Reklama

Niedziela Przemyska

Kropla nadziei

Taka jest miara człowieka, ile jest w stanie zrobić dla innych – podkreśla Barbara Stawarz, dyrektor przemyskiego szpitala im. św. Ojca Pio.

Niedziela przemyska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

Paweł Bugira

Członkowie klubu z zaproszonymi gośćmi

Członkowie klubu z zaproszonymi gośćmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie jest największą wartością. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu dobrze o tym wiedzą. Swoją postawą przyczynili się w jeszcze szerszym zakresie do ratowania zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego. We wspomnienie patrona pracowników służby zdrowia św. Łukasza Ewangelisty, który był lekarzem, z okazji niedawnych Dni Honorowego Dawstwa Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża (22-26 listopada) założyli klub HDK PCK „Kropla nadziei”. Jest to najprawdopodobniej jedyny taki klub przy szpitalu wojewódzkim w Polsce.

Ramy organizacyjne

Tego dnia w godzinach przedpołudniowych na zaproszenie dyrektor szpitala dr n. o zdr. Barbary Stawarz, inicjatorki spotkania, do sali narad w budynku administracyjnym przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk i Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk”, który działa przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Czekała na nich liczna grupa osób z kardiologii, endoskopii, SOR, rehabilitacji kardiologicznej, urologii, okulistyki, ortopedii, rehabilitacji, ginekologii, działów: technicznego, epidemiologii i higieny, Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezes Maziarczyk przybliżył pracownikom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt u lekarzy specjalistów poza kolejnością. Przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu. Prezes Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli”, które dotyczy przekazania do transplantacji po swojej nagłej śmierci narządów ratujących życie innym. Zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie cztery razy w roku, a mężczyźni sześć. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dwa dni wolnego od pracy lub nauki oraz dziewięć tabliczek czekolady. Zaprosił też zebranych na XXII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2023 r.

Chcą pomagać

Podczas spotkania gości z pracownikami dyrekcję szpitala reprezentowała zastępca dyrektora ds. lecznictwa lek. med. Sylwia Zub-Sobczuk. Prezesem klubu, który skupia 24 osoby, została wybrana Jadwiga Domagalska, pielęgniarka oddziałowa z oddziału kardiologii. Wiceprezesem jest Marta Murdza, sekretarzem Agnieszka Ośmak, a skarbnikiem Paulina Rogowska. Osoby, które pracują w szpitalu i są zainteresowane dołączeniem do klubu, są proszone o kontakt z p. Jadwigą.

Członkami klubu są nie tylko dawcy, którzy mają już za sobą wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – Terenowy Oddział w Przemyślu (ul. Sportowa 6), ale i tacy, którzy przyszli na spotkanie założycielskie, gdyż chcą jeszcze bardziej służyć innym. Pięknym przykładem wśród klubowiczów jest prezes Domagalska, która oddała już blisko 18 litrów krwi. Swoją przygodę zaczęła w 1999 r. w Przemyślu. Kierowała się chęcią pomocy innym. – Od kilkudziesięciu lat oddaję krew, bo zdaję sobie sprawę, jakie to jest ważne: pozwala uratować ludzkie życie – wyznaje p. Jadwiga.

Absolutną rekordzistką jest Grażyna Jurczyszyn, która ma na swoim koncie już ponad 30 litrów oddanej krwi. Pani Grażyna została uhonorowana odznaką HDK – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Z kolei Dorota Grabowska ma odznakę Zasłużony HDK II stopnia. Oddała już blisko 12 litrów tego życiodajnego płynu.

Z założenia klubu cieszy się dyrektor Barbara Stawarz, inicjatorka tej niezwykle cennej i bardzo potrzebnej społecznej działalności. – Dzisiaj ujęliśmy w ramy organizacyjne dotychczasową historię krwiodawstwa w naszym szpitalu. Ratowanie życia ludzkiego przez dzielenie się krwią możliwe jest tylko dzięki ofiarności ludzi dobrego serca, wrażliwych na zdrowie drugiego człowieka – mówi. – Taka jest miara człowieka, ile jest w stanie zrobić dla innych. Klubowicze swoją postawą wykazują się troską o innych ludzi, którzy są w potrzebie – dodaje po chwili. Pani dyrektor również należy do klubu.

Każdy człowiek ma w sobie potencjał do czynienia dobra. Jak zmienić chęci w działanie? Ot, chociażby wziąć przykład z pracowników przemyskiego szpitala.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawcy życia

Niedziela przemyska 9/2020, str. III

[ TEMATY ]

Rzeszów

Przemyśl

odznaczenia

Honorowi Dawcy Krwi

Jakub Koperski

Od lewej – Krzysztof Stachyra, Dariusz Koperski i Zdzisław Wójcik

Od lewej – Krzysztof Stachyra, Dariusz Koperski i Zdzisław Wójcik

Krwiodawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi, wyróżniani są odznakami „Honorowych Dawców Krwi – Zasłużeni dla Zdrowia Narodu”.

W gronie osób uhonorowanych odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, przyznawaną przez Ministra Zdrowia, znaleźli się mundurowi z Przemyśla, m.in. Dariusz Koperski, który pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji, Krzysztof Stachyra, służący w Komendzie Miejskiej PSP. Wręczenie odznak odbyło się 4 Lutego w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję