Reklama

Niedziela Małopolska

Namalowali piękne obrazy

Warto w życiu mieć pasje, warto odkrywać zdolności i talenty – przekonywała zebranych na wernisażu Marta Malec-Lech.

Niedziela małopolska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wernisaż

Maria Bocheńska

Uczestnicy wernisażu podsumowującego projekt; uczniowie prezentują przykłady powstałych prac

Uczestnicy wernisażu podsumowującego projekt; uczniowie prezentują  przykłady powstałych prac

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na otwarcie wystawy Małopolskie dziedzictwo kulturowe i naturalne w obrazach, zorganizowanej w środę 23 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Krakowie (przy ul. Rajskiej), przybyli uczestnicy 4. edycji projektu „Każde dziecko ma talent”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS.

Uczestnicy

Bohaterami wydarzenia byli uczniowie – twórcy prezentowanych obrazów. Witając zebranych, dyrektor WBP Jerzy Woźniakiewicz zauważył: – Wyeksponowane prace są przepiękne! Bardzo się cieszę, że osoby, które przychodzą do nas wypożyczać książki, brać udział w różnego rodzaju imprezach, będą mogły oglądać wystawione obrazy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego, która objęła honorowy patronat nad projektem, przekonywała: – Myślę, że warto w życiu mieć pasje, odkrywać zdolności i talenty. Zauważyła, że nie każde dziecko ma szczęście, aby spotkać osoby, które mu pomogą odkryć talent i go rozwijać.

Reklama

W rozmowie z Niedzielą prezes stowarzyszenia LEGE ARTIS Agnieszka Kęska poinformowała: – Wyszliśmy z założenia, że każde dziecko ma talent, w związku z tym każda szkoła mogła zgłosić uczniów w wieku od 9 do 15 lat do udziału w projekcie. Zależało nam, aby uczestnicy reprezentowali różne środowiska, także te z mniejszych miejscowości oraz wiosek. Pani prezes dodaje, że ze względu na ograniczoną ilość miejsc o udziale w projekcie decydowała kolejność zgłoszeń. W 4. edycji uczestniczyli uczniowie ze szkół w Kacwinie, Przybysławicach, Podłopieniu, ze SP nr 1 w Nowym Targu i reprezentanci krakowskich placówek: ze SP im. Bogdana Jańskiego, SP nr 15 z oddziałami integracyjnymi i SP nr 54.

Zajęcia

W sumie 140 uczniów wzięło udział w nieodpłatnych zajęciach artystycznych. Prowadziła je Kinga Krzyś – malarka i instruktor malarstwa. – Dzieci były podzielone na 15-osobowe grupy – informuje p. Kinga i dodaje: – Dla każdej z grup przygotowałam jeden obraz, którym się dzieci inspirowały. Malując go, pokazywałam uczestniczącym w zajęciach, jak to zrobić. Było to takie synchroniczne malowanie. Ale każdy mógł dodać coś od siebie albo zmienić jakiś element na powstającym obrazie. Zależało mi, aby w pracach można było dostrzec indywidualność autorów. Prezes Agnieszka Kęska dodaje, że tematyka powstających obrazów nawiązywała do historii terenu, z którego pochodzili uczestnicy projektu, do ich naturalnego środowiska, do kulturowego dziedzictwa.

Reklama

Jedną z uczestniczek projektu była Lidia Basiura, uczennica kl. IV SP w Zielonkach, która opowiada: – Na te zajęcia przyjechaliśmy do Aquaparku, a potem mieliśmy spotkanie z panią malarką, która pokazywała, jak mamy to robić. Malowaliśmy sami. W tej pracy mnie najtrudniej było namalować bociana, ale sobie poradziłam. Kinga Krzyś przekonuje, że ten projekt rozpala w uczestnikach pierwszą iskrę. Niejednokrotnie jest momentem zetknięcia ze sztuką, z malarstwem. – Jedna z dziewczynek, gdy zobaczyła obraz, który mieliśmy malować, stwierdziła, że nigdy go nie namaluje – opowiada p. Kinga i dodaje: – Po dwóch godzinach wykonała piękną pracę. Była zaskoczona tym, że dała radę.

Radość i satysfakcja

Uczestnicy wernisażu z uznaniem patrzyli na wyeksponowane prace. – To mój pierwszy obraz prezentowany na wystawie – stwierdza z dumą Lidia Basiura i przyznaje, że to fajne uczucie, gdy się widzi, iż inni tę pracę też oglądają. Jak podkreślała prezes Kęska, dziękując za udział w projekcie, nie byłoby tej radości i satysfakcji, gdyby nie środki przekazane na jego realizację przez województwo małopolskie, gdyby nie wsparcie sponsorów, a także zaangażowanie wielu nauczycieli i dyrektorów szkół.

– Założyliśmy sobie, że będziemy inwestować w młodych ludzi, że będziemy ich zachęcać do rozwoju i wspierać w tych działaniach – stwierdziła w imieniu zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech, a zwracając się do uczniów, przekonywała: – Jeżeli odkryjecie w sobie pasje, to łatwiej wam będzie dokonywać wyborów zawodowych, a jeżeli w życiu będziecie robić to, co kochacie, to tak naprawdę nie przepracujecie ani jednego dnia.

– Dzięki realizacji projektu jego uczestnicy wyszli poza schemat programu szkolnego, uświadomili sobie, że mają talent, który warto rozwijać – stwierdza prezes Agnieszka Kęska. Dodaje, że wystawę można zwiedzać do 8 stycznia 2023 r. i zaznacza: – Szczególnie cieszy udział uczniów spoza Krakowa. Oni niejednokrotnie mają utrudniony dostęp do kultury wyższej. A przecież wszyscy posiadają talenty, które warto i należy rozwijać.

Bezpośrednio po wernisażu jego uczestnicy obejrzeli w Filharmonii Krakowskiej opowiastki muzyczne pt. Opowieści Starej Wierzby.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz/ Wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii

[ TEMATY ]

Sandomierz

wernisaż

zamek

Wikipedia/autor: Henryk Bielamowicz na licencji Creative Commons

Zamek królewski w Sandomierzu

Zamek królewski w Sandomierzu

Złotą antyczną biżuterię oraz artefakty odkryte na terenie grodziska w Chotyńcu (Podkarpackie) można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W piątek odbył się tam wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.

Na wystawie można zobaczyć głównie artefakty związane z odkryciami dokonanymi podczas prac wykopaliskowych w obrębie grodziska w miejscowości Chotyniec, znajdującej się ok. 30 km na południe od Jarosławia, niedaleko granicy z Ukrainą.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję