To kolejny areopag nowej ewangelizacji w diecezji ełckiej. To miejsce spotkania się kultur obu narodów, miejsce zagłębiania się w nie, miejsce pielgrzymowania – zaznaczył Jerzy Mazur, biskup ełcki, podczas Mszy św. sprawowanej 12 maja w sejneńskiej bazylice. Po Eucharystii nastąpiło otwarcie i poświęcenie muzeum. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni polscy i litewscy oraz konsul Litwy w RP.
– To wielki zaszczyt i honor, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę stworzenia w Polsce pierwszego muzeum poświęconego Kresom. Kresy to ogromna część polskiej historii, będąca nauką o wyborach, współistnieniu różnych kultur czy religii, ale także o heroicznych czynach i rozwoju Polski – podkreślił prof. Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że remont zabytkowego klasztoru, w którym powstało Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, był wielkim zamierzeniem, które udało się zrealizować niezwykle szybko.
Remont siedziby muzeum – zabytkowego klasztoru podominikańskiego – był możliwy dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Powstały cztery wystawy stałe oparte na materiałach multimedialnych, które tworzą cykl Muzeum Kresów Wschodnich: „Historia Kresów Wschodnich”, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, „Ludzie Kresów Wschodnich” oraz „Mitologia Kresów Wschodnich”.
Oprac. za www.gov.pl oraz www.diecezjaelk.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu