Wiele osób zna postać biskupa Wilhelma. Wielu z nas słyszało jego kazania i nauczania. Niektórzy znali go prywatnie, czytali jego książki czy rozporządzenia duszpasterskie. Ale są też osoby, które nie miały możliwości poznania i posłuchania sługi Bożego. Te wykłady dadzą im taką możliwość – mówi ks. Wojciech Oleśków, dyrektor IBWP. – Chcemy przybliżyć jego osobę i twórczość. Jesteśmy przekonani, że ma on nam cały czas coś do powiedzenia i te słowa mogą być dla nas inspirujące – dodaje.
Życie i działanie
Reklama
Na cykl wykładów złożą się cztery spotkania. 20 stycznia (godz. 11.00-13.00) bp dr Paweł Socha będzie mówił na temat: „Życie zwyczajne i niezwyczajne bp. Wilhelma Pluty”. 17 marca (godz. 16.30-18.00) ks. dr Dariusz Gronowski wygłosi wykład: „Jak bp Wilhelm Pluta wprowadzał reformę soborową?”. „Pasterska troska o rodzinę bp. Wilhelma Pluty” to tytuł wystąpienia ks. dr. Mariusza Dudki (21 kwietnia, godz. 16.30-18.00). Natomiast ks. dr Tomasz Sałatka przybliży „Kierunki formacji liturgicznej bp. Wilhelma Pluty w kontekście współczesnego Kościoła” (12 maja, godz. 16.30-18.00). – Korzystając z tego, że nie brakuje osób, które zgłębiały myśl biskupa Wilhelma, chcemy przybliżyć jego historię, twórczość i działalność pasterską – podkreśla ks. Oleśków. – Zaczniemy od tematów związanych z jego życiem. Później ukażemy wprowadzanie przez niego reformy soborowej. Dalej zatrzymamy się nad jego troską pasterską o rodzinę i wyznaczanymi przez niego kierunkami formacji liturgicznej – wyjaśnia.
Wykłady są skierowane do wszystkich osób, które chciałyby się zapoznać z tym tematem. Można się zapisać przez stronę naszego seminarium www.paradisus.pl. – Uważam, że przyjrzenie się temu, jak bp Pluta wprowadzał reformę soborową, może w ciekawy sposób ukazać jego osobowość. W niewątpliwie ważnym historycznie momencie włożył on naprawdę wiele wysiłku, by zrobić jak najlepiej to, co uznał za istotne, w taki sposób, w jaki rozumiał ducha soboru i jego reformy, a był przecież uczestnikiem tego soboru. Zależy mi na tym, by przez ukazanie tego, co wydarzyło się przed laty, naświetlić cechy osobowości biskupa Wilhelma – mówi jeden z prelegentów, ks. Dariusz Gronowski.
Dom formacyjny
Instytut Biskupa Wilhelma Pluty został powołany 19 marca 2013 r. dekretem bp. Stefana Regmunta. – Mieści się w siedzibie biskupów gorzowskich, gdzie obecnie jest alumnat naszego seminarium. Warto wspomnieć, że po II wojnie światowej była to centralna siedziba administracji kościelnej dla ziem północnych i zachodnich. Zamieszkiwali w nim pasterze lokalnego Kościoła. W tym domu mieszkał również biskup Wilhelm, który przez 28 lat był pasterzem naszej diecezji. W instytucie znajdują się zdjęcia z jego życia, posługi biskupiej oraz ornaty i sprzęty liturgiczne – wymienia ks. Oleśków.
Jednym z celów instytutu jest propagowanie rozwoju kultury chrześcijańskiej wśród społeczności mieszkańców Gorzowa Wlkp. i regionu. Odnosi się to do prowadzenia wykładów z dziedzin teologicznych, spotkań formacyjnych dla młodzieży i dorosłych. – Chcemy, żeby instytut stał się domem formacyjnym nie tylko dla kleryków naszego seminarium, ale również dla osób zaangażowanych w Kościele – mówi dyrektor. – Prowadzimy wykłady z „Teologii w mieście”, które są zorganizowane przez Instytut Edyty Stein w Zielonej Górze. Jest to dziesięć spotkań w roku na różne tematy teologiczne. Podejmujemy współpracę ze szkołami i zapraszamy młodzież do instytutu, gdzie można się dowiedzieć o życiu i posłudze biskupa Wilhelma czy o historii diecezji i posłuchać świadectw z życia seminaryjnego. Zajęcia te prowadzą klerycy z naszego seminarium.
Szczególna więź łączyła Karola Wojtyłę i z Wilhelmem Plutą. Znajomość miała swój początek już w dniu nominacji biskupiej, która obydwu połączyła. Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy” wspomina: „Prymas zaprosił nas na obiad. Wówczas dowiedziałem się, że ks. Wilhelm Pluta był mianowany biskupem z przeznaczeniem do Gorzowa Wielkopolskiego. Była to wówczas największa w Polsce administracja apostolska. Obejmowała Szczecin i Kołobrzeg, czyli jedną z najstarszych polskich diecezji, gdyż Kołobrzeg był erygowany w roku 1000, równocześnie z ustanowieniem metropolii gnieźnieńskiej, w skład której wchodziły biskupstwa: Kołobrzeg, Kraków i Wrocław”.
To wydarzenie wspominał po 10 latach, w 1968 roku także bp Pluta. W liście do kard. Wojtyły napisał: „W dniu dzisiejszym upływa 10 lat, gdyśmy razem w domu Prymasa otrzymali powołanie w Kościele św. do biskupstwa. Myślą i sercem wybiegam do Waszej Eminencji w uczuciami serdecznej przyjaźni i czci najgłębszej, jak wówczas w dniu 7.8.1958 w Warszawie powiedziałem >polecam się pobożnemu sercu i modłom księdza biskupabędę się modlił, skoro nas losy tak blisko w tej chwili złączyły<, tak sądzę i dziś i oto samo proszę”.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Pielgrzymka Pojednania do Rzymu w 60. rocznicę wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich
2025-04-29 23:48
mat. pras. Archidiecezja Wrocławska
mat. pras. Archidiecezja Wrocławska
W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy świętej podczas Pielgrzymki Pojednania w Rzymie. Uczestniczyły w niej władze Wrocławia, była premier Hanna Suchocka i pielgrzymi – wierni z archidiecezji wrocławskiej.
Pielgrzymka Pojednania została zorganizowana przez archidiecezję wrocławską oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. To część obchodów Roku Pojednania, który rezolucją uchwaliła we Wrocławiu rada miejska z powodu 60. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.