Reklama

Niedziela Kielecka

Znajdą miejsce przy stole

Najważniejsze jest spotkanie, przełamanie się opłatkiem, wzajemna, życzliwość i ktoś drugi obok, a wtedy choć na chwilę znika poczucie samotności. To jest najgłębszy i podstawowy cel spotkań wigilijnych, które od 10 lat organizuje parafia św. Maksymiliana w Kielcach. Nie tylko ta parafia.

Niedziela kielecka 51/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Leszek Trzciński

Parafialna wigilia dla potrzebujących. Tak było w ubiegłych latach

Parafialna wigilia dla potrzebujących. Tak było w ubiegłych latach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy wigilijnym stole na plebanii znajdą miejsce samotni i potrzebujący wsparcia, seniorzy, ale i rodziny, doświadczające różnych form ubóstwa. A to odczuwalne jest teraz bardziej zwłaszcza wśród osób żyjących samotnie, schorowanych. Więcej parafian, zwłaszcza samotnych seniorów, skarży się na rosnące ceny rachunków, żywności, lekarstw, na które po prostu często ich nie stać – zauważa ks. kan. Grzegorz Pałys, proboszcz.

Siła wspólnoty

Reklama

W poprzednim roku na wigilię przybyło ok. 30 osób, podobnie będzie w tym roku. Każdy zostanie obdarowany świąteczną paczką. To jest dobro, które rodzi się ze wspólnego działania, bo w przygotowanie parafialnej wigilii włącza się wiele osób. Po pierwsze – co podkreśla proboszcz – zawsze hojnie odpowiadają na prośbę parafianie, aby wesprzeć finansowo inicjatywę. Na ten cel i świąteczne paczki jest specjalna zbiórka przed kościołem (odbyła się 11 grudnia). Charytatywne ramię – Parafialne Koło Caritas, w którym prężnie przez okrągły rok pracuje kilkanaście osób zadba o przygotowanie wieczerzy, różnych potraw. Przedstawiciele wspólnot przynoszą ciasta, sałatki, potrzebne produkty. Słowem – pospolite ruszenie i siła wspólnoty, aby wigilia wypadła odświętnie, godnie, w pięknej atmosferze. Ksiądz Proboszcz odmówi wraz z przybyłymi modlitwę, pobłogosławi opłatek, którym wszyscy przełamią się, gdy zasiądą przy stole. – Porozmawiamy, zaśpiewamy kolędy, ucieszymy się wzajemnie ze swojej obecności – mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby wyszli z domów, zintegrowali się

– Wszystkich bolączek tych osób nie rozwiążemy. Zdajemy sobie sprawę, że ta pomoc potrzebna jest na co dzień. Stąd działania Parafialnego Koła Caritas, współpracującego z Kieleckim Bankiem Żywności, które wydaje regularnie żywność w parafii. Ok. 20 osób potrzebujących z parafii otrzymuje karty na codzienne zakupy (w ramach projektu Biedronki i Caritas). Każdy z beneficjentów ma swojego opiekuna, który ma stały kontakt z podopiecznym. Pomoc materialna jest ważna, ale równie istotna jest aktywizacja seniorów. Dlatego na plebanii odbywały się także np. spotkanie andrzejkowe, pogadanka z dietetykiem na temat przemyślanych zakupów żywności, aby się nie marnowała, zdrowego odżywiania w podeszłym wieku, połączone z warsztatami kulinarnymi. Zajęcia prowadzone są we współpracy z Kieleckim Bankiem Żywności. Były też wspólne wyjście do kina (ostatnio na film „Prorok”). Zależy nam na tym, aby wyszli z domów, spotkali się z ludźmi – tłumaczy ks. Grzegorz.

Dobro się mnoży, bo przecież takich przykładów świątecznej pomocy i wigilii dla ubogich w naszej diecezji jest dużo więcej. Dzięki drobnym gestom, dla wielu ten nadchodzący świąteczny czas może być choć odrobinę cieplejszy i radośniejszy.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młode skarby Kościoła

Niedziela kielecka 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Funduszu im. Biskupa Czesława Kaczmarka

Stypendyści są nadzieją kieleckiego Kościoła

Stypendyści są nadzieją kieleckiego Kościoła

Kim są stypendyści Funduszu im. Biskupa Czesława Kaczmarka? Jakie mają pasje, talenty i marzenia?

Fundusz powstał na mocy dekretu bp. Jana Piotrowskiego w 2015 r. Do tej pory z dóbr funduszu skorzystało dziesiątki młodych uzdolnionych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z wielodzietnych i niezamożnych rodzin. 30 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się gala wręczenia stypendiów z udziałem bp. Mariana Florczyka, który przewodniczy Radzie Funduszu, katechetów oraz wychowawców. Stypendia otrzymali: Weronika Kowalczyk, Amelia Mojecka, Natalia Ostojska, Karol Pabis, Mateusz Prażuch, Amelia Przygodzka, Szymon Radek, Ola Turczyńska oraz Weronika Żołowicz. Organizatorzy gali podkreślali, jak wielkim skarbem dla społeczeństwa i Kościoła są młodzi ludzie, którzy mają swoje pasje, lubią się uczyć i nie wstydzą się swojej wiary.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję