Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Arka znaczy ocalenie

To jedno z najmłodszych katolickich stowarzyszeń w naszej diecezji. Zostało zarejestrowane w 2020 r. i jak każda młoda organizacja, rozwija się bardzo dynamicznie.

Niedziela sosnowiecka 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Archiwum Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Arka Ocalenia z Jaworzna, bo o nim mowa, za cel postawiło sobie rozwój i umocnienie życia duchowego za przyczyną Matki Bożej. I czyni to metodami tradycyjnymi, a także wykorzystując nowoczesne technologie. Ale po kolei.

Dzielą się mądrością i radością

– Stowarzyszenie Arka Ocalenia powstało z inicjatywy społecznej oraz z potrzeby serca. Doskonale wyjaśnia to nasze motto: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” [Mt 10, 8]. Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości. My te słowa traktujemy bardzo poważnie – zaznacza Edward Michalik, założyciel, a obecnie prezes stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie Arka Ocalenia to organizacja zrzeszająca ludzi z pasją, którzy pragną dzielić się z innymi ludźmi mądrością i radością, które płyną z Ewangelii. – Jesteśmy organizacją, która na dużą skalę promuje wartości katolickie. Prezentowanie tych wartości, a także nasz osobisty rozwój duchowy są zasadniczymi celami stowarzyszenia. Arka Ocalenia nie jest klasyczną wspólnotą ani duszpasterstwem, tylko organizacją o profilu katolickim – wyjaśnia Edward Michalik.

Reklama

Ich wspólna praca jest wynikiem pracy indywidualnej. Każdy członek stowarzyszenia sam dba o kontakt z Bogiem poprzez wejście na drogę oczyszczenia: przez spowiedź, pojednanie z rodziną i innymi osobami, zmienianie swojego serca, zamiast odsuwania od siebie spraw duchowych i wiary, że jakoś to będzie.

Ważne są ciało i duch

Wizytówką stowarzyszenia jest inicjowanie i propagowanie nabożeństw przy kapliczkach przez cały rok, które przyciągają wiele osób. Znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia jest również troska o jaworznickie kapliczki. – Remontujemy kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie Jaworzna. Jesteśmy w trakcie pisania książki Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie – wyjaśnia prezes Arki Ocalenia, który stworzył własne aplikacje na smartfona „Nabożeństwa przy kapliczkach” obejmujące okres całego roku oraz aplikację „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie”, w której znajdują się zdjęcie, historia, adres lub koordynaty GPS kapliczek, krzyży i figur przydrożnych. To, jeżeli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. Ale członkowie stowarzyszenia są także współinicjatorami prawykonania Litanii do Boga Ojca w wykonaniu chóru Sokół pod batutą Ireny Skakuj. Zajmują się również promocją zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia w myśl zasady: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Adoptuj kapliczkę

Reklama

Wracając do kapliczek, to dzięki działaniom stowarzyszenia udało się już wyremontować 5 obiektów. – Kapliczki to nie tylko architektoniczne perełki, ale przede wszystkim nasze wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i religijne. Wielu mieszkańców Jaworzna nie wyobraża sobie życia w swojej dzielnicy, w której mogłoby zabraknąć ich kapliczki, do której obecności przyzwyczaili się, pod którą się modlą, składają kwiaty czy tylko spotykają. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie także tego dziedzictwa. Tam, gdzie znajduje się kapliczka, krzyż, figura i jest otoczona opieką oraz modlitwą – tam jest Boże błogosławieństwo – tłumaczy misję stowarzyszenia Edward Michalik.

Pierwszym wyremontowanym obiektem o charakterze sakralnym była kapliczka Matki Bożej Niepokalanej na Równej Górce w Jaworznie. Udało się to zrobić w 2020 r. Obecnie kapliczka prezentuje się okazale i znów jest charakterystycznym obiektem dla dzielnicy, wartym uwagi nie tylko ze względu na swoje walory sakralne, ale też historyczne. We wnęce kapliczki znajdują się obraz Jezusa Miłosiernego oraz figura Matki Bożej Niepokalanej, a na ścianie zewnętrznej została ufundowana tablica pamiątkowa, na której jest umieszczony napis: Na polach Równej Górki/W ciągu dnia i nocy/Czuwa Matka Boża/By spieszyć z pomocą.

Stowarzyszenie wyremontowało również: kapliczkę Matki Bożej Ostrobramskiej w jaworznickiej dzielnicy Bory, kapliczkę przy ul. Krakowskiej 119 w Byczynie, krzyż obok kościoła Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Bory oraz krzyż Braci Pytlów, także w dzielnicy Bory.

– Pragniemy stworzyć program „Adoptuj kapliczkę”. Do tego projektu zapraszamy gorąco wszystkich mieszkańców sosnowieckiej diecezji. Proszę o włączenie się w pomoc przy renowacji obiektów historycznych i sakralnych – apeluje Edward Michalik.

Modlitewny kalendarz

Reklama

Ale, tak jak wspominałem, stowarzyszenie dba przede wszystkim o życie religijne, organizując cykliczne nabożeństwa. I tak przez cały rok odprawiane są modlitwy przy kapliczkach według miesięcy: styczniowe – ku czci Najświętszego Imienia Jezus; lutowe – ku czci Chrystusa Króla w dziękczynieniu i z prośbą o ochronę narodu polskiego; marcowe – ku czci św. Józefa, kwietniowe – ku czci Miłosierdzia Bożego; majowe – ku czci Matki Bożej; czerwcowe – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi; lipcowe – ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa; sierpniowe – ku czci Boga Ojca; wrześniowe – ku czci św. Michała Archanioła; październikowe – ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, listopadowe – ku czci Wszystkich Świętych i grudniowe – do Dzieciątka Jezus. Szczegółowy kalendarz z datami i godzinami nabożeństw znajdziemy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Od niedawna stowarzyszenie Arka Ocalenia ma swojego kapelana mianowanego przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Został nim ks. kan. Stanisław Janicki – od wielu lat przewodnik pielgrzymki jaworznickiej, emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie.

Z kolei prezes stowarzyszenia – Edward Michalik – to przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” przy ZRE Katowice SA. Inicjator i propagator nabożeństw przy kapliczce, promotor zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia, a także autor książki pt. Zdrowie to podstawa naszego życia.

2022-11-07 17:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Treść śpiewów dotyczy poszczególnych etapów cierpienia Chrystusa: od modlitwy w Ogrojcu aż do skonania na Krzyżu. Tekst całości jest rymowany, co ułatwia jego przyswojenie, zapamiętanie i wyśpiewanie. Pobudka często nazywana jest też Zachętą. Ma na celu rozbudzenie kontemplacji nad cierpieniem Zbawiciela. Jest to bardzo piękny i poetycki tekst, w którym prosimy Boga o przenikający żal, rozpalający nasze serca.
CZYTAJ DALEJ

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję