Reklama

Niedziela Lubelska

Siła młodości

Ruch Światło-Życie rozwija się od 50 lat i nie starzeje się, bo ciągle są młodzi, którzy chcą iść oazową drogą – powiedział ks. Jerzy Krawczyk.

Niedziela lubelska 30/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Paweł Wysok

Oazowy dzień wspólnoty

Oazowy dzień wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie wakacyjnych rekolekcji oazowych ponad 200 osób zgromadziło się w Pliszczynie na dniu wspólnoty. Uczestnicy oaz w Lublinie, Dierzkowicach, Sawinie, Siostrzytowie i Polichnie wspólnie modlili się i dzielili radością wiary. Gośćmi spotkania byli m.in. prorektor ds. kształcenia KUL prof. Ewa Trzaskowska, minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek oraz bp Adam Bab. – W roku formacyjnym rekolekcje to wisienka na torcie – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji lubelskiej. – To wielka radość, że ruch zapoczątkowany przez ks. Franciszka Blachnickiego rozwija się, a my obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą drogą formacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku w wakacyjnych rekolekcjach organizowanych w dwóch terminach i kilku turnusach bierze udział niemal 500 młodych osób – podkreśla.

Reklama

Monika Budzyńska, 21-letnia fryzjerka, z Ruchem Światło-Życie związana jest od 2018 r. Po formacji w oazowych wspólnotach parafialnych i wakacyjnych pierwszy raz podjęła się posługi animatora. – Będąc uczestnikiem nie sądziłam, że praca animatora jest tak ciężka i odpowiedzialna, ale piękna. Służba wobec młodszych, którzy wchodzą na drogę przyjaźni z Jezusem i dopiero poznają Kościół, daje mi wiele radości. W młodych, którzy otwierają serca na ewangeliczne wartości, jest nadzieja na przyszłość – mówi z przekonaniem. 17-letnia Julia, uczestniczka rekolekcji, i podkreśla, że w oazowej wspólnocie doświadcza Bożej miłości i ludzkiej przyjaźni, czuje wewnętrzny przymus dzielenia się radością wiary z rówieśnikami. – Oaza jest tym miejscem, w którym poznaję młodzież, która żyje tymi samymi wartościami co ja. W świecie naznaczonym brakiem akceptacji i wielką samotnością młodych ludzi, wspólnota daje siłę, której gwarantem jest Chrystus – mówi licealistka z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieląc się doświadczeniem oazowej przeszłości min. Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na gigantyczną pracę edukacyjną i wychowawczą, jaka dokonuje się we wspólnotach. – Udział w rekolekcjach Ruchu Światło-Życie daje więcej, niż tygodnie nauki w szkole. Można mieć ogromną wiedzę, można znać kilka języków obcych, można zwiedzić cały świat, ale na nic się to nie przyda, jak się nie ma mądrości, która jest sposobem właściwego wykorzystania zdolności i wiedzy, ale przede wszystkim wzrastania w wartościach. Wymagajcie od siebie, a wtedy osiągniecie najważniejszy cel w życiu, jakim jest zbawienie – zaapelował.

Do życia w Bożej miłości i dawania świadectwa wiary zachęcał uczestników bp Adam Bab. – Wpatrujcie się w Jezusa; kierujcie się miłością, która czyni wasze życie szlachetnym i pięknym. Jeśli w sercach będziecie mieć wiarę i mocną więź z Panem Bogiem, będziecie jak św. Piotr chodzić po wodzie. W was ukryta jest moc zaniesienia Bożego pokoju i radości wiary do środowisk codziennego życia – powiedział do młodych ksiądz biskup.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce rusza kurs

Tylko przekonany może przekonać nieprzekonanego – tak uważa ks. Jan Kruczyński, który prowadzi Centrum Nowej Ewangelizacji w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Już niebawem przyjedzie do Legnicy.

Pochodzący z Żywca ks. Jan przez wiele lat był związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Seminarium Duchowne i został wyświęcony na kapłana. Jako ksiądz związał się z ruchem Światło-Życie i stał się bliskim współpracownikiem ks. Franciszka Blachnickiego. Zaangażował się następnie w życie wspólnoty Jana Chrzciciela we Włoszech, posługiwał na Słowacji i w Niemczech, a nawet w RPA. Obecnie stoi na czele Centrum Nowej Ewangelizacji, która przygotowuje ludzi do głoszenia Ewangelii, również przy pomocy najlepszych narzędzi, jakimi dysponuje Kościół, organizując m.in. kursy ewangelizacyjne dla duchownych i świeckich, podczas których ks. Jan dzieli się zdobytymi przez lata wiedzą doświadczeniami i przeżyciami.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję