Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ubóstwo, które ubogaca

W duchu wzajemnej miłości w jaworznickim Stowarzyszeniu Betlejem przeżywany był VI Światowy Dzień Ubogich. Odwiedzający wspólnotę mogli wziąć udział w rekolekcjach, spotkaniach tematycznych, warsztatach i modlitwie. Obecny był bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 48/2022, str. V

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Archiwum Stowarzyszenia Betlejem

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek napisał: „Jest pewien paradoks, który dziś, podobnie jak i w przeszłości, trudno jest zaakceptować, ponieważ koliduje on z logiką ludzką: istnieje ubóstwo, które ubogaca. (…) Prawdziwe bogactwo nie polega na gromadzeniu «sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną» (Mt 6, 19), ale raczej na wzajemnej miłości, która pozwala nam dźwigać ciężary jedni drugich, tak aby nikt nie czuł się opuszczony czy wykluczony”.

Z racji Dnia Ubogich odbyły się rekolekcje „Noemi i Rut – historia pewnej przyjaźni”, które prowadził założyciel wspólnoty ks. Mirosław Tosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rozważaliśmy o Bogu i Jego wiernej miłości, która potrafi największą ludzką tragedię przemienić w błogosławieństwo, a ludzi poniżonych i wzgardzonych podźwignąć i nobilitować. Rozważaliśmy też o potędze przyjaźni, która pomaga przetrwać trudny czas i odnaleźć sens – opowiada Anna Wyjadłowska. Jednym z ciekawych i pełnych wzruszeń było spotkanie z ikonopisem Hubertem Kampa, który przyjechał prosto z frontu pod Chersoniem na Ukrainie, gdzie przebywał wśród żołnierzy i przyjaciół, których wspiera wraz ze swoją fundacją In Blessed Art. Poprowadził on także warsztat pisania ikon.

Reklama

W ramach realizowanego projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego goście wspólnoty pracowali wspólnie z osobami ubogimi w ramach warsztatów rękodzielniczych. Na okolicznościowym jarmarku wyeksponowana została ceramika, ikony i przedmioty z drewna. Swoją obecnością zaszczycili także goście z Pracowni Ceramicznej Drobne Przyjemności z Mikołowa, Instytut Dygasińskiego i Stowarzyszenie Wikla oraz Manufaktura Cukiernicza z Jaworzna.

– Było miło uczestniczyć w kolejnej lekcji życia. Każdy mój pobyt w tym miejscu jest dla mnie czymś nowym, co innego odkrywam, co innego dostrzegam. Jedno jest pewne – wracam podbudowana, pełna wdzięczności Bogu, że są takie miejsca i tacy ludzie, którzy je tworzą, wspierają, działają, angażują rodziny – opowiada uczestnicząca w wydarzeniu Anna Krzystanek.

Wyjątkowy okazał się warsztat kuchni japońskiej, gdzie dzieci z grupy biblijnej przygotowały japońskie potrawy na wspólny stół. Efekty pracy ocenił bp Grzegorz Kaszak, który na zakończenie rozdał wszystkim oryginalne pałeczki do sushi. Zainteresowani mogli też wziąć udział w warsztatach ceramiki czy malowania na szkle. Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił Mural Pokoju oraz wnętrze Domu Rut i Noemi, w którym zamieszkuje 13 uchodźców z Ukrainy. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się kilkugodzinne świętowanie przy muzyce, tańcach i wspólnym stole, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez mieszkańców Domu Rut i Noemi (kuchnia ukraińska), przez dzieci (japońska) oraz przyniesione przez przyjaciół sałatki i ciasta. Uroczyste Msze św. w niedzielę zakończyły tegoroczne świętowanie. Po Mszy o godz. 15 można było wysłuchać koncertu Gentelmen’s Harmonic Trio.

– Idea światowego dnia ubogich jest taka, żeby razem się spotkać. Papież Franciszek kładzie nacisk na to, żeby nie odbywało się to w kluczu „dobrzy ludzie robią coś dla biednych”, ale „robimy to razem”, by nie tworzyć podziału na darczyńców i obdarowanych – podkreślił ks. Mirosław Tosza.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęca do bycia przyjaciółmi ubogich

Do otaczania ubogich przyjaźnią zachęca papież Franciszek w opublikowanym dziś Orędziu na VIII Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w przedostatnią niedzielę Roku Liturgicznego - w tym roku będzie to 17 listopada. Jego hasłem są słowa nawiązujące do księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5).

Papież podkreśla, że autor Księgi Mądrości Syracha będąc człowiekiem modlitwy o odkrył, iż ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga. „Jako Ojciec troszczy się o najbardziej potrzebujących: ubogich, zepchniętych na margines, cierpiących, zapomnianych... Ale nikt nie jest wykluczony z Jego serca, ponieważ przed Nim wszyscy jesteśmy ubodzy i potrzebujący” - stwierdza Franciszek, zaznaczając, iż szczęścia nie osiąga się gwałcąc prawa i godność innych osób.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję