SPOTKANIE
Szkaplerzne święto
„W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością” – słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktor Kościoła i patronki misji, były tematem jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkanie odbyło się 22 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa, a przewodniczył mu przełożony generalny zakonu o. Miguel Márquez Calle. W Czernej zgromadziło się kilka tysięcy najbardziej gorliwych czcicieli szkaplerza. Ta praktyka pobożnościowa i związana z nią duchowość, której fundamentem jest naśladowanie Matki Bożej i oddanie się Jej w opiekę, mają długą tradycję. Szkaplerz jest nieustannie jedną z cenniejszych praktyk w duchowym skarbcu Kościoła. Związany z nim przywilej – zapewnienie Matki Bożej, że nosząca go osoba nie zostanie oderwana ostatecznie od Pana Boga – nabiera szczególnego znaczenia dziś, gdy sztormy laicyzacji, które właśnie prą w tym kierunku, stają się realnym zagrożeniem dla naszego życia wiary.
POMNIK
Usunęli, żeby naprawić
Reklama
Hiszpańscy katolicy, w tym organizacja prawników chrześcijańskich Abogados Cristianos, domagają się od władz wspólnoty autonomicznej Galicji na północnym zachodzie Hiszpanii przywrócenia pomnika św. Jana Pawła II na Monte do Gozo, który postawiono tam przed laty, aby upamiętnić wizytę papieża w 1989 r. w Santiago de Compostela. Ponad 2 lata temu decyzją władz pomnik zdemontowano; wytłumaczono, że musi zostać poddany renowacji. Mija już prawie 1000 dni i pomnik nadal nie wraca na swoje miejsce, co rodzi podejrzenia, że mogło chodzić o coś zupełnie innego, czyli o jego trwałe usunięcie, tym bardziej że w międzyczasie pojawiła się narracja, iż teren, na którym stał pomnik, powinien być terenem zielonym. Sytuacja rzeczywiście jest niejasna, a przez to niepokojąca, bo może sugerować, że celem jest stworzenie czarnej legendy o św. Janie Pawle II, tak samo jako kiedyś udało się oczernić Piusa XII i wypaczyć w opinii publicznej jego postawę w czasie II wojny światowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ZMIANY
Nowy szef
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Dotychczas był dyrektorem biura ds. komunikacji zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. W latach 2015-20 pełnił funkcję rzecznika KEP. W Radiu Watykańskim zastąpił o. Krzysztofa Ołdakowskiego, jezuitę, który został mianowany proboszczem w Łodzi.
„Praca w Radiu Watykańskim i w portalu Vatican News to nowe wyzwanie i kolejna odpowiedzialność na mojej drodze duszpastersko-medialnej” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. To, oczywiście, stanowisko prestiżowe i serdecznie gratulujemy, mając również powód do chluby, bo ks. Rytel-Andrianik we współpracy z Niedzielą kształcił, przynajmniej częściowo, dziennikarskie rzemiosło, a w latach 2013-15 był zastępcą redaktora naczelnego naszego tygodnika ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Oczywistym jest również, że przyjaciela Niedzieli czeka – mamy nadzieję, że możemy tak stwierdzić – ciężka praca i duża odpowiedzialność. Księże Pawle, w miarę naszych możliwości deklarujemy pomoc.
DIALOG
Misja trwa
Reklama
Kardynał Matteo Maria Zuppi, prowadzący w imieniu papieża Franciszka misję w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, spotkał się 18 lipca z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu w Waszyngtonie. „Prezydent Biden podzielił się swoimi życzeniami dotyczącymi dalszej posługi papieża Franciszka i jego globalnego przywództwa oraz z zadowoleniem przyjął niedawną nominację arcybiskupa USA na kardynała (nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów abp Robert Francis Prevost, augustianin). Omówiono również wysiłki Stolicy Apostolskiej na rzecz zapewnienia pomocy humanitarnej w celu zaradzenia rozpowszechnionemu cierpieniu spowodowanemu nieustającą agresją Rosji na Ukrainie, a także poparcie Watykanu dla powrotu przymusowo deportowanych ukraińskich dzieci” – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez Biały Dom. Kardynał Zuppi przekazał amerykańskiemu prezydentowi list od Ojca Świętego, podkreślający jego smutek z powodu cierpień spowodowanych wojną. O tym z kolei mówi komunikat Stolicy Apostolskiej. Więcej niż oficjalny komunikat mówi jednak fakt, że rozmowa była długa. Trwała ponad godzinę, co sugeruje, że watykańska misja jest sprawą poważną i jest traktowana poważnie, choć na razie jej efekty są mało widoczne. Dowodzi to, że mimo niesprzyjających okoliczności i braku woli dialogu watykańscy dyplomaci na różnych poziomach i szczeblach pracują wytrwale, aby na tyle, na ile się da, zmniejszyć cierpienia, które dotykają niewinnych, prawdziwe ofiary tej wojny. Czy po Kijowie, Moskwie i Waszyngtonie watykańskiej dyplomacji uda się zaaranżować rozmowy w Pekinie?
WIĘCEJ STUDENTÓW
KUL nadal marką
7,5 tys. osób kandydowało w tym roku na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce na danym kierunku, w czołówce znalazły się: psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 kandydata/miejsce, italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65, kryminologia – 5,36, pielęgniarstwo – 5,10, zarządzanie – 3,88, filologia angielska – 3,41, prawo – 2,96, psychologia (spec. biznesu) – 2,84, sinologia – 2,67, dziennikarstwo – 2,48, ekonomia – 2,47, stosunki międzynarodowe – 2,53, informatyka – 2,33, biotechnologia – 2,17, położnictwo – 2,1. Wszystkie kierunki pobił jednak nowo otwarty kierunek lekarski – papiery złożyło nań 1,5 tys. kandydatów, z których na studia zostanie przyjętych sześćdziesięcioro, bo tylko tyle jest miejsc. Władze lubelskiej uczelni cieszy, że w porównaniu z 2022 r. kandydatów jest o 2,5 tys. więcej. Świadczy to o tym, że lubelska uczelnia jest nieustannie marką wśród akademickich ośrodków w kraju.
ITALIA
Niepokojące dane
Włochy są już w istocie postchrześcijańskie – napisano w mediolańskim miesięczniku katolickim Il Timone. Powołano się na rodzime badania, z których wynika m.in., że ponad 37% mieszkańców tego kraju uważa się za niewierzących. Komentując ujawnione dane, inny włoski tytuł – dziennik Il Giornale ubolewa: „nie wystarczy obecność Watykanu [na ziemi włoskiej] i fakt, iż kraj nasz uchodzi powszechnie za kolebkę chrześcijaństwa”. Włosi coraz rzadziej chodzą do kościoła, coraz rzadziej się modlą i gubią chrześcijańską tożsamość, nie znając i nie rozumiejąc podstawowych prawd, które ją kształtują. Podstawowym problemem Włochów, ale i mieszkańców dużej części innych krajów Europy – starego świata chrześcijańskiego – jest to, że wiara i życie są jak dwie równoległe, tzn. nigdy niestykające się proste. W ewangelizacji chodzi zaś o to, by doprowadzić do ich przecięcia.
BADANIE
Pragnienia i rzeczywistość
Dwoje dzieci to dla blisko połowy Polaków od 18. do 40. roku życia wymarzona liczba potomstwa, natomiast troje – dla 18%. Z kolei 8% badanych nie chce mieć dzieci w ogóle. Dlaczego? Najczęściej z przyczyn osobistych, w tym z tego powodu, że nie lubi dzieci. W gronie osób, które w ogóle nie chcą mieć potomstwa, jest więcej kobiet niż mężczyzn. Tak wynika z badań CBOS pt. „Bariery zamierzeń prokreacyjnych”. Tyle deklaracje. A gdy zejdziemy na ziemię? 57% badanych do 40. roku życia nie ma dzieci w ogóle. 19% ma ich dwójkę, 17% – jedno, a 6% – troje i więcej. Pragnienia i rzeczywistość to dwa równoległe i sporo oddalone od siebie światy. Tak demograficznej bomby nie da się rozbroić.