Reklama

Niedziela Małopolska

Otwartość i jedność

W dziewięć dni pokonali pieszo 275 km. Pątnicy węgierscy, słowaccy i polscy w sobotę 15 lipca dotarli do krakowskich Łagiewnik!

Niedziela małopolska 30/2023, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

MFS/ Niedziela

Po modlitwie w sanktuarium bł. Anieli Salawy i śniadaniu, za które podziękowali, śpiewając w trzech językach, pątnicy ruszyli w stronę Krakowa

Po modlitwie w sanktuarium bł. Anieli Salawy i śniadaniu, za które podziękowali, 
śpiewając w trzech językach, pątnicy ruszyli w stronę Krakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poraz jedenasty odbyła się Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Węgier (z Hidasnemeti), przez Słowację do Jezusa Miłosiernego w łagiewnickim sanktuarium. – Temat jest zawsze ten sam, to Boże Miłosierdzie – informuje w rozmowie z Niedzielą, organizator pielgrzymki, ks. Stanisław Starostka, salwatorianin. Zaznacza, że pielgrzymowanie wypełnione było modlitwą i konferencjami: – Rozważaliśmy uczynki miłosierne względem duszy i ciała, poznawaliśmy i analizowaliśmy fragmenty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Każdy dzień rozpoczynał się modlitwą. Pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, a wieczorem – w Apelu Jasnogórskim.

Salwatorianin przypomina, że normalnie w pielgrzymce brało udział ok. 80-100 osób. – Pierwszy raz po pandemii, w zeszłym roku szło tylko 40 pątników, w tegorocznej pielgrzymce uczestniczy ok. 75 osób, najstarszy brat ma 77, a najmłodszy – 10 lat – informuje ks. Starostka i zaznacza, że z grupą idzie także ks. Jacek Chrząściel, salwatorianin pracujący na Słowacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród pątników spotkałam również przewodnika pielgrzymkowego, ks. Andrzeja Dębskiego, pallotyna pielgrzymującego od lat z Suwałk do Wilna oraz z Warszawy na Jasną Górę. Na pątniczy szlak z Węgier do Łagiewnik ks. Dębski wybrał się po raz pierwszy. – Pielgrzymów idących do Łagiewnik wyróżnia otwartość na Pana Boga – podkreśla pallotyn i dodaje: – Cenna jest na tej pielgrzymce zasada jedności. Łączy nas wiara w Jezusa Chrystusa, ale równocześnie chcemy szukać tego, co łączy narody, które reprezentujemy.

Pątników spotkałam w Sieprawiu, gdzie nawiedzili sanktuarium bł. Anieli Salawy, a potem zostali zaproszeni na śniadanie, które na plebanii przygotowali przedstawiciele parafii. – To już tradycja, że na początku lipca podejmujemy tu pielgrzymów – podkreśla Aleksander Suder. Dodaje, że najpierw jest to pielgrzymka idąca na Jasną Górę z Trzemeśni, a potem grupa z Węgier. I przekonuje: – Trzeba się dzielić z drugim, a w przypadku pielgrzymów należy wspierać ich odwagę i wielki trud, na który się decydują.

Z kolei wikariusz, ks. Dominik Kowynia zauważa, że postawa parafian zasługuje na uznanie: – Zmęczeni drogą pielgrzymi potrzebują doświadczyć miłosierdzia, do którego centrum zmierzają. A podejmujące ich osoby mają sposobność, żeby świadczyć to miłosierdzie. To najlepsza okazja, by okazywać je w praktyce, w czynach. W tym wypadku właśnie w przygotowanym śniadaniu, w tych wszystkich darach, w pracy parafian i w życzliwości okazanej pielgrzymom.

Po południu pątnicy dotarli do Łagiewnik na Godzinę Miłosierdzia, po czym zgromadzili się na Eucharystii w kaplicy św. Faustyny. Na: www.pielgrzymka.org więcej o ich pielgrzymowaniu.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do hejnickiej Matki

Niedziela legnicka 22/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Artur Grabowski

Pątnicy z Lubomierza

Pątnicy z Lubomierza

1 maja dla grupy parafian z Lubomierza upłynął pod znakiem zawierzenia Matce Bożej i I Pieszej Lubomierskiej Pielgrzymki do Madonny z Hejnicach (Czechy), szlakiem uświęconym modlitwą od stuleci.

Tym razem pątnikom towarzyszyła szczególna intencja: ufna prośba o zdrowie Patryka Darola, chorego na raka ucznia klasy 5b Szkoły Podstawowej w Lubomierzu.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję