, a wszystko to, aby uwielbić Boga i zaświadczyć o żywym Kościele. Wśród urozmaiconego programu nie zabrakło momentów na spotkanie z łódzkimi pasterzami: kard. Grzegorzem Rysiem oraz bp. Markiem Marczakiem. Podczas Mszy św. na lizbońskim stadionie kard. Ryś skierował homilię do polskiej młodzieży, w której odniósł się do Ewangelii o skarbie i perle, podkreślając, aby każdy pozwolił słowu przeczytać swoje życie, tak jak kiedyś zrobił św. Mateusz. – Szukający Jezus, poznający Jezus zobaczył w celniku dar Boga. Zobaczył w nim skarb, zobaczył w nim perłę i był gotów oddać za niego wszystko. To Jezus jest tym człowiekiem, który znalazł i znajduje skarb w ziemi. To Jezus jest tym kupcem, który poszukuje najpiękniejszej perły i to Jezus jest gotów zapłacić za to wszystko, nie srebrem, nie złotem, tylko swoją drogocenną krwią – powiedział metropolita łódzki.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję