Reklama

Niedziela Podlaska

Od roku pomagamy

24 lutego 2022 r. wybuchła wojna, tak tragiczna w skutkach dla narodu ukraińskiego. Choć wielu ekspertów wojskowych ostrzegało, że może to nastąpić, to zdecydowana wiekszość społeczeństw Europy i całego świata wątpiła, że może do tego dojść.

Niedziela podlaska 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Wielkanocne spotkanie z Ukraińcami w Drohiczynie

Wielkanocne spotkanie z Ukraińcami w Drohiczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć wojna ukazuje najbardziej ponury obraz człowieka, zdolnego do najgorszych czynów, to jednak wyzwala także w wielu ludziach dobrej woli najpiękniejsze oblicze człowieczeństwa, bezinteresowne, otwarte serca i dłonie do pomocy.

Impulsem do tego rodzaju działań na terenie diecezji drohiczyńskiej był apel bp. Piotra Sawczuka już 25 lutego. Przyłączając się do apelu Ojca Świętego Franciszka oraz Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, ordynariusz naszej diecezji wezwał do gorącej modlitwy oraz postu w intencji pokoju w Ukrainie. Przewidując co może nastąpić, bp Piotr zaprosił do otworzenia drzwi naszych domów dla uchodźców oraz prosił o udzielenie wszelkiej pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na to zaproszenie odpowiedziało wiele parafii naszej diecezji. Budynki seminaryjne zostały otwarte dla potrzebujących. Diecezjalne chętnie wsparli zbiórkę ofiar na rzecz uchodźców.

Dzisiaj po roku wojennych zmagań na Ukrainie możemy dokonać podsumowania tej pomocy, która już została udzielona uciemiężonemu narodowi ukraińskiemu.

Wsparcie w ramach Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas DD od pierwszych dni agresji rosyjskiej na Ukrainę w sposób szczególny zaangażowała się w pomoc humanitarną udzielaną przybyłym do Polski uchodźcom oraz mieszkańcom Ukrainy, którzy z różnych powodów zdecydowali się pozostać w domach.

Reklama

Duża skala prowadzonych działań możliwa była i jest dzięki wielu osobom dobrej woli, wsparciu firm, instytucji oraz dzięki wspaniałej postawie wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas. Mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej po raz kolejny pokazali jak są wrażliwi na krzywdę ludzką, okazując współczucie, podejmując konkretne działania oraz przekazując pomoc materialną i finansową.

Dzięki tym postawom możliwe było przekazanie kilkunastu tys. paczek żywnościowych, odzieży, obuwia. Systematycznie przekazywano kody i bony towarowe do sklepów o wartości przekraczającej 220 tys. złotych.

W okresie letnich wakacji zorganizowano kolonie dla 20 dzieci ukraińskich. Dzięki wspólnym wakacjom z polskimi dziećmi możliwa była integracja, wzajemna zabawa oraz nauka języka polskiego.

Na terenie diecezji udzielono schronienia kilkuset osobom, które przybyły do Polski. Caritas nieustannie udziela pomocy uchodźcom, którzy zamieszkali wśród naszej społeczności.

Od wybuchu wojny w Ukrainie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowała kilkanaście transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę, m.in. do takich miejscowości jak: Kowel, Pisochna, Irpień, Bucza, Mikołajew, Zaporoże, Kijów, Charków, Donieck, Horochów. Dary trafiły do szpitali, domów dziecka, żołnierzy walczących na froncie oraz obywateli, którzy muszą radzić sobie w okresie wojennej zawieruchy. Przekazano żywność, środki czystości, środki dezynfekcyjne, pieluchy dla dzieci, obuwie, odzież, koce, kołdry o łącznej wadze ponad 30 ton.

W trakcie ostatnich nasilonych ostrzałów, gdy zniszczono dużą część infrastruktury energetycznej w Ukrainie, Caritas DD przekazała 2 agregaty prądotwórcze, które pozwolą obdarowanym wytworzyć potrzebny im prąd.

Reklama

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od 1 lipca 2022 r. prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W tym miejscu potrzebujący mogą liczyć na pomoc w integracji z naszym społeczeństwem. Otrzymują:

– wsparcie tłumacza, który skutecznie pomaga we wzajemnym zrozumieniu oraz w załatwianiu wszelkich formalności związanych z rejestracją w kraju, zapisywaniem dzieci do szkół, organizowaniu wizyt lekarskich,

– pomoc w poszukiwaniu pracy, dzięki współpracy doradcy zawodowego z urzędami pracy na terenie diecezji,

– pomoc psychologa pomagającego szczególnie w trudach związanych z traumą wojenną,

– pomoc doradcy integracyjnego wspierającego uchodźców w integracji ze społeczeństwem,

– opiekę nad dziećmi w ramach funkcjonowania Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sokołowie Podlaskim,

– doraźną pomoc rzeczową, żywnościową zależnie od potrzeb.

Otwartość Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej aktywnie zaangażowało się w pomoc dla braci i sióstr z Ukrainy. Wolontariusze z naszej diecezji pełnili dyżury w ośrodkach gdzie przyjęci zostali uchodźcy – w Nadbużańskich Ośrodkach Edukacyjnych w Drohiczynie i w Broku.

Reklama

Przyłączyliśmy się również do akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadziło na terenie całej Polski Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W ramach tej akcji zbieraliśmy najpotrzebniejsze produkty i środki finansowe, aby móc wspierać tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Część zebranych produktów od razu trafiała do tych, którzy przebywali na terenie ośrodka w Drohiczynie jak i w Broku. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne były pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiały do potrzebujących. W transporcie z darami na granice jeździli też kilkukrotnie nasi wolontariusze.

Szacunkowo można powiedzieć, że w budynkach diecezjalnych w Drohiczynie przebywało blisko 40 osób, a w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku prowadzonym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej schronienie znalazło ponad 100 uchodźców. Została im zapewniona niezbędna pomoc i opieka. Pomagaliśmy im nie tylko pod względem zakwaterowania, ale również wyżywienia, tak, aby nie musieli się o to martwić. Dzięki życzliwości wielu ludzi udało nam się zbudować zaplecze z najpotrzebniejszymi produktami, m.in. z ciepłymi ubraniami, butami, kurtkami, przyborami do higieny osobistej, zabawkami czy artykułami szkolnymi. W sortowaniu darów wzięli czynny udział wolontariusze zrzeszeni w oddziałach parafialnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Dzieciom w wieku szkolnym zorganizowano zajęcia lekcyjne przy współpracy ze szkołą podstawową w Broku i technikum w Sadownem. Każdy dzień to było nowe wyzwanie i nowe potrzeby, którym starliśmy się sprostać. Na terenie ośrodka ciągle trwały zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc płynęła nie tylko od lokalnej społeczności, ale również spoza granic naszego państwa. Dary otrzymaliśmy już m.in. z Włoch, Holandii i Niemiec.

To tylko niektóre przykłady pomocy podejmowanej przez diecezję drohiczyńską. Jesteśmy bardzo wdzięczni rzeszy wolontariuszy oraz anonimowym darczyńcom, którzy z otwartym sercem przyjmowali i troszczyli się o osoby potrzebujące. Pamiętajmy również o modlitwie i bądźmy dla siebie ludźmi, a nasza pomoc na pewno zaowocuje w naszych sercach i nas samych.

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostawiłyśmy w Ukrainie nasze życie, tu mamy nowy dom

- Zostawiłyśmy w Ukrainie nasze życie, mężów, ojców, rodzinne domy, ale też strach i lęk o przyszłość naszych dzieci - mówią ukraińskie matki, które schronienie znalazły w jasnogórskim Domu Pielgrzyma i na tzw. Halach. Jasna Góra jest jednym z pierwszych miejsc, które zapewniły im bezpieczne schronienie i pomoc.

Z półtora rocznym dzieckiem z Odessy dotarła pani Wiktoria. Aby przybyć do Polski musiała przekroczyć aż pięć granic. Jechała przez Mołdawię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację. - Przez te wszystkie dni tułaczki czułam wielki strach, przede wszystkim o to czy damy radę dotrzeć do Polski - wyznała. Dodała, że gdy wyjeżdżała z Ukrainy, wrażenie było okropne. - Widziałyśmy wojskowe posterunki, okopy, na drogach ułożone były specjalne betonowe przeszkody, worki, żeby czołgi nie mogły przejechać - opowiadała. W Ukrainie zostawiła swoich ukochanych i cały czas zastanawia się - czy będzie miała wraz z dzieckiem do kogo wrócić.
CZYTAJ DALEJ

2 kwietnia o 21.37 podświetlono Krzyż na Giewoncie

2025-04-03 07:21

[ TEMATY ]

Giewont

Adobe.Stock

Krzyż na Giewoncie

Krzyż na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach - tak górale wspominali 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża - o. 21.37 krzyż na Giewoncie został podświetlony i zapłonęły w wielu miejscach watry pamięci.

Grupa mieszkańców Zakopanego od śmierci Jana Pawła II wychodzi co roku 2 kwietnia szczyt Giewontu i rozświetla znajdujący się na nim krzyż. Tym razem pogoda dopisała i postument był dobrze widoczny z Zakopanego.
CZYTAJ DALEJ

Kilka tysięcy osób na czuwaniu w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

2025-04-03 07:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

czuwanie

Włodzimierz Rędzioch

Dzisiaj dziękujemy świadomi tego wszystkiego, co Jan Paweł II zdziałał. Dziękujemy i chcemy przypomnieć to wydarzenie, ale przede wszystkim chcemy powrotu do jego nauczania - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, który poprowadził czuwanie modlitewne w Watykanie.

„Pamiętamy ten moment, kiedy ludzie klękali tutaj na tym placu. Niektórzy płakali, inni stawiali sobie pytanie, dlaczego odszedł, bo wydawało się, że on powinien zostać z nami aż na zawsze” - wskazał abp Wojda, wspominając wydarzenia sprzed 20 lat. „Dzisiaj wspominamy to wydarzenie po to, by dziękować Bogu za ten wielki, bardzo wielki pontyfikat. To jeden z największych w historii papiestwa” - dodał.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję