Reklama

Niedziela Sandomierska

Koniec zawirowań

Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron– mówi o. Puchała. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu podpisali umowę z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Niedziela sandomierska 30/2023, str. V

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Archiwum klasztoru

Po wielu latach zespół klasztorny będzie wreszcie całością

Po wielu latach zespół klasztorny będzie wreszcie całością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki umowie z 30 maja 2023 r. nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu (zachodnie skrzydło klasztoru oraz tzw. szpitalik) przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Projekt

Cały proces mógł zostać zrealizowany dzięki decyzji Rady Ministrów z 18 stycznia 2022 r., na mocy której nieruchomości, o które od lat zabiegali oblaci, zostały wyłączone z granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem z granicy ŚPN wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha znajdujące się na szczycie Łyśca. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazywano, że wyłączenie działek zlokalizowanych w otoczeniu klasztoru wynika z wieloletnich antropogenicznych wpływów związanych z zurbanizowaniem tych działek. W związku z tym, wyłączenie tego terenu z Parku nie zmieni rzeczywistego stanu ich ochrony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobne stanowisko podtrzymywał dyrektor ŚPN Jan Reklewski. Zmiana granic parku narodowego spowodowała, że ŚPN stracił użytkowanie wieczyste terenów na szczycie Łyśca, a nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Punkt zwrotny

Reklama

Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała oblat podkreślił, że to historyczny moment dla dotychczasowej współpracy, między ŚPN, a domem zakonnym na Świętym Krzyżu, gdyż misjonarze oblaci zabiegali o ten moment od dłuższego czasu.

– Udało się to wszystko po trudnych negocjacjach. Najpierw przez dwa lata z Ministerstwem Środowiska, premierem i całym rządem RP do momentu ukazania się rozporządzenia Rady Ministrów na początku 2022 r. w sprawie uporządkowania terenu na Świętym Krzyżu. To otworzyło nam drogę do ubiegania się o trzy działki na szczycie Łyśca, na których znajduje się tzw. szpitalik i skrzydło zachodnie pobenedyktyńskiego klasztoru należące do Skarbu Państwa. Złożyliśmy wniosek do Starostwa Kieleckiego z chęcią nabycia tych działek w celu integracji i rewitalizacji całego klasztoru dla potrzeb turystów i pielgrzymów świętokrzyskiego sanktuarium. Ale jeszcze przez rok musieliśmy twardo pertraktować i negocjować z zarządem starostwa, by wreszcie 30 maja br. podpisać umowę na 50-letnie użytkowanie tych działek w trybie płatnym i bezprzetargowym – tłumaczy o. Marian. Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu dodał, że bez zgody ŚPN nie byłoby możliwości podpisania umowy. – Stąd nasze serdeczne podziękowanie za zrozumienie całej sytuacji, za bardzo dobrą współpracę od momentu objęcia urzędu przez dyrektora. Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron. Mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę dla tego niezwykłego miejsca – mówił o. Puchała.

Dyrektor ŚPN wyraził wdzięczność za dobrą współpracę z misjonarzami oblatami. Nakreślił plany budowy nowoczesnego centrum przyrodniczego w Nowej Słupi, który pozwoli na przeniesienie działalności przyrodniczej do nowej lokalizacji. Umiejscowienie Muzeum Przyrodniczego w części klasztoru od lat rodziło wiele problemów funkcjonalnych oraz komplikacji w utrzymaniu. Obiekt odbiegał też od możliwości zorganizowania wystawy w nowoczesnej i przystępnej dla zwiedzających formie. – To będzie dla dobra nas wszystkich, dla unormowania ruchu turystycznego i pielgrzymkowego na Świętym Krzyżu. Dla dobra przyrody, tradycji, kultury i edukacji – mówił dr Jan Reklewski, dyrektor ŚPN.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: duże zainteresowanie odpustem Podwyższenia Krzyża Świętego

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

swietykrzyz.pl

Dużym zainteresowaniem wśród pielgrzymów i turystów całej Polski cieszy wielodniowy Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego, który rozpoczął się 13 września na Świętym Krzyżu. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który w homilii mówił o sile i znaczeniu symbolu wiary, jakim jest krzyż.

Uroczystości odpustowe rozpoczęła procesją z bazyliki świętokrzyskiej do ołtarza polowego na błoniach. Eucharystii odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Nie da się zrozumieć dziejów narodu, nie da się budować jego przyszłości i teraźniejszości bez Chrystusa, jego Ewangelii i jego krzyża – wskazywał arcybiskup.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję