Reklama

Niedziela Świdnicka

Na Górze Iglicznej

W ramach siódmego miesiąca nowenny przed świętowaniem 40. rocznicy koronacji Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości 29 kwietnia sanktuarium na Górze Iglicznej wypełniło się pielgrzymami z 12 dekanatów diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 20/2023, str. VI

[ TEMATY ]

góra Igliczna

Ks. Grzegorz Umiński

Msza święta pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Msza święta pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pielgrzymce uczestniczyli wierni z dekanatów: Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Nowa Ruda-Słupiec, Piława Górna, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie Północ i Południe. Na program pielgrzymki złożyły się: konferencja ks. Aleksandra Radeckiego z Wrocławia, historia sanktuarium i cudownej figurki Matki Bożej opowiedziana przez nowo ustanowionego kustosza ks. Wojciecha Iwanickiego, maryjne nabożeństwo oraz Eucharystia pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca. Nie zabrakło czasu na podziwianie pięknych widoków ze szczytu Góry Iglicznej oraz smacznego poczęstunku przygotowanego przez gospodarza miejsca.

Znak rozpoznawczy

– Radość to jeden z owoców darów Ducha Świętego. Jest niewątpliwie pragnieniem każdego człowieka. Cóż z tego, kiedy okazuje się, że jest to owoc wyjątkowo rzadki, a wydaje się nawet, że niektórym niedostępny – powiedział ks. Radecki, wskazując, że przyczyną braku radości jest egoizm i egocentryzm. – Radości nie zrodzi grzech czy zło – zaznaczył. Następnie duchowny, za papieżem św. Pawłem VI, określił płaszczyzny radości, do których zaliczył: życie zgodne z przyrodą, spotykanie się z innymi ludźmi – doświadczenie wspólnoty, poznawanie Boga i miłowanie Go, jako najwyższego Dobra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Więcej prawych sumień

Podczas Mszy świętej wieńczącej pielgrzymkowe spotkanie biskup senior w wygłoszonej homilii skupił się przede wszystkim nad przesłaniem słowa Bożego. – Święty Jan przypomina nam, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, a ci, którzy twierdzą, że nie mają grzechów, są po prostu kłamcami, oszukują samych siebie. Są tacy, którzy twierdzą, że nie mają grzechów. Co więcej – innym wmawiają, że poczucie świadomości grzechu jest chorobą psychiczną. To zakrywanie prawdy o grzechu jest bardzo niebezpieczne – przypominał hierarcha, zaznaczając, że przyznanie się do grzechu jest zawsze jednym z pierwszych warunków prawdziwego nawrócenia. Następnie zwrócił uwagę, że człowiek sam popełnia grzechy, ale sam nie może swoich grzechów zniszczyć. – Bóg zarezerwował sobie odpuszczanie grzechów człowiekowi. Biedni ci ludzie, którzy nie mają odwagi stanąć z grzechami przed Bogiem – ubolewał.

Biskup Ignacy Dec swój smutek wyraził także w stwierdzeniu, że dzisiejsza Europa jakby znudziła się chrześcijaństwem. – Trzeba nawet powiedzieć, że gardzi chrześcijaństwem, chce uczynić swój kontynent ateistyczny, albo oddać go islamowi. Tak to przynajmniej widać po niektórych politykach, dyrygentach i projektodawcach przyszłości Europy. Święty Jan Paweł II tak często podkreślał, że Europa powinna wrócić do swoich chrześcijańskich korzeni, że ta Europa mniej potrzebuje ekonomistów, a bardziej ludzi o prawych sumieniach. Europa może się tylko skutecznie jednoczyć na bazie wartości duchowych, a nie jedynie ekonomicznych. Sama wspólnota gospodarcza nie może zapewnić Europie pomyślności – przestrzegał hierarcha, podkreślając, że prawdziwą jedność Europie może nadać chrześcijaństwo.

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilkanów. Pół tony pierogów z Rzeszowa jako wsparcie dla powodzian

[ TEMATY ]

Rzeszów

góra Igliczna

ks. Wojciech Iwanicki

powódź w Polsce (2024)

wilkanów

fundacja pro spe

Iwona Tys

Archiwum prywatne

Pierogi z Rzeszowa (Pierożarnia Rzeszowska)

Pierogi z Rzeszowa (Pierożarnia Rzeszowska)

Już jutro w czwartek 19 września mieszkańcy wsi Wilkanów w Kotlinie Kłodzkiej oraz okolicznych miejscowości dotkniętych ostatnimi powodziami będą mieli okazję skosztować wyjątkowego daru z serca Rzeszowa.

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej ks. Wojciech Iwanicki, ogłosił na mediach społecznościowych, że pół tony pierogów przyjedzie z Pierożarni Rzeszowskiej, by wesprzeć lokalną społeczność.
CZYTAJ DALEJ

Pół miasta na spotkaniu z Leonem XIV

2026-06-21 10:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Podczas sobotniej wizyty duszpasterskiej Leona XIV w Pawii i Sant’Angelo Lodigiano na spotkania z Papieżem przybyło łącznie około 15 tys. osób – wynika z informacji podanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Najwięcej – ok. 5 tys. osób – witało Ojca Świętego na ulicach tej drugiej miejscowości.

Leon XIV w sobotnie popołudnie udał się z wizytą duszpasterską do ok. 70-tysięcznej Pawii i 12-tys. Sant’Angelo Lodigiano. Podstawowym celem podróży było nawiedzenie w tej pierwszej miejscowości grobu duchowego ojca Papieża – św. Augustyna. Z kolei w Sant Angelo Lodigiano Papież nawiedził relikwie św. Franciszki Cabrini, pierwszej świętej amerykańskiej, opiekunki migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek stanął u bram parafii na Sołtysowicach

2026-06-21 22:00

Marcin Cyfert

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Marmurowy pomnik św. Franciszka z Asyżu stanął przy skrzyżowaniu ulic Herbsta i Sołtysowickiej we Wrocławiu. Podczas uroczystości jego poświęcenia bp Jacek Kiciński podkreślał, że przesłanie Biedaczyny z Asyżu – oparte na prostocie, pokoju i miłości – pozostaje aktualne także dziś.

Jak mówi o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego, pomnik stoi u bram parafii, a św. Franciszek błogosławi wszystkim, którzy wjeżdżają na jej teren.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję