Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 8/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SYMPOZJUM
Ukryta Stygmatyczka

Siostrze Wandzie Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zostanie poświęcone sympozjum z okazji 20. rocznicy śmierci tej służebnicy Bożej. Podczas spotkania, które przebiegnie pod hasłem „Ukryta Stygmatyczka”, głos zabiorą m.in.: ks. prof. Dominik Zamiatała CFM, s. dr Anna Mroczek CSA, ks. prof. Stanisław Urbański i ks. dr Michał Siennicki SAC. Informacje i zgłoszenia: tel. 698 468 905, e-mail: boniszewska.csa@gmail.com . Więcej informacji na stronie: www.siostryodaniolow.pl .

BISKUP SKAZANY
26 lat więzienia

Nikaraguański sąd skazał katolickiego biskupa Matagalpy Rolando Álvareza na 26 lat więzienia dzień po tym, jak ten odmówił wejścia na pokład samolotu pełnego więźniów politycznych skazanych na wygnanie do USA. Sąd uznał 56-letniego bp. Álvareza za „zdrajcę ojczyzny”. Tak drakońskich kar dla biskupów nie było na świecie od czasów sowieckich, bo nawet w Chinach się miarkują (Koreę Płn., oczywiście, pomijamy).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RÓŻNICA ZDAŃ
Nie tak, jak zapowiadano

Reklama

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze (5-12 lutego) zakończyło się nie tak, jak zapowiadano. Jego owocem miał być dokument końcowy, który niby został przyjęty, ale go nie opublikowano. Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas wyjaśnił, że tekst wymaga jeszcze redakcji, zwłaszcza językowej (był pisany przez wielojęzyczny komitet redakcyjny), oraz włączenia zaproponowanych poprawek, zanim zostanie rozesłany do przejrzenia konferencjom episkopatów, a następnie oficjalnie ogłoszony. Opublikowano za to zalecenia końcowe, które kończy zachęta do kochania Kościoła. Dlaczego nie opublikowano dokumentu? Oczywiście, ze względu na różnice zdań. Nie było zgody na stwierdzenie, że wszystkie opinie wyrażane na zgromadzeniu były głosem Ducha Świętego. „Nie wierzę, że diabeł pojechał na wakacje” – powiedział bp Aleksander Jazłowiecki z Kijowa. „Dopiero zobaczymy, czy doszło do zesłania Ducha Świętego” – studził emocje abp Éric de Moulins-Beaufort z Francji. Zgłoszono również postulat, aby kwestie problemów osób LGBT ująć w jednym paragrafie, a nie wspominać o nich „co dwie strony” dokumentu. To tylko przykłady. Różnice wynikały z różnej wrażliwości Kościoła w zachodniej i wschodniej części kontynentu. Zdaniem kard. Jeana-Claude Hollericha, po raz pierwszy doszło do otwartej wymiany zdań między przedstawicielami Kościoła z różnych części Europy, co pokazało spore różnice. Trudno sobie wyobrazić, aby np. w Kościele w Polsce poklask zyskał głos przewodniczącego niemieckiej konferencji biskupiej Georga Bätzinga, który powiedział w czasie spotkania: „Cieszyłbym się, gdyby na poziomie Kościoła powszechnego dopuszczono, że w niektórych Kościołach lokalnych możliwe są rzeczy, które w innych częściach nie są lub jeszcze nie są istotne”. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poproszony o komentarz dot. praskiego podsumowania Synodu powiedział: „Wsłuchujmy się w głos Ducha Świętego, a nie świata”.

Owocem drugiej części praskiego spotkania, z udziałem samych biskupów, była nota końcowa. Dokument bardzo ogólny, w którym biskupi zachęcają do „dalszego przeżywania i wspierania procesu synodalnego w strukturach i praktyce naszych diecezji”.

ZAMACH NA SAKRAMENTY
Biskupi reagują

Biskupi trzech niemieckojęzycznych diecezji w Szwajcarii przypominają, że Eucharystii mogą przewodniczyć jedynie kapłani. Jest to jasna odpowiedź na nadużycia sakramentalne, które się tam zdarzały, w tym próby celebrowania Mszy św. przez kobiety. Z informacji wynika, że chodzi nie o jeden przypadek, ale o wiele podobnych zdarzeń. Oczywiście, Msza św. celebrowana przez osoby – nie tylko kobiety – które nie przyjęły święceń kapłańskich, jest nieważna. Jednocześnie jest to nawet nie tyle nadużycie, ile bluźnierstwo. To po prostu zamach na ustanowione przez Chrystusa sakramenty i jedność Kościoła. Trudno się oprzeć wrażeniu, że takie działania mają charakter diaboliczny.

ROSJA/KGB
Agenturalna przeszłość

Reklama

Zachodnie gazety podały na początku lutego br., powołując się na akta Szwajcarskiej Policji Federalnej, że obecny patriarcha moskiewski w czasie zimnej wojny pracował w Genewie w Światowej Radzie Kościołów jako agent KGB. Według raportu, w aktach Cyryla od lipca 1969 r. do lutego 1989 r. można znaleźć 37 wpisów. „Większość z nich odnosi się jedynie do jego wniosków wizowych i wjazdów do Szwajcarii” – czytamy, dwukrotnie jednak zaznaczono, że „ksiądz znajduje się na liście funkcjonariuszy sowieckich, przeciwko którym podjęto działania”; nie sprecyzowano jednak, jakiego rodzaju. Ta informacja nie ma charakteru nowości. Mówiono o tym i pisano już dawno. Związkami z KGB tłumaczono również zażyłość między Cyrylem a Putinem, który był etatowym oficerem sowieckiej bezpieki. Nowością jest jedynie źródło, czyli oficjalne akta ważnego państwowego urzędu.

UKGK
Historyczna decyzja

Z dniem 1 września br. Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych, zachowa jednak dotychczasowe zasady obchodzenia Wielkanocy. A zatem takie święta, jak Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie czy Zwiastowanie, będą obchodzone odpowiednio 25 grudnia, 6 stycznia i 25 marca (chyba że np. wypadnie wtedy Wielki Tydzień). Decyzję przyśpieszyła zapewne agresja rosyjska, którą wspiera patriarchat moskiewski. Również w ten sposób Ukraińcy zaznaczają, że nie chcą „russkowo mira”.

TURCJA I SYRIA
Kościół w Polsce spieszy na ratunek

„Wobec ogromu cierpienia, które spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apeluję do wszystkich biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie” – napisał natychmiast po otrzymaniu informacji o trzęsieniu ziemi w Turcji i północnej Syrii abp Stanisław Gądecki. Zachęcił ponadto do przeprowadzenia we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce zbiórki ofiar na wsparcie poszkodowanych. Z pomocą ruszyły również katolickie organizacje charytatywne, przede wszystkim Caritas Polska i Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ofiary liczone są w tysiącach, a straty materialne – w miliardach dolarów. Szczególnie trudna sytuacja jest w Syrii. Na terenie objętym trzęsieniem przebywa bowiem ponad 2 mln wewnętrznych uchodźców, ofiar trwającej od 12 lat wojny. Już przed trzęsieniem szacowano, że blisko 90% mieszkańców tych regionów (4,6 mln) potrzebuje pomocy humanitarnej. Choć trudno sobie to wyobrazić, teraz jest jeszcze gorzej (więcej na str. 6-7).

WZORY ŚWIĘTOŚCI
Nowa kandydatka na ołtarze

6 lutego minęła 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Ofiarnie służyła chorym w Elblągu i Tczewie mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania były wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała. – Intensywne życie religijne, szlachetność jej obyczajów, ofiarność w wypełnianiu szeroko rozumianej misji lekarza czy wreszcie pozytywne opinie uznanych i szanowanych osób ze środowiska medycznego na temat pani doktor sprawiły, że 5 lutego 2023 r. podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację – oznajmił bp Jacek Jezierski. Potrzeba nam współczesnych wzorów świętości, a święci naprawdę są blisko nas.

2023-02-14 13:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe. Stock

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zajęła stanowisko przed wyborami samorządowymi, które w kwietniu odbędą się na terenie całej Polski. Stanowisko uwzględnia aktualny kontekst społeczno-polityczny, a szczególnie głębokie podziały w spolaryzowanym społeczeństwie. Co radzą pasterze? Na pierwszym miejscu postawiono wezwanie do modlitwy za ojczyznę, szczególnie o narodową zgodę, i poszanowanie życia ludzkiego. Te dwie wartości są dziś bowiem najbardziej narażone na szwank. Po drugie, przypomniano o „obowiązku sumienia”, jakim jest udział w wyborach, co jest przejawem koniecznej troski o dobro wspólne, „czyli dobro wszystkich i każdego”. Przypomniano również o wartościach nienegocjowalnych, których nie można składać na „ołtarzu kompromisów politycznych”. Są nimi: prawo do życia, prawa rodziny „opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci”, prymat rodziców w dziele wychowania dzieci, poszanowanie wolności religijnej, obecność Boga w życiu publicznym, troska o pokój zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny.
CZYTAJ DALEJ

Z modlitwą o rychłą beatyfikację

2025-01-13 14:00

[ TEMATY ]

sługa Boży

bp Wilhelm Pluta

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

rocznica śmierci

Archiwum Aspekty

Św. Jan Paweł II i Sługa Boży Bp Wilhelm Pluta

Św. Jan Paweł II i Sługa Boży Bp Wilhelm Pluta

Diecezjalne obchody 39. rocznicy śmierci Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty odbędą się w niedzielę 19 stycznia 2025 w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.

Kolejna - 39. rocznica śmierci Biskupa Gorzowskiego przypada 22 stycznia. Biskup W. Pluta zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Jechał wtedy do Gubina na spotkanie z księżmi. To miała być jedna z wielu aktywności, które podejmował, ponieważ żywił prawdziwą troskę pasterską względem kapłanów, a także wszystkich diecezjan. Artykuł o Pasterzu Kościoła Gorzowskiego ukazał się niedawno w Aspektach: LINK. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Biskupa Pluty. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

MEN: prace nad edukacją zdrowotną jeszcze trwają, nie ma finalnej decyzji

2025-01-13 16:09

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Trwają jeszcze prace ekspertów nad podstawą programową przedmiotu edukacja zdrowotna. Finalne decyzje minister edukacji dotyczące tego przedmiotu pojawią się po zakończeniu tych prac - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski.

Rzecznik resortu edukacji odniósł się do wypowiedzi wicepremiera, ministra obrony narodowej, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który oznajmił w niedzielę, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję